جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/11/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6044

 يك نكته از هزاران 

واپسين نفس تالاب‌ها...

اخيرا يكي از مسئولان محيط زيست در همايش روز جهاني تالاب‌ها اعلام كرده تنها 23 درصد از تالاب‌هاي کشور باقيمانده است!

به گفته اين مسئول، عوامل انساني يکي از دلايل از بين رفتن تالاب‌ها بوده و انسانها در اين راستا تلاش کرده‌اند تا با تغيير کاربري تالاب‌ها به زمين‌هاي کشاورزي، به درآمد بيشتري دست پيدا کنند.

اين مسئول، راه چاره براي نجات تالابها از نابودي را همراهي و همكاري مردم دانسته و اظهار كرده بايد براي حفظ و احياي تالاب‌ها همت و تلاش مضاعف کرد که احيا و حفظ آنها به تنهايي از عهده محيط زيست بر نمي‌آيد و مردم نيز بايد در اين راستا ما را ياري کنند.

هر چند در اين مسير، به حمايت و همراهي مردم نياز است، اما به نظر مي‌رسد فراتر از آن، براي حفظ تالابها به در پيش گرفتن سياستها و برنامه‌هايي نياز باشد كه لازم است درراستاي آنها، با وضع قوانيني كه ضمانت اجرا هم داشته باشند، بتوانيم هر چه بيشتر از نابود شدن تالابها جلوگيري كنيم. در غير اين صورت و بدون داشتن برنامه مدون، سرنوشتي كه براي تالابهاي از دست رفته، پيش آمده، گريبان همين تعداد اندك باقي مانده را نيز خواهد گرفت. تالابها كه چه بسا مي‌شد از آنها به عنوان يك ظرفيت گردشگري خوب استفاده كرد، امروز در حالي رو به نابودي مي‌روند كه به نظر مي‌رسد آگاهي‌بخشي كافي درراستاي حفاظت از آنها صورت نمي‌گيرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي