جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/11/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6044

 معادلات انرژي 

 جزئيات ساخت واحد الفين در پتروشيمي بندر امام

مديرعامل پتروشيمي بندر امام ضمن تشريح جزئيات واحد الفين در اين پتروشيمي، از ارزآوري 750 ميليون دلاري پتروشيمي بندر امام تا کنون خبر داد و گفت: پيش‌بيني مي‌شود طي دو ماه پاياني سال حدود 85 ميليون دلار ديگر براي کشور ارزآوري داشته باشيم.

حميدرضا رستمي در گفت‌وگو با ايسنا، از صادرات حدود يک ميليون و 200 هزار تن محصول از ابتداي سال تاکنون در پتروشيمي بندر امام خبر داد و افزود: اين محصولات که شامل انواع آروماتيک‌ها تا انواع پلي الفين‌ها مي‌شود حدود 750 ميليون دلار ارزآوري براي کشور داشته است. شرايطي که بر روابط اقتصادي کشور حاکم شده، کمي شرايط را سخت کرده است. اما تاکنون توانستيم به روند توليد و صادرات ادامه دهيم و مشکل خاصي نداشتيم.

وي ادامه داد: پيش‌بيني مي‌شود طي دو ماه پاياني سال حدود 85 ميليون دلار ديگر براي کشور ارزآوري داشته باشيم. تاکنون طبق دستورالعمل بانک مرکزي ارز خود را به سامانه نيما وارد کرده‌ايم و اين روند با هماهنگي هلدينگ خليج فارس ادامه دارد.

مديرعامل پتروشيمي بندرامام در ادامه از ساخت يک واحد الفين در اين پتروشيمي خبر داد و افزود: الفين يکي از پروژه‌هاي اصلي ما در راستاي افزايش ظرفيت توليد و تکميل زنجيره ارزش است. در اين راستا خودمان از واحدهايي مانند ياداوران در حال احداث که مجموعه‌اي براي جمع آوري گازهاي همراه منطقه جفير هستند پيش خريد خوراک را انجام داده‌ايم تا منابع مورد نياز آن‌ها را تأمين کنيم. براي تأمين منابع مالي مورد نياز خودمان هم از طريق صندوق توسعه و بانک‌ها دنبال اين هستيم که فاينانسري را داشته باشيم که الفين راه‌اندازي شود.

به گفته رستمي، براي راه‌اندازي اين واحد حدود 550 ميليون دلار مورد نياز است.

وي در مورد زمان راه‌اندازي اين واحد نيز توضيح داد: پروژه را پنج قسمت تقسيم‌بندي کرده‌ايم که متناسب با منابع در اختيار بتوانيم طي پنج مرحله به نتيجه برسانيم. زمان اجرا هنوز مشخص نيست، اما ظرفيت آن يک ميليون تن است.

انتقال دومين سکوي فازهاي 22 تا 24 به پارس جنوبي

مجري طرح توسعه فازهاي 22 تا 24 پارس جنوبي از انتقال دومين سکوي اين طرح به موقعيت ميدان گازي پارس جنوبي در خليج فارس خبر داد.

به گزارش شرکت نفت و گاز پارس، فرهاد ايزدجو اعلام کرد: سکوي اقماري 24A، دومين سکوي فاز نخست طرح توسعه فازهاي 22 تا 24 ميدان گازي مشترک پارس جنوبي از يارد شرکت صنعتي دريايي ايران توسط شناور FLB124 حمل و راهي موقعيت ميدان پارس جنوبي شد.

وي با اشاره به اجراي مراحل مهندسي، ساخت، نصب و راه‌اندازي سکوي 24A از سوي متخصصان ايراني، افزود: درصورت شرايط مساعد آب و هوايي، اين سازه 2300 تني، به‌زودي نصب مي‌شود.

با نصب و بهره‌برداري از اين سکو، روزانه 500 ميليون فوت‌مکعب گاز شيرين (14.2 ميليون متر مکعب) معادل نيمي از يک فاز استاندارد گازي پارس جنوبي به توان توليد گاز کشور افزوده مي‌شود.

مدير طرح سي‌ان‌جي شرکت ملي پخش خبر داد؛

بهره‌برداري از 40جايگاه سي‌ان‌جي

مدير طرح سي‌ان‌جي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، از راه‌اندازي40جايگاه عرضه سي‌ان‌جي همزمان با چهلمين سالروز پيروزي انقلاب اسلامي و هوشمندسازي 400جايگاه تا پايان سال خبر داد.

به گزارش وزارت نفت، حميد قاسمي ده‌چشمه گفت: تاکنون 2 هزار و 449 جايگاه عرضه گاز طبيعي فشرده (سي‌ان‌جي) در کشور به بهره‌برداري رسيده است که با راه‌اندازي 40 جايگاه از 128 جايگاه در حال ساخت کشور، همزمان با چهلمين سالروز پيروزي انقلاب اسلامي اين تعداد به 2 هزار و 489 جايگاه مي‌رسد.

وي همچنين از راه‌اندازي چهار جايگاه عرضه کوچک مقياس سي‌ان‌جي در محل‌هاي پرتردد مانند ايستگاه‌هاي تاکسيراني، ميدان‌هاي ميوه و تره‌بار و ايستگاه‌هاي حمل‌ونقل عمومي به مناسبت ايام دهه‌ فجر خبر داد و گفت: از جمله مزاياي اين جايگاه‌ها که حدود 600 تا يک هزار و 500 مترمکعب در ساعت ظرفيت دارند و تعداد مخازن و امکانات جانبي و رفاهي آنها در مقايسه با جايگاه‌هاي بزرگ کمتر است، ارائه خدمات مدرن سوخت‌گيري به شهروندان، حل مشکل گراني زمين در کلانشهرها و شهرهاي بزرگ، هوشمندسازي جايگاه و کاهش تعداد مخازن و ديسپنسرها و همچنين ساده‌سازي نحوه ورود و خروج خودروها به جايگاه‌ با قرارگيري تجهيزات در ارتفاع و سرانجام کاهش هزينه‌هاي سرمايه‌گذاري است.مدير طرح سي‌ان‌جي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي، درباره ميزان سرمايه‌گذاري در جايگاه‌هاي کوچک‌مقياس افزود: رقم سرمايه‌گذاري در يک جايگاه کوچک با 600 هزار مترمکعب ظرفيت، حدود يک ميليارد و 600 ميليون تومان بدون انشعاب است که اين رقم در جايگاه کوچک مقياس با 1500 مترمکعب ظرفيت به 3 ميليارد و 700 ميليون تومان ‌مي‌رسد.

قاسمي ده‌چشمه همچنين از هوشمندسازي 400 جايگاه عرضه سي‌ان‌جي تا پايان سال در کشور خبر داد و گفت: تاکنون 40 جايگاه عرضه سي‌ان‌جي در کشور به‌طور پايلوت هوشمندسازي شده است.

وي با اشاره به اينکه هزينه هوشمندسازي جايگاه‌هاي عرضه سي‌ان‌جي 14 تومان براي هر مترمکعب به ازاي يک سال است که در بودجه سال 97 و 98 پيش‌بيني شده و آماده سرمايه‌گذاري بخش خصوصي در اين بخش نيز هستيم، افزود: هوشمندسازي جايگاه‌ها از منطقه خراسان رضوي آغاز شده و تاکنون سه جايگاه در سطح شهر تهران و دو جايگاه در شهر اصفهان هوشمندسازي شده است.

مزاياي هوشمندسازي جايگاه‌ها

مدير طرح سي‌ان‌جي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي، يکي از مهم‌ترين زيرساخت‌ها در بحث جايگزيني سوخت‌هاي مصرفي بخش حمل و نقل را هوشمندسازي جايگاه‌ها عنوان و تاکيد کرد: هوشمندسازي جايگاه‌ها لازمه توسعه صنعت توزيع فرآورده و نيز برنامه‌ريزي صحيح در بخش سبد سوخت خودروهاست و با دريافت مصوبه بودجه اين طرح از سازمان برنامه و بودجه، حلقه زنجيره هوشمندسازي در حال تکميل‌ است.

قاسمي تصريح کرد: تفاوت هوشمندسازي در جايگاه‌هاي عرضه سي‌ان‌جي با جايگاه‌هاي عرضه بنزين در برخط (آنلاين) بودن آن است و هر خودرويي که وارد جايگاه مي‌شود، هم‌زمان اطلاعات نوع و مقدار سوخت مصرفي آن به مرکز ارسال شده، مديريت هزينه انجام شده و در همان لحظه پرداخت هزينه، همزمان سهم دولت و جايگاه‌دار به حساب‌شان واريز مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي