جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/11/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 6046

 خبر 

 توصيه محققان؛

دويدن روزانه منجر به کاهش استرس مي شود

مطالعه جديد نشان مي دهد دويدن تاثيرات منفي استرس حاد را بر هيپوکامپ مغز که بخش مربوط به يادگيري و حافظه است کاهش مي دهد.به گزارش مهر، مطالعات قبلي نشان داده اند که چقدر ورزش منظم به هر شکل و نوعي مي تواند در درمان مجموعه اي از مشکلات سلامت نقش داشته باشد.

حال مطالعه جديد نشان مي دهد دويدن روزانه با ميانگين مسافت 5 کيلومتر مي تواند فرد را از استرس نجات داده و همچنين از حافظه محافظت کند.

در مطالعات قبلي ارتباط ورزش منظم با تقويت قدرت مغز و سلامت عمومي ذهن و روان اثبات شده است.

در درون هيپوکامپ مغز، ايجاد خاطره و يادآوري آن زماني روي مي دهد که سيناپس ها يا اتصالات بين نورون ها به مرور زمان تحکيم شوند. اين فرآيند تقويت و استحکام سيناپسي LTP (تقويت درازمدت) ناميده مي شود.

استرس طولاني مدت يا حاد موجب تضعيف اين سيناپس ها مي شود که در نتيجه LTP کاهش يافته و در نهايت بر حافظه تاثير مي گذارد.

«جف ادواردز»، سرپرست تيم تحقيق از دانشگاه بريگام يانگ آمريکا، در اين باره مي گويد: «ورزش شيوه اي ساده و کم هزينه در حذف تاثيرات منفي بر حافظه استرس شديد و مزمن است.»

در اين مطالعه، گروهي از موش ها بر روي چرخ هاي در حال حرکت به مدت چهار هفته قرار گرفتند که به طورميانگين روزانه 5 کيلومتر روي اين چرخه ها مي دويدند.

گروه ديگر از موش ها زندگي بي تحرک داشتند. سپس نيمي از هر گروه در معرض موقعيت هاي استرس زا نظير راه رفتن بر روي سکوي مرتفع يا شنا در آب سرد قرار گرفتند.

يک ساعت بعد از ايجاد استرس، محققان آزمايش الکتروفيزيولوژي را بر روي مغز حيوانات انجام دادند تا LTPشان را اندازه گيري کنند.

نتايج نشان داد موش هاي پراسترس که در گروه ورزش بودند LTP بسيار بيشتر و عملکرد حافظه بيشتري در مقايسه با موش هاي پراسترس گروه بي تحرک داشتند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي