جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/11/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6050

 پيشنهاد بخش خصوصي به دولت براي فروش نفت در بورس 

 چهارمين عرضه نفت خام در بورس که در 15 بهمن‌ماه صورت گرفت، باز هم ناموفق بود و نفت خام بي‌مشتري ماند. اتفاقي که بخش خصوصي دليل آن را محدوديت‌هاي خريد نفت در بورس مي‌داند و به دولت پيشنهاد مي‌کند اين محدوديت‌ها برداشته شود.به گزارش ايسنا، ششم آبان‌ماه امسال براي نخستين بار يک ميليون بشکه نفت خام سبک در بورس انرژي عرضه شد که درنهايت سه خريدار، 280 هزار بشکه نفت به قيمت هر بشکه 74 دلار و 85 سنت را معامله کردند. دومين عرضه نيز در بيستم آبان‌ماه صورت گرفت و 700 هزار بشکه نفت خام سبک ايران، به قيمت هر بشکه 64.97 دلار به فروش رسيد. اتفاقي که پاي بخش خصوصي را به فروش نفت باز کرد و نفتي‌ها رضايت خود را از اين اتفاق ابراز و اعلام کردند که اين فرآيند ادامه‌دار خواهد بود. از سوي ديگر بورسي‌ها نيز اعلام کردند اين عرضه‌ها به‌طور منظم انجام مي‌شود که با اين کار، بخش خصوصي بتواند وارد معاملات نفت خام شود.

در اين راستا، شرکت ملي نفت، 23 دي‌ماه در اطلاعيه اعلام کرد که سومين نوبت عرضه نفت خام در بورس، يکم بهمن‌ماه با تغييراتي نسبت به عرضه‌هاي قبلي صورت خواهد گرفت. قرار شد يک ميليون بشکه نفت خام سبک در حجم‌هاي 35 هزار بشکه‌اي با قيمت پايه 52.42 دلار به ازاي هر بشکه عرضه شود و در اين عرضه، علاوه بر امکان تسويه حساب با ارزهاي بين‌‎المللي، امکان تسويه کامل با ارز ريال ايران با نرخ سنا محقق شود. هم‌چنين دوره تسويه حساب معاملات نيز از 60 به 90 روز افزايش يافت. سومين عرضه نفت خام در بورس در موعد مقرر صورت گرفت اما مشتري پيدا نکرد.

پانزدهم بهمن نيز يک ميليون بشکه نفت خام سبک شرکت ملي نفت ايران در بازار فيزيکي رينگ بين‌الملل بورس انرژي، براي بار چهارم عرضه شد اما درنهايت در کفه تقاضا هيچ سفارشي ننشست و نفت خام سبک ايران براي دومين بار پياپي در رينگ بين‌الملل بورس انرژي بدون مشتري ماند.

نظر بخش خصوصي درباره فروش نرفتن نفت در بورس

در اين راستا، رضا پديدار - تحليل‌گر ارشد حوزه انرژي - بر اين باور است که دليل فروش نرفتن نفت خام در بورس برخي محدوديت‌هاست. در حالي که بورس انرژي مي‌تواند پتانسيلي براي استفاده از توانمندي‌هاي بخش خصوصي باشد.پديدار ، با بررسي ساز و کار بورس در دنيا، اظهار کرد: معمولاً در دنيا دولتي‌ها وارد بورس نمي‌شوند. هميشه اشخاص حقيقي و حقوقي بخش خصوصي وارد بورس مي‌شوند. من فکر مي‌کنم هنوز به بخش خصوصي ايران اين فرصت داده نشده است که بتواند از توانمندي‌هاي خودش استفاده کند. در واقع هنوز اعتماد بين فعالان بخش خصوصي و اداره کنندگان بورس و عرضه کننده يک طرفه ايجاد نشده و به همين دليل اين بخش‌ها نتوانسته‌اند از ظرفيت‌هاي يکديگر استفاده کنند.

وي با تاکيد بر اين‌که بايد زيرساخت حضور بخش خصوصي در بورس فراهم شود، توضيح داد: فراهم شدن زيرساخت به اين معني است که سازمان بورس کارگزاري خود را توسعه دهد. فعالان اقتصادي و افرادي که از منظر کارگزاري و يا متقاضي (مصرف کننده نهايي) وارد بورس مي‌شوند، بايد خط اعتباري داشته باشند.

اين تحليل‌گر حوزه انرژي با انتقاد از وجود محدوديت‌ها در بورس ايران، گفت: در بورس‌هاي دنيا اين شيوه رايج نيست که خريدار الزام داشته باشد به موجب دستورالعمل وزارت نفت، نفت را به يک پالايشگاه بدهيد. در حالي که در ايران خريدار بايد قرارداد با پالايشگاه را ارائه کند. هم‌چنين بايد 10 درصد پيش پرداخت بدهد که وارد بورس شود و وقتي وارد شد، بايد 20 درصد پيش پرداخت، پرداخت کند. در صورتي که در بورس‌هاي دنيا بورس سلف است. يعني به‌صورت کاغذي عمل مي‌شود. اين فرآيند در بورس ما تعريف نشده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي