جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/11/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6050

 معادلات انرژي 

 سامانه يکپارچه توزيع فرآورده‌هاي نفتي راه‌اندازي مي‌شود

مدير برنامه‌ريزي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران از راه‌اندازي سامانه يکپارچه نرم‌افزاري شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران در سال 97 خبر داد.

به گزارش وزارت نفت، شهرام رضايي، در اين باره گفت: اين سامانه که يکي ازپروژه‌هاي بزرگ شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي به شمار مي‌رود، ظرف دو سال آينده به بهره‌برداري خواهد رسيد.

وي با اشاره به اينکه نزديک به 40 سامانه نرم‌افزاري فعاليت‌هاي داخلي و عملياتي اين شرکت را پشتيباني مي‌کنند، افزود: به‌منظور يکپارچه‌سازي اين سامانه‌ها و حذف فرآيندهاي موازي، يک سامانه يکپارچه نرم‌افزاري طراحي و پياده‌سازي خواهد شد و پس از آن برخي سامانه‌هاي غيرضروري که در حوزه‌هاي مختلفي همچون انبار، فروش، مالي، بازرگاني و عمليات و ... فعال هستند، زير پوشش سامانه اصلي فعاليت خواهند کرد.

مدير برنامه‌ريزي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ادامه داد: مطالعات اين طرح از حدود يک سال و نيم گذشته آغاز و بازنويسي شده است و به‌زودي مناقصه آن برگزار مي‌شود و قرارداد آن نهايي خواهد شد. با راه‌اندازي اين سامانه، سامانه تجارت آسان و سامانه فروش فرآورده همچنان فعال است و به عنوان درگاه ارتباطي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران با مشتريان خود در بخش‌هاي حمل‌ونقل، صنايع خانگي، کشاورزي و... عمل خواهد کرد.

به گفته اين مقام مسوول سرمايه موردنياز براي اجراي اين طرح حدود 10 ميليارد تومان است که از محل کاهش قابل توجه هزينه‌هاي توزيع فرآورده، کمتر از چند ماه بازگشت سرمايه آن انجام خواهد شد.

وي از سامانه تجارت آسان به عنوان يک پنجره واحد براي توزيع فرآورده در کشور نام برد که مي‌تواند به عنوان يک الگو مورد توجه ديگر سازمان‌ها قرار گيرد.

قطع مجدد سوآپ نفت

معاون دريايي سازمان بنادر و دريانوردي، از قطع مجدد سوآپ نفتي ترکمنستان از طريق بندر اميرآباد ايران خبر داد و گفت:ادامه نيافتن سوآپ نفتي ترکمنستان از ايران بر اساس اعلام طرف ترکمن بود.

هادي حق‌شناس در گفتگو با مهر از توقف سوآپ نفتي ترکمنستان به بندر اميرآباد ايران از خردادماه سال جاري خبر داد و گفت: از سال 96 پس از 4 سال، توقف عمليات سوآپ نفتي ترکمنستان به عراق، افغانستان و کشورهاي حاشيه جنوب خليج‌فارس از طريق تخليه در بندر اميرآباد، اين فرآيند مجددا از سر گرفته شده بود.

معاون امور دريايي سازمان بنادر و دريانوردي اظهار داشت: اين روند تا خردادماه امسال ادامه داشت؛ اما از خردادماه تا کنون، سوآپ نفتي ترکمنستان به ساير کشورهاي منطقه، از طريق ايران قطع شده است.

وي در پاسخ به پرسشي درباره علت قطع مجدد سوآپ نفتي از طريق بندر اميرآباد، گفت: ادامه نيافتن سوآپ نفتي ترکمنستان از ايران بر اساس اعلام طرف ترکمن و مشکلات فني داخلي اين کشور بوده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي