جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/11/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6050

 ميز خبر  

 قيمت نفت کاهش يافت

قيمت نفت درحالي افت کرد که فعاليت‌هاي حفاري در آمريکا، بزرگترين توليدکننده نفت در جهان، افزايش يافته است و بازارهاي مالي با نگراني‌ از جنگ تجاري تحت فشار هستند.

به گزارش مهر به نقل از رويترز، روز دوشنبه، قيمت نفت درحالي افت کرد که فعاليت‌هاي حفاري در آمريکا، بزرگترين توليدکننده نفت در جهان، افزايش يافته است و بازارهاي مالي با نگراني‌ از جنگ تجاري تحت فشار هستند.

آتش‌سوزي در يک پالايشگاه نفتي در ايالت ايلينويز آمريکا، که منجر به بسته شدن يک واحد تقطير بزرگ شد، باعث شد تقاضاي نفت کاهش يافته و قيمت‌ها تحت تاثير قرار بگيرند.

تا ساعت 11:20 به وقت تهران، قيمت پيش‌خريد هر بشکه نفت خام نيمه‌سنگين تگزاس غرب آمريکا، دابليوتي‌آي، 58 سنت يا 1.10 درصد سقوط کرد و به 52.14 دلار رسيد.

قيمت پيش‌خريد هر بشکه نفت خام برنت درياي شمال، بنچ‌مارک بين‌المللي قيمت نفت، 29 سنت يا 0.47 درصد پايين آمد و 61.81 دلار شد.

شرکت خدمات انرژي بيکر هيوز، جمعه شب در گزارش خود اعلام کرد که در هفته گذشته، شرکت‌هاي انرژي آمريکا، براي دومين بار ظرف 3 هفته اخير به تعداد چاه‌هاي نفت فعالِ تحت حفاري خود افزوده‌اند.

اين شرکت‌ها در هفته منتهي به 8 فوريه، با افزودن 7 حلقه چاه، تعداد کل چاه‌هاي نفت فعال آمريکا را به 854 حلقه افزايش داده‌اند. اين نشان مي‌دهد که توليد نفت خام آمريکا که همين حالا هم در سطح رکورد تاريخي خود، يعني 11.9 ميليون بشکه در روز قرار دارد، در آينده نزديک، از اين سطح هم فراتر خواهد رفت.

وزير نفت:

ذخاير نفت ايران به بيش از 160 ميليارد بشکه رسيده است

وزير نفت با اشاره به افزايش ذخاير نفتي کشور از 88 ميليارد بشکه در زمان پيروزي انقلاب اسلامي به 160 ميليارد بشکه در 40سال گذشته، گفت: صنعت گاز کشور نيز بعد از انقلاب اسلامي تازه متولد شد.

به گزارش مهر ، بيژن زنگنه با اشاره به دستاوردهاي کشورمان در صنعت نفت، گاز و پتروشيمي اظهار داشت: از سال 1289 که نفت در کشور کشف شد ايران يک بازيگر تعيين کننده در نفت جهان بوده است.

وي با بيان اينکه در دوران بعد از انقلاب ما در دو بخش گاز و پتروشيمي علاوه بر نفت درخشان بوده ايم، افزود: بعد از انقلاب به دلايلي توليد نفت در ايران محدود شد که اين محدوديت را خود ايران اعمال کرد البته الان به دنبال محدوديت نيستيم.

زنگنه گفت: در حالي که ذخاير نفتي کشف شده ما در پيروزي انقلاب حدود 88 ميليارد بشکه نفت بود اما امروز با توجه به برداشت 50 ميليارد بشکه برداشت نفت، ذخاير ما بيش از 160 ميليارد بشکه است.

او افزود: در زمينه گاز ميزان ذخاير گازي قابل استحصال ما از 9 هزار ميليارد مترمکعب در زمان انقلاب، به بيش از 33 تريليون متر مکعب افزايش يافته است. همچنين توليد ميعانات از 30 هزار بشکه به بيش از 800 هزار بشکه در روز رسيده است.

پوشش گازرساني از کمتر از يک درصد به 92 درصد رسيده است

اين عضو کابينه دولت دوازدهم با تاکيد بر اينکه صنعت گاز بعد از انقلاب متولد شد گفت: با توجه به اينکه ظرفيت پالايشگاه‌هاي گازي کشور در اوايل انقلاب 36 ميليون متر مکعب بود امروز با افزايش نزديک به 30 برابري، به هزار و 60 ميليون مترمکعب افزايش يافته است.

وزير نفت همچنين درباره ميزان پيشرفت ايران در طرح هاي توسعه پارس جنوبي گفت: توليد کشور در پارس جنوبي به بيش از 610 ميليون متر مکعب در روز رسيده است همچنين ميزان انشعابات از 52 هزار انشعاب به 11.5 ميليون انشعاب رسيده است. پوشش گاز رساني کشور نيز در اول انقلاب به يک درصد هم نمي رسيد، امروز 92 درصد جمعيت کشور از گاز بهره مند هستند که نزديک 100 درصد جمعيت شهري و 77 درصد جمعيت روستايي را شامل مي شود، اين يکي از دستاوردهاي بزرگ انقلاب در زمينه گازرساني است.

زنگنه در ادامه گفت: در زمان انقلاب پتروشيمي بندر امام يا ايران- ژاپن سابق را داشتيم که در زمان جنگ نابود شد و واحد کوچکي در آبادان بود که پي وي سي توليد مي کرد؛ اکنون ظرفيت پتروشيمي نزديک به 30 ميليون تن است که ظرفيت بالايي در منطقه را به خود اختصاص مي دهد.

12 ميليون تن ظرفيت جديد پتروشيمي تا سال آينده وارد مدار مي‌شود

وي با بيان اينکه توسعه صنعت پتروشيمي در سالهاي آينده نيز در دست اقدام است اظهار داشت: فقط تا آخر سال 98 حدود 12 ميليون تن ظرفيت جديد پتروشيمي وارد مدار خواهد شد. در حوزه بنزين نيز تولد کشور از 14 ميليون ليتر با ورود ستاره خليج فارس به مدار به 105 مليون ليتر در روز رسيده است که نشان دهنده حرکت بزرگ و قدرت توانمندي ايران در ساخت و اجراي پروژه ها است.

زنگنه درباره پارس جنوبي به عنوان مهمترين دستاورد انقلاب اسلامي گفت: توليد روزانه ما از قطر پيشي گرفته است و در روزهاي آينده 4 فاز متعارف افتتاح خواهد شد و با افتتاح فاز 14 در سال آينده نيز افتتاح فازها در دريا به پايان خواهد رسيد.

وي افزود: عسلويه به عنوان بي نظيرترين سرمايه گذاري صنعتي انقلاب اسلامي، دستاورد نيروهاي جوان ما در صنعت نفت و عظمت انقلاب اسلامي است که در طول 20 سال به نتيجه رسيده است.

زنگنه با بيان اينکه با ستاره خليج فارس توليد بنزين ما از 105 ميليون بشکه بنزين عبور خواهد شد و اسفند با حضور رئيس جمهور فاز سوم پالايشگاه ستاره خليج فارس افتتاح خواهد شد، گفت: پالايشگاه ها بايد هم از کميت توليد محصولات سبک بهسازي شوند و هم از نظر کيفيت به مرحله اي برسند که با محصولات جهاني برابري داشته باشيم.

او ادامه داد: سالهاست که طراحي در پالايشگاه ها و نيروگاه ها توسط ايراني ها انجام مي شود که البته دانشگاه ها در زمينه توليد دانش فني با مراکز پژوهشي تعامل داشته باشند تا اين مشارکت و همکاري با صنعت کمک کنند تا صاحب تکنولوژي شويم.

فاز4 پارس جنوبي با حضور رئيس جمهور افتتاح مي‌شود

چهار پالايشگاه فازهاي 13، 22، 23 و 24 با ظرفيت ورودي 110 ميليون مترمکعب به بهره برداري خواهد رسيد.

به گزارش ايلنا، هفته آينده 4 فاز جديد پارس جنوبي با حضور رئيس جمهور و وزير نفت افتتاح مي‌شود.

2 پالايشگاه فازهاي 13، 22، 23 و 24 با ظرفيت ورودي 110 ميليون مترمکعب به بهره برداري خواهد رسيد و با اين افزايش ظرفيت برداشت گاز از ميدان مشترک پارس جنوبي، ايران از قطر پيشي خواهد گرفت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي