جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/11/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6050

 بيماري «ام اس» و هر آنچه بايد در مورد آن بدانيد 

 «ام اس» نوعي بيماري خود ايمني مزمن و عصبي شايع است که باعث ايجاد اختلال در کنترل عضلات، تعادل، بينايي و غيره مي‌شود.

به گزارش آفرينش از روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، بررسي‌هاي محققان نشان مي‌دهد کاهش و ضعف حافظه، بي‌حالي و افسردگي، گرفتگي عضلات، دوبيني و سرگيجه از علائم شروع بيماري «ام اس» محسوب مي‌شود.

علائم و نشانه‌هاي بيماري‌ «ام اس» به ميزان آسيب و عصب تحت تأثير، بستگي دارند. مورمور شدن انگشتان دست و پا يکي از علائم شايع اين بيماري محسوب مي شود و توجه به اين نکته مهم ضروري است که نشانه‌ها و علايم ابتلا به «ام اس» بين افراد مختلف مختلف متفاوت بوده و مي‌تواند تغيير کند.

انواع بيماري «ام اس»:

عودکننده(RRMS)

اين فرم از بيماري رايج‌ترين حالت بيماري است و حدود 85 درصد افراد، در ابتدا مبتلابه اين وضعيت تشخيص داده مي‌شوند.

پيش‌رونده‌ي ثانويه( SPMS)

اين شکل از بيماري زماني تشخيص داده مي‌شود که مشکلات ناشي از يک حمله، طي دوران فروکش شدن کاملاً از بين نمي‌روند و باگذشت زمان ضعف پيشروندِ در بيماران مشاهده مي‌شود.

پيش‌رونده‌ي اوليه(PPMS)

اين فرم از بيماري باگذشت زمان پيشرفت مي‌کند و داراي وضعيت‌ فروکشي يا بهبود علائم نيست.

اگرچه تاکنون هيچ رابطه مشخص بين مواد غذايي و «ام اس» پيدا نشده است اما رعايت يک رژيم غذايي سالم مي‌تواند از عوارض اين بيماري جلوگيري کند. به‌عنوان‌مثال پرهيز از مصرف گوشت قرمز پرچرب،چيپس، ماهي تن، مشروبات الکلي و کره نقش مؤثري در بهبودي اين بيماران دارد. همچنين استفاده کافي از ميوه‌ها و سبزي‌ها علاوه بر تأمين درصد بالايي از ويتامين‌هاي ضروري مي‌تواند به بهتر کار کردن دستگاه گوارش و جلوگيري از يبوست کمک بسزايي کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي