جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/11/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6050

 ترکيب باکتري‌ و فناوري نانو براي توليد آب آشاميدني 

 
محققان اليافي را که توسط باکتري‌ها توليد شده‌است با نانوساختارهاي کربني ترکيب کردند و موفق به توليد فيلتري شدند که مي‌تواند ميکروب‌هاي آب را از بين برد و آب آشاميدني توليد کند.به گزارش آفرينش از ستاد ويژه توسعه فناوري نانو ،محققان دانشگاه واشنگتون فيلتري ساختند که مي‌تواند به کساني که دسترسي به آب آشاميدني ندارد کمک کند تا آب قابل‌آشاميدن توليد کنند. اين گروه تحقيقاتي از ترکيب باکتري و نانوذرات براي توليد اين فيلتر استفاده کردند، فيلتري که مي‌تواند باکتري‌هاي مضر را از بين ببرد.

سازمان ملل پيش‌بيني مي‌کند که تا سال 2025 در حدود نيمي از مردم جهان در نواحيي زندگي کنند که آب در آنجا کمياب است. بنابراين فشار زيادي براي توسعه فناوري‌هاي تصفيه‌کننده آب وجود دارد تا به سرعت اين مشکل حل شود.براي ساخت اين فيلتر از آميزه‌اي از الياف استفاده شده‌است، اليافي که توسط باکتري‌ها توليد مي‌شوند. اين الياف با اکسيد گرافن ترکيب شده و در نهايت فيلتري ايجاد مي‌شود که مي‌تواند نور خورشيد را به گرما تبديل کرده و سپس باکتري‌ها را از بين ببرد. به اعتقاد يونگ شين جون از محققان اين پروژه، از آنجايي که اين فناوري با استفاده از نور خورشيد کار مي‌کند براي افرادي که در نواحي دوردست زندگي مي‌کنند که دسترسي کافي به برق ندارند، مناسب است.

جون مي‌گويد: « در جايي که ما الکتريسيته در دسترس نداريم، اين فيلتر مي‌تواند باکتري‌هاي مضر را از بين ببرد.»

يکي از دغدغه‌هاي استفاده از فيلتر، تعويض دوره‌اي آنها است. در اين فيلتر اين مشکل وجود ندارد و وجود الياف نانويي مي‌تواند براي از بين بردن باکتري‌ها کافي باشد.»


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي