جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/11/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6050

 خبرپزشكي 

 توليد سلول هاي تيروئيدي با استفاده ازسلول هاي بنيادي

محققين موفق به توليد سلول هاي تيروئيدي موسوم به تيروسيت ها با استفاده از سلول هاي بنيادي جنيني مهندسي ژنتيکي شدند که باعث رفع اختلالات تيروئيدي مي شود.به گزارش ستاد توسعه علوم و فناوري هاي سلول هاي بنيادي معاونت علمي، يافته هاي جديد که در مجله Stem Cell Reports به چاپ رسيده است گامي اوليه به سمت ايجاد پروتکلي مشابه براي توليد تيروسيت هاي انساني از سلول هاي بنيادي انساني و درمان بيماري هاي تيروئيدي يا درک بهتر اين بيماري ها است.

اين محققان سلول هاي بنيادي جنيني موش را براي بيان يک سوئيچ ژنتيکي خاص موسوم بهNkx2-1 مهندسي کردند که اين سوئيچ ژنتيکي براي تکوين تيروئيد بسيار مهم محسوب مي شود.بر اساس اين گزارش، محققان در ادامه سلول هاي بنيادي را از طريق مسيرهاي متنوعي راهنمايي کردند که در برخي از آن Nkx2-1 براي بازه هاي زماني کوتاه مدت خاموش يا روشن بود و همين بازه زماني کوتاه براي روشن شدن ژن هاي مورد نياز براي توليد سلول هاي تيروئيدي کافي بوده است.

دانشمندان اميدوارند که اين مطالعه بتواند منجر به ايجاد تکنولوژي هاي مهندسي درماني يا مبتني بر سلول هاي بنيادي شود که قادر به بهبود کيفيت زندگي بسياري از افرادي باشند که از اختلالات تيروئيدي رنج مي برند.

کالري مصرفي را کاهش دهيد تا جوان بمانيد

بررسي‌ها نشان مي‌دهد: کاهش 15 درصدي ميزان کالري دريافتي، به جوان ماندن کمک مي‌کند.محققان در بررسي‌هاي خود دريافتند کاهش 15 درصدي ميزان کالري دريافتي براي مدت دو سال مي‌تواند فرايند متابوليک را که به فرسوده شدن بدن منجر مي‌شود، کند سازد و همچنين از بدن در برابر بيماري‌هاي مرتبط با افزايش سن حفاظت کند.

محققان آمريکايي در بررسي‌هاي خود مشاهده کردند که کاهش کالري دريافتي تنها در مدت يک سال موجب شد که فرايند متابوليک در شرکت‌کنندگان به ميزان چشمگيري افت کند. همچنين کندسازي فرايند متابوليک در سال دوم ادامه پيدا کرد و در نتيجه به کاهش استرس اکسيداتيو منجر شد؛ فرايندي که با ديابت، سرطان، آلزايمر و ديگر بيماري‌هاي مرتبط با افزايش سن ارتباط دارد.به گزارش ايسنا به نقل از CNN، به گفته محققان کاهش ميزان کالري دريافتي صرف‌نظر از وضعيت فعلي جسمي، براي سلامت تمامي افراد مفيد است. کند شدن فرايند متابوليسم به اين معني است که بدن در استفاده از سوخت به دست آورده از مواد غذايي يا اکسيژن به منظور تأمين انرژي از بازدهي بهتري برخوردار است


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي