جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/12/11 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 6065

 درحاشيه حادثه سقوط آسانسور در يکي از برج هاي تهران و ترس و نگراني مردم؛
 آسانسورهاي نا امن و حوادث تكراري  

 آسانسورهاي ناامن و حوادث تكراري!

بيهوده نيست كه برخي از ما، فوبياي استفاده از آسانسور را داريم و به جاي استفاده از آسانسور، ترجيح مي‌دهيم پله‌هاي چندين طبقه را طي كرده و خود را به طبقات بالاتر برسانيم!

البته كه هر چه استانداردها در اين زمينه ارتقا پيدا كند و آسانسورها وضع و حال بهتري پيدا كنند، از ميزان فوبياي افراد نسبت به آن نيز كاسته خواهد شد.

هرازگاه خبرهايي را درمورد سقوط آسانسور در ساختمانها و مجتمعهاي مختلف مي‌شنويم و مي‌خوانيم كه گاها موجبات نگراني افراد را فراهم مي‌آورد. در يكي از جديدترين اين اتفاقات كه در روزهاي اخير رسانه‌اي شد، آسانسور شيشه‌اي در يکي از برج‌هاي تهران سقوط كرد؛ به گفته آگاهان، اين آسانسور در حال تعمير بوده و دليل سقوط آن مشخص نيست.

خوشبختانه اين حادثه، كشته يا مجروح و مصدومي نداشته و از اين بابت، جاي خوشحالي است. هرچند حادثه مزبور موجب ترس و وحشت مردمي شده كه در حال تردد در اين برج بوده‌اند. با توجه به برج‌سازي‌هاي كنوني و رواج بلندمرتبه‌سازي در كلانشهرها، آسانسور، اين روزها به يكي از مهمترين ابزارهاي ضروري براي تسهيل زندگي تبديل شده است. همين امر مي‌طلبد تا استانداردهاي لازم در اين زمينه رعايت شود. به راستي اگر حادثه مزبور مصدوم و كشته‌‌ داشت، چگونه قابل جبران بود؟ همانطور كه در سالهاي گذشته هم سقوط آسانسور در مكانهاي مختلف، حادثه‌آفريني كرده و حتي به كشته شدن هموطنان منجر شده است. هنوز از ياد نبرده‌ايم حادثه سقوط آسانسور در يكي از دانشگاههاي كشور را كه موجب وارد شدن صدمات و جراحات به اساتيد آن دانشگاه شده بود، يا حادثه سقوط آسانسور در يكي از برجهاي اطراف درياچه چيتگر را كه به كشته شدن چهارنفر منجر شد و...

حتي شاهد بوده‌ايم سقوط آسانسور در مراكز درماني، موجبات مرگ بيماران را فراهم آورده كه مساله‌اي تأثرآور و نيازمند تفكر است.

با توجه به همه اينها، لازم است استانداردسازي و ارتقاي سطح امنيت آسانسورها هر چه بيشتر مورد توجه و دقت نظر قرار بگيرد تا بلكه ديگر شاهد تكرار چنين حوادثي نباشيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي