جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/12/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6068

 يادداشت 

نگاهي به دستاوردهاي جشنواره علمي خوارزمي

Review the achievements Kharazmi Scientific Festival

منصور يحيوي

Yahyavi.ir@gmail.com

يكشنبه 12 اسفندماه (3 مارس 2019) مصادف با پايان رقابت‌هاي علمي و فناوري نخبگان علمي برخي كشورهاي جهان با حضور وزير علوم در ايران بود. جشنواره بين‌المللي خوارزمي باسابقه‌ترين رويداد علمي كشور است كه از سال 1366 هرساله باهدف شناسايي و معرفي طرح‌هاي برتر پژوهشگران و نوآوران سراسر جهان برگزار مي‌شود. بر اساس آمار، کسب بيش از 30 مدال در المپياد‌هاي ملي و 20 اختراع در اين جشنواره و جشنواره‌هاي علمي ديگر، دستاورد نخبگان جوان كشور در يک سال گذشته براي كشور بود. اين در حالي است كه نخبگان همچنان منتظر حمايت‌ وزارت علوم جهت بهره‎برداري از طرح‎هاي خود هستند و اين مساله‏اي است كه بايد مدد نظر قرار گيرد.

بطوريكه بيان شد، اين رويداد علمي همانند رويدادهاي علمي ديگر توانست پتانسيل‌هاي نوآوري و فناوري كشور را در عرصه بين‌المللي اثبات كند. اما در اين ميان مساله اصلي بهره‌برداري از اين فرصت‌هاست و حمايت از طرح‌هاي مطرح در اين جشنواره است كه بايد بيشتر مورد توجه وزارت علوم قرار گيرد.

کسب بيش از 30 مدال رنگارنگ در المپياد‌هاي ملي و 20 اختراع و ابتکار در جشنواره‌هاي علمي، دستاورد نخبگان جوان فقط در يک سال گذشته است؛ نخبگاني که همچنان منتظر وعده‌هاي مسئولين هستند و به تسهيلات نخبگاني چشم اميد بسته‌اند. البته وزير علوم نسبت به بالفعل کردن ظرفيت‌هاي بالقوه کشور تأکيد دارند و همواره دانشمندان و محققان را سرمايه‌هاي کشور مطرح مي‌کنند.

بر اساس آمار در اين دوره از رقابت‌هاي خوارزمي، 271 طرح داخلي و 111 طرح خارجي از 40 کشور دنيا در بخش‌هايي همچون طرح‌هاي داخلي، طرح‌هاي خارجي، طرح‌هاي ايرانيان مقيم خارج از کشور، طرح برگزيده موفق در توليد ملي و برگزيده ويژه به رقابت پرداختند که پس از ارزيابي‌هاي نهايي بر اساس رأي داوران 10 طرح داخلي و 6 طرح خارجي از دانشمندان کشورهاي انگلستان، سوئيس، يونان، چين و آمريکا به‌عنوان طرح‌هاي برتر انتخاب شدند.

از طرح‌هاي ايراني مطرح اين جشنواره، تمايز و فناوري سلول‌هاي بنيادي براي استفاده از پزشکي بازساختي، قلب و کبد، پرتونگار مرئي سيالات و ريز ذرات، تقويت مخازن فرسوده نفتي با فناوري کامپوزيت، کنترل‌کننده ديجيتال مغناطيسي، جاروي صنعتي تور بو، گاورنرهاي نيروگاه‌هاي آبي، استحصال فلز نيکل از کاتاليست‌هاي مستعمل نيکل دار به روش احياي الکتريکي را مي‌توان نام برد. اما نكته برجسته اين دوره طرح « تجاري‌سازي سامانه‌هاي انتقال نوري SDH » به‌عنوان طرح موفق در توليد ملي شناخته شد.

از طرح‌هاي خارجي مطرح در اين دوره، مطالعه عملکرد پروتئين‌ها با استفاده از روش اسپکترومتري جرني و پورتو ميکس، درک پاتوبيولوژي آسم و اختلالات مرتبط در گروه پژوهش‌هاي بنيادي، طراحي و توسعه مواد مزوپور جهت‌دار به‌منظور استفاده از کاتاليست‌ها، سنسورها و محيط‌زيست را مي‌توان نام برد. در بخش اختراع و نوآوري طرح توسعه فناوري نانوسيم‌هاي نيمه‌هادي براي تبديل و ذخيره انرژي برتر شناخته شد که از سوي پروفسور بي دانگ يانگ از کشور آمريکا بود.

طرح‌هاي منتخب در حوزه‌هاي زيست‌فناوري، محيط‌زيست و علوم پايه، مواد و متالورژي و انرژي‌هاي نو، هنر، برق و کامپيوتر، مکانيک، مکاترونيک، فناوري‌هاي شيميايي و فناوري‌هاي نانو بود.

از نكات مهم اين دوره، پژوهش‌ها و طرح‌هاي بنيادي که براي ايجاد درک نويني از اصول و فرايندهاي اساسي براي ايجاد فناوري جديد، تکميل يا گسترش فرايند يا محصول صنعتي مدنظر داوران بود. به‌طور نمونه مي‌توان از طرح توسعه فناوري نانوسيم‌هاي نيمه‌هادي براي تبديل و ذخيره انرژي برتر را نام برد که از سوي پروفسور بي دانگ يانگ از کشور آمريکا مطرح شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي