جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/12/19 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 6072

 سرمقاله 

اهميت استراتژيک پيوند تهران- بغداد

حميدرضا عسگري

گسترش و تقويت روابط با همسايگان، يکي ازچشم اندازهاي ديپلماسي کشور است، که به رغم تلاش هاي صورت گرفته، آنچنان که بايد شاهد تحقق آن نيستيم. مسلماً نقش همسايگان در نحوه سياست گذاري ها و تحرکات مختلف سياسي، اقتصادي، اجتماعي و حتي نظامي ايران تاثير گذار است.

لذا بايد نگاه ويژه اي به ارتباط با همسايگان و به ويژه آنها که مرز مشترک با ما دارند، داشته باشيم. به سبب تحولات چند سال اخير اينطور تصور شده که سوريه خط قرمز ايران بوده و تمرکز تهران بايد به آن نقطه از منطقه معطوف باشد. هرچند که نمي توان اهميت و موقعيت سوريه براي ايران را ناديده گرفت، اما بايد عمق استراتژيک ايران را در همسايه غربي کشور که بيشترين مرز مشترک را با ما دارد، ديد.

عراق هرچند که زماني با جنگي هشت ساله آسيب هاي فراواني به هردوکشور وارد کرد، اما پس از سقوط صدام و تقويت دولت ملي روابط عميقي را با ايران برقرار کرده است. لذا اين مفهوم براي آمريکا قابل درک است که اگر ميدان عراق را خالي کند، ايران به سبب اشتراکات فراوان مرزي، سياسي، اقتصادي، فرهنگي و مذهبي قادر به نفوذ بيش از پيش در اين عرصه خواهد بود.

ضمنا در سالهاي اخير، اين اولين بار است که رئيس دولت ايران به عراق سفر مي کند، بايد گفت چه خوب بود اگر پيش از اين، براي چنين سفرهايي به عراق، تداركات لازم صورت مي‌گرفت. هرچند روابط عميق امنيتي ايران و عراق در مسئله مبارزه با تروريسم و داعش قابل تحسين است، اما منافع ملي کشور تنها در ابعاد نظامي خلاصه نمي شود.

طي چند ماه و به ويژه چند هفته اخير شاهد ترافيک ديپلماتيک در عراق هستيم و شخصيت هاي مختلفي از کشورهاي جهان براي ديدار با مقامات عراقي به بغداد سفر کرده اند. به عبارتي متحدان آمريکا يکي پس از ديگري درحال ديدار و رايزني با دولت عراق هستند. هرچند که دولت عراق سعي کرده است در جريان اختلافات ايران و آمريکا، بي طرفي خود را حفظ کند. اما در جريان اجرا و تعهد به تحريم ها نشان داده است که درقالب رويکردي عاقلانه منافع ملي خود را قرباني حمايت يکجانبه از ايران نخواهد کرد.

اما روي ديگر ماجرا اين است که در ميان همسايگان ما، عراق مهمترين و قابل اعتمادترين گزينه براي عبور ايران از سد تحريم ها خواهد بود. لذا آنچه مي تواند مانع از تاثير گذاري آمريکا و متحدانش بر تحکيم روابط ايران و عراق گردد، ارتباط گسترده و مستمر ميان دو دولت خواهد بود. سفر حسن روحاني به عراق را نيز مي توان در راستاي تحقق اين هدف تفسير کرد .

چراکه به نظر مي رسد مشکلات اقتصادي ناشي از تحريم ها و نيز تحرکات نظاميان آمريکايي در خاک عراق اکنون دايره نگراني هاي ايران را از بابت همسايه غربي گسترش داده است.

لذا از يک سو مطالبات برجاي مانده از مناسبات مرزي چون مسئله شط العرب تا وصول مطالبات صادرات گاز و برق، تسهيل روابط بانکي و ارزي، احداث راه آهن ،افزايش حجم و ميزان صادرات کالا، کاهش هزينه حمل نقل و نيز بالا رفتن ميزان مسافرت هاي دو کشور اثرات مثبتي بر اين عرصه خواهد داشت که درکنار ملاحظات امنيتي دو کشور مي تواند ميزان اثرگذاري جبهه آمريکا بر سطح روابط دوکشور را خنثي کند.

hamidasgari2020@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
گزارش
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي