جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/12/19 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 6072

 خبرپزشكي 

 آيا شوره سر موجب تشديد بيماري روده مي‌شود!

تحقيق جديد نشان مي دهد قارچ مرتبط با شوره سر در مو، ممکن است اختلالات روده اي نظير بيماري التهاب روده را در بيماران تشديد نمايد.به گزارش مهر، مخمر Malassezia restricta که در پوست‌هاي چرب و فوليکول‌هاي فرق سر يافت مي‌شود با برخي مشکلات پوستي مرتبط است. اين قارچ‌هاي ميکروسکوپي غالباً در روده هم يافت مي‌شوند.

محققان مرکز پزشکي سدارز سيناي لس‌آنجلس در اين مطالعه، M. restricta را در بيماران مبتلا به بيماري روده‌اي کرون که حامل گونه ژنتيکي موسوم به آلل IBD CARD9 بودند بررسي کردند.

بيماري کرون يک نوع IBD است که موجب التهاب در دستگاه گوارش مي‌شود و در نهايت منجر به درد شکمي، اسهال، خستگي و ضعف، کاهش وزن و سوءتغذيه مي‌شود.«ديويد آندرهيل»، عضو تيم تحقيق، در اين باره مي‌گويد: «ما از يافتن اين موضوع تعجب کرديم که وجود Malassezia restrica در سطوح بافت روده بيماران مبتلا به کرون به مراتب از افراد سالم شايع‌تر است.»وي در ادامه مي‌افزايد: « IBD بواسطه تغيير در واکنش‌هاي ايمني به ميکروبيوم روده مشخص مي‌شود.»

به گفته محققان، تغيير در قارچ‌هاي روده‌اي نظير M. restricta و واکنش ميزبان به اين قارچ‌ها، ممکن است فاکتوري مهم در بروز بيماري کرون در برخي از بيماران باشد

دستگاهي براي تشخيص سرطان "ملانوما"

محققان کانادايي دستگاهي توسعه داده‌اند که براي تشخيص تومور "ملانوما" استفاده مي‌شود.

به گزارش ايسنا و به نقل از مدگجت،"ملانوما" توموري با منشأ سلول‌هاي ملانين‌دار است. اين تومور بدخيم اصولاً يک تومور پوستي است و اين نوع سرطان مي‌تواند به سرعت در بدن گسترش پيدا کند.

ولي نکته خطرناک اين است که تشخيص اين بيماري از خال‌هاي معمولي پوست، سخت است.

در اين راستا محققان دانشگاه " بريتيش کلمبيا"( British Columbia) در کانادا دستگاه جديدي ساخته و آزمايش کرده‌اند که با استفاده از ليزر نشانه‌هاي تومور ملانوما را تشخيص مي‌دهد.

البته هنوز نمونه اوليه اين دستگاه ساخته شده و توليد آن حدود 300 دلار هزينه برداشته است و نکته خوب آن اين است که به لنزهاي خاص و تجهيزات دوربيني نياز ندارد.

هنوز نمي‌توان از اين دستگاه به صورت معمولي استفاده کرد و براي استفاده از آن به تأييد متخصصين پوست و متخصصين آسيب شناسي نياز است، ولي ممکن است اين دستگاه روزي به عنوان يک ابزار غربالگري استفاده شود.محققان کانادايي اين پروژه 47 بيمار داوطلب با 47 ضايعه پوستي را با اين دستگاه مورد آزمايش قرار دادند که نتايج به دست آمده بسيار مثبت و اميدوارکننده بود.گام‌هاي بعدي اين پروژه شامل بهينه‌سازي بيشتر اين دستگاه و انجام مطالعات بيشتر براي گرفتن تأييد قانوني اين دستگاه است.

نتايج اين پژوهش در مجله " Biomedical Optics" انتشار يافت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
گزارش
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي