جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/12/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6076

 سرمقاله 

لزوم تدبير در جهت جرم‌زدايي از جامعه

آذر فخري 

وقوع جرم در هر جامعه‌اي طبيعي است؛ چه زمينه‌هاي آن باشد چه نباشد، هميشه افرادي هستند که تمايل به قانون‌گريزي دارند. و طبعا قوانيني وجود دارد که يا بازدارنده‌اند و يا مجازات کننده و فرد مجرم به‌هرحال توسط قانون هم مجازات مي‌شود و هم کنترل.

اما البته گاه جامعه درگير موقعيت‌ها و وضعيت‌هاي خاصي مي‌شود که زمينه‌هاي بروز جرم در آن گسترش مي‌يابد. فقر، بيکاري، ارتباط‌هاي نامناسب جوانان با يکديگر و عضويت در گروه‌ها و باندهاي خلاف‌کار که مترصد سوءاستفاده از هيجانات جواني هستند، گاه موجب گسترش جرم و بزه در ميان اقشار مختلف مردم مي‌شود.

طبق آخرين آمار نيروي انتظامي يک‌ميليون جرم و بزه در سال 97 اتفاق افتاده که يک درصد آن مربوط به سرقت بوده است. طبعا توجه به زواياي آسيب‌شناسانه به اين آمار بايد زنگ‌هاي هشدار را براي همه افراد جامعه از مردم تا مسئولين به صدا درآورده باشد.

براي مردم؛ چون با ازدياد جرمي چون سرقت، امنيت و آرامش رواني آنان به هم مي‌ريزد و مردم چه در خانه و چه در کوچه و خيابان مدام نگران‌اند که مبادا مورد سرقت قرار بگيرند. براي مسئولين؛ چراکه مردم از آنان انتظار دارند در اين مورد تدبيري بينديشند و زمينه‌هاي وقوع جرم را يا از بين ببرند و يا کم کنند.

با توجه به بحران‌هاي اقتصادي و افزايش بيکاري البته افزايش وقوع سرقت طبيعي به نظر مي‌رسد. سرقت معمولاً يک آسيب وابسته به علت‌ها و عوامل مختلف است و مهم‌ترين عامل افزايش آن در کشور ما، همانا مشکل معيشتي و نيز افزايش مهاجرت و حاشيه‌نشيني است.

چنين صدمه‌هايي به هر دو سوي جرم -يعني هم مجرم و هم جرم ديده- به يک اندازه آسيب مي‌زند؛ مجرم پس از دستگيري بايد زنداني شود و جرم ديده نيز مال و دارايي خود را ازدست‌داده است. در اين ميان نبايد نسبت به آسيب‌هاي رواني افزايش وقوع جرم بي‌توجه بود.

البته نيروي انتظامي با اعلام اين آمار، ابراز اميدواري کرده است که بتواند متناسب با افزايش جرم، تعداد نيروهاي خود را افزايش دهد. افزايش نيروي انتظامي به‌عنوان يکي از عوامل بازدارنده مي‌تواند گامي بزرگ باشد. اما تا زمينه‌هاي وقوع جرم در جامعه کم نشده و از بين نروند، حتي با افزايش نيرو هم جرم اتفاق خواهد افتاد. و بديهي است که نمي‌توان از نيروي انتظامي انتظاري جز افزايش نيرو و حرکت در جهت بازدارندگي داشت، اما در عين حال نمي‎توان براي هر فرد يک پليس گمارد تا مبادا جرمي اتفاق بيفتد.

حل کردن مسائل زمينه‌اي و بنيادي و توجه به معيشت و فقر مردم و آسيب‌هاي حاشيه‌نشيني نياز به مشارکت هم‌زمان متخصصان دانشگاهي و مسئولين دارد.

حالا که زنگ اين هشدارها به گوش همه مسئولين رسيده و آنان خود نيز معترض چنين وضعيتي هستند، انتظار مي‌رود که تحول و توجهي مبارک در جرم‌زدايي از جامعه اتفاق بيفتد و يکي از مهم‌ترين گام‌ها در اين زمينه توجه و آموزش آداب و اخلاق شهرنشيني توسط رسانه‌هاي مختلف است و آگاهي دادن به مردم در مورد محافظت از جان و مال و نيز توجه ويژه اجتماعي و عاطفي به جوانان.

a.f.far99@gmail.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي