جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/12/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6076

 خبرنامه 

 وزير علوم تأکيد کرد؛

ضرورت حرکت دانشگاه‌ها به سمت درآمدزايي

وزير علوم، تحقيقات و فناوري در نشست با هيئت‌رئيسه و مديران دانشگاه گيلان به طرح ساماندهي آموزش عالي اشاره کرد و خواستار دور شدن از نگاه محلي و منطقه‌اي و داشتن نگاه ملي به آموزش عالي شد.

به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، دکتر منصور غلامي با اشاره به چالش‌هاي بودجه‌اي اين وزارتخانه، حمايت‌هاي دولتي را کمتر از نيازهاي موجود خواند و خواستار حرکت دانشگاه‌ها به سمت استفاده از ظرفيت‌هاي خود براي درآمدزايي شد.

وزير علوم با اشاره به برگزاري المپياد ورزشي دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي کشور در دانشگاه گيلان در سال 1399، اين المپياد را فرصت مناسبي براي ايجاد يک ظرفيت ورزشي خوب در استان و دانشگاه گيلان دانست.

دکتر احمد رضي، رئيس دانشگاه گيلان نيز با اشاره به تدوين سند راهبردي دانشگاه و برنامه عملياتي، "برنامه محوري" را اولويت اصلي دانشگاه دانست.

انتشارفهرست دانشگاه‌هاي خارجي مورد تاييد وزارت بهداشت

فهرست دانشگاه‌هاي خارجي مورد تأييد وزارت بهداشت براي سال تحصيلي 2020-2019 اعلام شد.به گزارش روابط عمومي وزارت بهداشت، دکتر حميد اکبري قائم‌مقام معاونت آموزشي وزارت بهداشت با اعلام اين خبر افزود: فهرست جديد دانشگاه‌هاي مورد تأييد وزارت بهداشت براي سال تحصيلي 2020-2019 منتشر شد.

وي گفت: با بررسي‌هاي کارشناسي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و در نظر گرفتن سه‌نظام رتبه‌بندي معتبر بين‌المللي شانگهاي، تايمز و QS فهرست دانشگاه‌هاي خارج از کشور مورد تأييد وزارت بهداشت جهت ورودي‌هاي سال تحصيلي 2020-2019 در رشته‌هاي مرتبط با علوم پزشکي مشخص و اعلام‌شده است.

اکبري افزود: اين فهرست ساليانه مورد بازبيني و بازنگري قرار گرفته و در سال تحصيلي مذکور صرفاً دانشگاه‌هاي موجود در اين ليست جهت ادامه تحصيل دانشجويان ايراني در خارج از کشور مورد تائيد است.وي خاطرنشان کرد: با توجه به مصوبه هفتادمين جلسه شوراي عالي برنامه‌ريزي علوم پزشکي، امکان انتقال دانشجويان به داخل کشور که از ابتداي سال 2019 (11 دي 1397) تحصيل خود را دريکي از دانشگاه‌هاي مورد تائيد خارج از کشور آغاز کرده‌اند، ممنوع شده و صرفاً در صورت اتمام تحصيل اين افراد، مدارک صادره طبق ضوابط اعلام‌شده قابل ارزشيابي است.قائم‌مقام معاونت آموزشي وزارت بهداشت تأکيد کرد: کالج‌هاي وابسته به دانشگاه اصلي نامبرده شده در ليست و شعب آن در ساير دانشگاه‌ها مورد تائيد نبوده و مدارک صادره از آن‌ها قابل ارزشيابي نيست.

نياز 27 درصد دانشجويان به خدمات مشاوره‎اي

رئيس سازمان امور دانشجويان گفت: اکنون حدود 27 درصد دانشجويان اعلام مي‌کنند که نياز به مشاوره دارند. بنابراين بايد مراکز مشاوره در دسترس افراد باشند و خدمت‌رساني کنند.

به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، مجتبي صديقي در پنجمين نشست مديريت در آموزش عالي که در محل اين وزارتخانه برگزار شد، بابيان اينکه در حال حاضر حدود 60 تا 70 درصد مرجعان وزارت علوم مربوط به سازمان امور دانشجويان است، اظهار داشت: سازمان امور دانشجويان سياست‌هاي وزارت علوم را دنبال مي‌کند اما اختيارات خاص خود را دارد.

وي بابيان اينکه اکنون سه بخش صندوق رفاه دانشجويان، فدراسيون ورزش‌هاي دانشگاهي و پژوهشگاه تربيت‌بدني وابسته به سازمان امور دانشجويان هستند، به کميسيون موارد خاص در دانشگاه‌ها اشاره کرد و افزود: اين کميسيون براي موضوعات پيش‌بيني نشده بوده و سياست کلي آن حفظ وضعيت آکادميک دانشگاه‌ها است.

وي در رابطه با شوراي انضباطي نيز گفت: موضوعات در اين شورا دوطرفه است؛ به اين صورت که ما در برابر تخلفاتي که در دانشگاه ايجاد مي‌شود بي‌تفاوت نيستيم و اين حق دانشگاه است، از طرفي دانشجوي متخلف نيز حق دفاع از خود را دارد.

معاون وزير علوم تصريح کرد: همچنين تأکيد جدي بر حوزه مشاوره دانشجويان داريم و در حال حاضر مراکز مشاوره در تمامي دانشگاه‌ها فعال هستند.

وي در رابطه با وام‌هاي دانشجويي اظهار داشت: در اين خصوص بنا داريم تا وام‌ها به‌طور کامل پوشش داده شود. فقط وام شهريه با مسائلي مواجه است که به‌منظور بهبود اين امر با يک بانک هم‌افزايي شده است.

شرايط خوابگاه‌هاي دانشگاه علوم پزشکي ايران در ايام نوروز

تاريخ تعطيلي و بازگشايي خوابگاه‌هاي دانشجويي دانشگاه علوم پزشکي ايران در ايام نوروز اعلام شد.به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي ايران، تمامي خوابگاه‌هاي دانشجويي دانشگاه علوم پزشکي ايران از ساعت 14 روز شنبه 25 اسفندماه تعطيل مي‌شود و از اين تاريخ، خوابگاه نويد جهت اسکان دختران و بلوک 3 خوابگاه امام علي (ع) جهت اسکان پسران در نظر گرفته مي‌شود.فقط دانشجويان رشته پزشکي در مقطع انترني و رزيدنتي شرايط استفاده از خوابگاه در ايام نوروز را دارند.

خوابگاه‌هاي دانشجويي در دانشگاه علوم پزشکي ايران در سال جديد روز جمعه 16 فروردين 1398 ساعت 8 صبح بازگشايي مي‌شود.ارائه اسکان و امکانات رفاهي و تغذيه منطبق با آئين‌نامه اسکان و تغذيه ابلاغي از سوي وزارت بهداشت انجام مي‌گيرد.

برگزاري همايش گفتاردرماني در دانشگاه علوم بهزيستي و توان‌بخشي تهران

نايب رئيس انجمن گفتاردرماني ايران با اشاره به علل اختلال در گفتار، زبان و بلع گفت: درمان اين مشکل بر اساس نوع و منشأ بيماري متفاوت است.

دکتر اکبر دارويي، در آستانه برگزاري هفدهمين همايش گفتاردرماني ايران اظهار داشت: بر اساس آمارهاي جهاني 7 تا10 درصد جمعيت دچار مشکل گفتار، زبان و يا بلع هستند و اين مشکلات در کودکان شايعتر است.وي خاطرنشان کرد: هفدهمين همايش گفتاردرماني ايران يازدهم تا سيزدهم ارديبهشت‌ماه سال 98 در دانشگاه علوم بهزيستي و توان‌بخشي تهران با حضور اساتيد و صاحب‌نظران برجسته برگزار ميشود و جديدترين دستاوردها و مباحث علمي در حوزه گفتاردرماني موردبحث و گفت‌وگو قرار ميگيرد .علاقه‌مندان براي کسب اطلاعات بيشتر مي توانندبه سايت همايش به آدرس www.iranslpcongress.com مراجعه فرمايند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي