جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/12/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6076

 يادداشت 

 سايوز ام.اس-12 ؛ مقدمه‌اي براي سفر انسان به فضا

Soyuz MS-12- Human travel to space

منصور يحيوي فركوش

Yahyavi.ir@gmail.com

امروز، پنجشنبه14 مارس 2019 زمان‌حساس و نفس‌گيري براي كارشناسان ناسا جهت شروع عمليات پرتاب سفينه Soyuz MS-12 از پايگاه فضايي بايکونور ناو کيهاني است. اين در حالي است كه مدل Soyuz MS-10 اين فضاپيما در يازدهم اكتبر سال پيش پس مدت کوتاهي از پرتاب مجبور به فرود اضطراري شد و شكست سنگيني را تجربه كرد. سفينه Soyuz MS-12 با سه سرنشين به نام‌هاي آلکسي آوچينين فضانورد سازمان فضايي روسيه روسکاسموس، نيکلاس هيگ و کريستينا کخ فضانوردان سازمان فضايي آمريکا(ناسا) در حالي راهي مدار زمين مي‌شود. كه ميلياردها انسان در زمين نظاره‌گر اين زمان‌حساس و غرورآفرين خواهند بود. اما درعين‌حال بسياري هنوز در مورد روياي سفر انسان به فضا، ترديد جدي دارند

اين سفينه با بيش از 7 تن وزن، يک‌صد و چهل و يکمين ناو سايوز از سال 1967 ميلادي است که به‌صورت سرنشين دار براي حمل فضانورد به مدار زمين مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرد. سفينه سايوز با حفظ بدنه و طراحي اصلي، تغييرات زيادي از جهت نرم‌افزاري و سخت‌افزاري داشته و از سال 2016 کامل‌ترين نوع آن Soyuz MS براي حمل فضانورد به ايستگاه فضايي بين‌المللي مورداستفاده قرار مي‌گيرد.

سازمان فضايي فدرال روسيه و ناسا در 11 اکتبر 2018 ساعت (UTC) اعلام کردند که فضانوردان سايوز ام‌اس-10 به دليل بروز نقص فني در سيستم تقويت‌کننده فضاپيما مجبور شدند کپسول مخصوص سرنشينان را از فضاپيما جدا کرده و با فرود اضطراري به روش بالستيک که به دليل زاويه فرود، شديدتر از حالت فرود معمولي بود به زمين بازگردند. به‌طوري که کپسول آن‌ها در 20 کيلومتري شهر جزقازغان واقع در مرکز كشور قزاقستان فرود آمد که با محل پرتاب موشک حدود 500 کيلومتر فاصله داشت.پس از پرتاب سايوز از پايگاه فضايي بايکونور، نقص فني پيش‌آمده و کپسول به‌طور اتوماتيک از تقويت‌کننده فضاپيما جدا شد.

پيش‌تر از اين نهم مارس سفينه دراگون (Crew Dragon) از ايستگاه فضايي بين‌المللي پرتاب و فرود موفقيت‌آميز را تجربه كرد و اين اتفاق بر اساس نظر بسياري از پژوهشگران عصر جديدي در تاريخ فضانوردي جهان رقم زد. با اين‌حال براساس پرتاب‌هاي فضايي موفق ناسا كه در سال‌هاي اخير صورت مي‌گيرد، مي‌توان به رويايي سفر انسان‌ها به فضا اميدوار شد. اما بايد ديد اين رويا و آرزوي ميلياردها انسان كي و چگونه کاملاً به حقيقت خواهد پيوست. سفري به كهكشانها كه بشر صدها سال است که روياي آن را در سر مي‌پروراند. بطوريكه انسان بسيار بيشتر از دستيابي به پيشرفت‌هاي خيره‌کننده تکنولوژي و خيلي بيش از اکتشافات فضايي و غرش‌هاي موتورهاي جت موشک‌هاي فضاپيما، به فکر سفر به فضا بوده است. حدود يک قرن است که پاي بشر به فضا بازشده است اما اميال و آرزوهاي بشريت براي رسيدن به ماه به خيلي بيشتر از اين تاريخ بازمي‌گردد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي