جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/12/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6076

 خودکفايي در توليد نوعي از کاتاليست‌ها  

 مديرعامل شرکت پژوهش و فناوري پتروشيمي با اشاره به توليد و بهره‌برداري کاتاليست SAC500، گفت: توليد اين نوع کاتاليست 15 ميليون يورو صرفه‌جويي ارزي براي کشور به همراه دارد.

به گزارش آفرينش ، علي پژوهان در نشست خبري که برگزار شد با اشاره به خودکفايي ايران در توليد کاتاليست SAC500 جهت توليد گريد لوله (PE-100) پلي‌اتيلن سنگين اظهار کرد: شرکت پژوهش و فناوري پتروشيمي متولي دستيابي به دانش فني مواد شيميايي کاتاليست‌ها و غيره است. اين شرکت در برخي از دانش‌ها تجاري‌سازي کرده و بخشي ديگر از دانش‌ها در سال 1398 و 1399 تجاري‌سازي خواهد شد.به گفته وي در سال 1398 شاهد رونمايي از بسياري از کاتاليست‌ها خواهيم بود.

مديرعامل شرکت پژوهش و فناوري پتروشيمي با بيان اين‌که ليسانس بسياري از مواد شيميايي توسط لايسرسون‌ها به ايران داده مي‌شود، اظهار کرد: اما ليسانس توليد کاتاليست را به کشور ما نمي‌دهند. اين موضوع دلايل مختلفي دارد از جمله اين‌که بسيار پيچيده است و حاشيه سود بسيار زيادي دارد. از طرف ديگر اين کاتاليست‌ها روي کيفيت محصولات پتروشيمي تأثير زيادي مي‌گذارند که اين تأثير روي پلي‌اتيلن بسيار ويژه است.پژوهان با اشاره به موارد استفاده از پلي‌اتيلن، ادامه داد: در سال‌هاي اخير استفاده از پلي‌اتيلن در لوله‌هاي انتقال آب تحت فشار و گاز کاربرد زيادي پيدا کرده است و براي توليد اين گريدها نياز به کاتاليست خاصي وجود دارد.مديرعامل شرکت پژوهش و فناوري پتروشيمي با بيان اين‌که براي ساخت کاتاليست‌هاي مذکور 10 سال مطالعه صورت گرفته است، اضافه کرد: اين 10 سال به دليل حساسيتي بود که اين نوع کاتاليست دارد. در اين راستا جلسات متعددي با پتروشيمي شازند برگزار کرده و قراردادي را در اواخر سال 1396 منعقد کرديم که طي آن دانش فني ساخت اين کاتاليست را به پتروشيمي شازند واگذار کرديم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي