جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/12/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6076

 معادلات انرژي 

 به منظور کاستن از مشتريان نفت ايران؛

مذاکره پمپئو با شرکت‌هاي نفتي

منابع آگاه اعلام کردند وزير امور خارجه آمريکا با روساي شرکت‌هاي بزرگ نفتي جهان پشت درهاي بسته ديدار مي‌کند تا آنها را براي عرضه بيشتر نفت به بازارهاي آسيايي و گرفتن مشتريان ايران ترغيب کند.

به گزارش «تابناک» ، سه منبع آگاه در دو شرکت متفاوت اعلام کردند، مايک پمپئو وزير امور خارجه آمريکا قرار است با رؤساي بزرگ شرکت‌هاي بزرگ نفتي جهان ديدار کند و آنها را متقاعد کند که نفت بيشتري را به بازارهاي آسيايي صادر کنند.

اين منبع آگاه اعلام کرد: پمپئو در نظر دارد در اين بحث درباره چگونگي غالب شدن انرژي آمريکا در بازارهاي جهاني بحث کند، اما عمده بحث‌ها روي آسيا و همچنين منزوي ساخن جمهوري اسلامي ايران خواهد بود که آمريکا تحريم‌هاي جديدي را در سال گذشته به اين کشور اعمال کرد. همچنين قرار است درباره تقويت پيمان‌ها و قراردادها با کشورهاي منطقه خاورميانه بحث شود. مکان و زمان نشست هنوز روشن نيست.

پمپئو قرار است در گردهمايي بزرگ‌ترين شرکت‌هاي نفت و گاز در آمريکا صحبت کند. وي برنامه‌ريزي کرده که با کارمندان وزارت امور خارجه هم ديداري داشته باشد.

رؤساي شرکت‌هاي بزرگ از جمله شورو، توتال، رويال داچ‌شل، کنکوفيليپس، و اکسيدنتال پتروليوم، براي جلسه پشت درهاي بسته با پمپئو دعوت شده‌اند. قرار است تعدادي از نمايندگان اين شرکت‌ها پيش از آن در گراويکس سخنراني داشته باشند.

شرکت‌هاي اکسيدنت‌تال و شورون، از اظهارنظر در اين باره خودداري کردند و ديگر شرکت‌ها در اين باره پاسخي ارائه ندادند.

قيمت تمامي گريدهاي نفتي ايران افزايش يافت

شرکت ملي نفت ايران قيمت فروش رسمي چهار گريد نفت خام ايران براي بارگيري در آوريل به مقصد آسيا را افزايش داد.

به گزارش ايسنا، يک منبع آگاه در شرکت ملي نفت ايران به پلاتس گفت: اين شرکت قيمت فروش رسمي نفت سبک ايران به آسيا را براي بارگيري در آوريل به ميزان 35 سنت در هر بشکه افزايش داده و 75 سنت در هر بشکه بالاتر از ميانگين قيمت نفت عمان و دوبي رسانده است.

شرکت ملي نفت ايران قيمت فروش رسمي نفت سنگين و نفت فروزان براي بارگيري از جزيره خارک در آوريل را هر کدام به ميزان 30 سنت در هر بشکه افزايش داد. قيمت نفت سنگين ايران اکنون 45 سنت در هر بشکه ارزان‌تر از ميانگين قيمت نفت عمان و دوبي است که پلاتس در آوريل ارزيابي کرده بود در حالي که قيمت فروش رسمي نفت فروزان اکنون 30 سنت در هر بشکه ارزان‌تر از شاخص قيمت مذکور است.

همچنين شرکت ملي نفت ايران قيمت فروش رسمي نفت سروش در آوريل به مقصد آسيا را 10 سنت در هر بشکه در مقايسه با مارس بالا برد و اين گريد نفتي اکنون 7.45 دلار در هر بشکه ارزان‌تر از ميانگين قيمت نفت عمان و دوبي است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي