جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/12/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6076

 خبرپزشكي 

 با بهره برداري از دقيق ترين فناوري راديوتراپي ؛

درمان موفق تومورهاي سرطاني در ايران

دقيق‌ترين فناوري راديوتراپي روز دنيا براي درمان موفق تومورهاي مختلف سرطاني، در يکي از بيمارستان هاي تهران مورد بهره برداري قرار گرفت.

به گزارش مهر، ميراحمد موسوي زاده متخصص راديوتراپي و انکولوژي، گفت: اکنون نسل هفتم فناوري ديجيتال در شتاب دهنده‌هاي پزشکي با قابليت تصويربرداري از توده سرطاني و بافت‌هاي پيرامون آن همزمان با پرتو درماني هدفمند و تعديل شده در کشور برقرار شده است.

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي افزود: پيشرفت‌هاي علمي و فناوري‌هاي نوين، روش درماني "آرک تراپي با حجم تعديل شده يا در اصطلاح VMAT" را ابداع و معرفي کرده است.

وي گفت: بهره گيري از يک يا چند کمان پرتوي درماني با هدايت تصاوير سي تي اسکن به درمانگر و طراح درمان اين امکان را مي‌دهد تا وسيع‌ترين طيف از پرتوي درماني مورد نياز براي حذف سلول‌هاي تومورال حول محور 360 درجه، طي کوتاه‌ترين زمان ممکن با ناچيزترين آسيب به بافت‌هاي سالم اطراف، به ناحيه سرطاني تابانده تا بدين ترتيب موفقيت درماني به حداکثرممکن برسد.

موسوي زاده افزود: با بهره گيري از جديدترين دستگاه‌هاي شتاب دهنده پزشکي روز دنيا، علاوه بر تکنيک‌هاي درماني پيشرفته (3DCTR، IMRT و IGRT) اکنون همگام با پيشرفته‌ترين کشورهاي جهان، از روش (VMAT) به عنوان آخرين متد درماني سرطان‌هاي سينه، پروستات، دستگاه گوارش و به ويژه تومورهاي سر و گردن، با موفقيت بسيار بالا در اين مرکز درماني استفاده مي‌شود.

اين متخصص راديوتراپي و انکولوژي، گفت: ايران پس از ترکيه و امارات، سومين کشور داراي اين فناوري بالا در منطقه خاورميانه است که موجب مي‌شود بيماران سرطاني از اين پس براي درمان به خارج از کشور سفر نکرده و هزينه‌هاي کمرشکن را نيز پرداخت نکنند.

وي با اشاره به اينکه روش فوق پيشرفته درماني امکان کنترل آنلاين نواحي تومورال و بافت‌هاي سالم و حياتي مجاور آن را در هر لحظه از درمان به وجود آورده، افزود: همچنين دقت و موفقيت درمان را هنگام تابش متمرکز پرتو، به طرز چشمگيري افزايش داده است.

موسوي زاده با ابراز خرسندي از اينکه اکنون راه اندازي و تجهيز اين بخش درماني براي درمان هموطنان با موفقيت انجام شده و در حال پذيرش بيمار است، گفت: اوج موفقيت درمان سرطان با تکنيک نوين راديوتراپي پيشرفته، محقق شده و اميد به نجات بيماران در کشور به حداکثر خود رسيده است.

پرتودرماني يا در اصطلاح راديوتراپي، نوعي درمان اختصاصي و متداول سرطان است که طي آن از نوعي پرتو پرانرژي با دوز بالا براي از بين بردن سلول‌هاي سرطاني و جلوگيري از گسترش آن استفاده مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي