جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/12/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6076

 خبر 

 تشخيص زودهنگام آلزايمر با معاينه چشم!

مطالعات محققان مرکز چشم پزشکي دانشگاه دوک در آمريکا نشان مي‌دهد از دست دادن عروق خوني شبکيه مي‌تواند از مهمترين علائم بروز آلزايمر باشد که با معاينه چشم قابل تشخيص است.

به گزارش ايرنا از پايگاه خبري مديکال اکسپرس، محققان با بررسي بيش از 200 بيمار دريافتند معاينه چشم مي‌تواند روشي براي تشخيص زودهنگام بيماري آلزايمر باشد. در افرادي که مغز سالمي دارند، شبکه متراکم ميکروسکوپي مويرگي در بخش پشت چشم و در شبکيه ديده مي‌شود اما در افراد مبتلا به آلزايمر، اين شبکه مويرگي تراکم کمتري نسبت به افراد سالم دارد.در اين مطالعه آمده است که براي مشاهده شبکه مويرگي نياز به استفاده از يک فناوري غير تهاجمي با وضوح بسيار بالاست. اين فناوري OCTA نام دارد و با استفاده از امواج نوري که کاملا بي ضرر و غير تهاجمي هستند، جريان خون در مويرگ‌هاي تمام لايه‌هاي شکبه را نشان مي‌دهد.از آنجا که تشخيص زودهنگام بيماري آلزايمر، سرعت پيشرفت بيماري را کند مي‌کند، روش‌هاي درمان و تشخيص سريع همواره مورد توجه پزشکان بوده است.بيماري پيشرونده آلزايمر شايع ترين نوع زوال عقل است که باعث اختلال در حافظه، تفکر و رفتار فرد مي‌شود. اين بيماري از ديدگاه علمي بر اثر کاهش ماده شيميايي سروتونين در مغز بروز مي‌کند و به اين ترتيب انتقال پيام‌هاي عصبي مختل مي‌شود. بر اساس آمار مرکز بين المللي آلزايمر، اکنون 46.8 ميليون نفر در سراسر جهان به زوال عقل مبتلا هستند و اين تعداد تا سال 2050 ميلادي، به 131.5 ميليون نفر به ويژه در کشورهاي در حال توسعه مي‌رسد.

ارتباط ناباروري با خطر ابتلا به سرطان در زنان

نتايج يک بررسي نشان مي‌دهد زنان نابارور حدود يک پنجم بيشتر احتمال دارد در دوران ميانسالي به سرطان مبتلا شوند.

به گزارش ايسنا، در اين بررسي جديد آمده‌ است: ناباروري در زنان احتمال ابتلا به سرطان را در دوران ميانسالي حدود يک پنجم افزايش مي‌دهد.مطالعه انجام شده روي بيش از سه ميليون زن که در سن باروري بودند، نشان داد زناني که دچار مشکلات باروري هستند 18 درصد بيشتر احتمال دارد به سرطان مبتلا شوند.به گفته متخصصان دانشگاه استنفورد در حال حاضر مشخص نيست آيا ناباروري علت ابتلاي اين زنان به سرطان است يا بکارگيريِ شيوه‌هاي درمان ناباروري با اين تاثيرهمراه است و تنها وجود رابطه بين اين دو مورد تاييد قرار گرفت.متخصصان همچنين اظهار داشتند: مکانيزم نهفته‌اي وجود دارد که خطر سرطان و ناباروري را افزايش مي‌دهد. با اين حال نتايج بدست آمده در اين مطالعه در مدت زمان چهار سال و روي زناني در دهه 30 عمرشان نشان داد که مشکلات ناباروري احتمال ابتلا به هر نوع بيماري سرطان را حدود 18 درصد افزايش مي‌دهد.

به گزارش روزنامه تلگراف، يکي از متخصصان اين مطالعه از دانشکده پزشکي دانشگاه استنفورد در کاليفرنيا گفت: اميدواريم در آينده اين موضوع مشخص شود که چرا زنان نابارور بيشتر در معرض ابتلا به سرطان هستند. به طور مثال از طريق شناسايي يک مکانيزم نهفته و متداول که موجب سرطان و ناباروري مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي