جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/12/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6076

 معادلات پيچيده استقلال و پرسپوليس براي صعود 

 باخت پرسپوليس برابر السد و تساوي خانگي استقلال مقابل العين در ليگ قهرمانان آسيا که هر دو در دقايق پاياني به دست آمد، پايان تلخي را بر هفته شيريني که توسط ذوب‌آهن استارت خورد رقم زد. حالا با يک حساب سرانگشتي مي‌توانيم بگوييم که هر دو نماينده ايران راه دشواري براي صعود از مرحله گروهي دارند؛ راهي دشوار که به بازي با نمايندگان عربستان گره خورده و بايد ديد چه سرنوشتي براي استقلال و پرسپوليس رقم مي‌خورد.

معادله صعود استقلال

در گروه C مسابقات الهلال با شکست الدحيل شش امتيازي شد و در صدر جدول قرار گرفت. الدحيل با سه امتياز در رده دوم و العين و استقلال هر کدام با يک امتياز در رده سوم و چهارم قرار دارند. بر فرض اينکه الهلال را صدرنشين گروه بدانيم استقلال در دو بازي رفت و برگشت خود نبايد به اين تيم ببازد و با دو امتياز هم مي‌تواند به صعود اميدوار باشد. آن موقع شاگردان شفر سه امتيازي يا بيشترند و آن وقت نوبت به بازي العين در امارات و الدحيل در خانه مي رسد. البته که در اين ميان الدحيل اگر چهار امتياز از العين بگيرد، بازي با استقلال در ورزشگاه آزادي براي آن‌ها مرگ و زندگي مي‌شود. استقلال براي حذف نشدن نياز صد در صد به برد با اختلاف سه گل دارد تا باخت دور رفت جبران شده و شانس صعود خود را به امارات و بازي با العين بکشد و در صورتي که بازي مساوي شود الدحيل هم صعودش به مرحله بعد را قطعي مي‌کند.

البته اگر استقلال يکي از بازي‌هايش را برابر الهلال واگذار کند و الدحيل رفت و برگشت العين را ببرد، حذف شاگردان شفر در همان بدو شروع دور برگشت قطعي مي‌شود. کليد صعود براي استقلال در بازي با الهلال است. آن‌ها اگر بتوانند يکي از مسابقات رفت و برگشت را با برد پشت سر بگذارند، با برد الدحيل با هر نتيجه‌اي و سپس شکست العين در بازي آخر راهي مرحله حذفي مي‌شوند و گروه مرگ را براي خود زندگي مي‌کنند.

معادله صعود پرسپوليس

درگروه D ، پاختاکور برخلاف معادلات با چهار امتياز صدرنشين است. الاهلي و السد با سه امتياز در رده دوم و سوم قرار دارند و پرسپوليس هم با يک امتياز قعر جدول را مال خود کرده است. در اين ميان هر چهار تيم شانس صعود دارند و از حالا نمي‌توان يکي را از پيش صعود کرده دانست. اما هفته سوم و چهارم تقريبا تکليف گروه را مشخص مي‌کند؛ جايي که پرسپوليس در دو بازي رفت و برگشت به ميزباني دوبي برابر الاهلي قرار مي‌گيرد و احتياج مبرم به چهار امتياز از اين جدال سخت دارد. در آن صورت شاگردان برانکو پنج امتيازي مي‌شوند. اما در بازي مقابل، ايده‌آل براي قرمزپوشان اين است تا السد هم 4 امتياز از پاختاکور بگيرد. در آن صورت السد 7 و پاختاکور 5 امتيازي مي‌شوند و الاهلي در امتياز چهار توقف مي‌کند. هفته بعد از آن پرسپوليس به تاشکند سفر کرده و مساوي برابر پاختاکور برايش ارزشمند است.

هم‌چنين السد هم در خانه برابر الاهلي قرار مي‌گيرد و باخت نماينده عربستان بهترين نتيجه براي قرمزپوشان است. در آن صورت السد صعودش را قطعي مي‌کند. اما بازي آخر پرسپوليس در آزادي مقابل السد است و در صورتي که پرسپوليس با هر نتيجه‌اي برنده شود به عنوان تيم دوم صعود مي‌کند.

هر چند که بايد نيم نگاهي به جدال پاختاکور و الاهلي در عربستان داشته باشند و اميدوار باشند پاختاکور با شگفتي ميزبان خود را شکست ندهد که در آن صورت بازي رو در رو و تفاضل گل، دومين تيم صعود کننده از بين پرسپوليس و پاختاکور را مشخص مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي