جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/01/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 6082

 يك نكته از هزاران 

 نقش 70 درصدي عوامل انساني در سيل شيراز؟!

شدت گرفتن سيل در برخي مناطق و ردپاي عوامل انساني

اين روزها كه سيل، بحران نخست كشور محسوب مي‌شود، اظهارنظرهاي مختلفي درخصوص دلايل وقوع سيل و شدت يافتن آن و همچنين نقش عوامل مختلف در اتفاقات هفته‌هاي اخير، مطرح مي‌شود. اما اخيرا يكي از مسئولان با تبيين علتهاي شدت يافتن سيل در نوروز امسال، عنوان كرده سهم عوامل انساني در سيل شيراز بيش از 70 درصد است.

به گفته اين مسئول، عليرغم وجود دلايل طبيعي، دخالت بي رويه انسان در طبيعت بيش از 70 درصد در بروز سيل ويرانگر شيراز دخيل بوده است.

اين مسئول عنوان كرده: احداث پل‌هاي ارتباطي بر روي مسيل‌ها و تنگ کردن مسير گذر آب بدون در نظر گرفتن حداکثر دبي محتمل از جمله پل‌هاي ورودي مسيل سعدي و غالب پلهاي ارتباطي رودخانه خشک،از جمله مواردي است که در سرريز رواناب ها و ايجاد خسارت نقش داشته، همين طور، عدم توجه به لايروبي منظم مسيل ها، دستکاري در مسير آبراهه‌ها و يا مسدود کردن کامل اين آبگذرها که در زير حوضه دروازه قرآن (جاده احداث شده از زيباشهر به طرف سعدي) و در ساخت سازه هاي پيرامون مسيل دروازه قرآن، به وفور قابل رويت است و... جزء عوامل مهم در هجوم سيلاب دروازه قرآن بوده است.

با توجه به اين حقيقت كه عوامل انساني مي‌توانند علت اصلي شدت گرفتن سيل در برخي نقاط و خسارات وارده باشند، لازم است از اين پس براي پيشگيري از تكرار چنين حوادثي به عواملي كه موجب بروز اين اتفاقات شده‌اند، توجه كافي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي