جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/01/21 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6085

 يادداشت 

 دانش؛ يگانه راه براي نگاه به آينده

ساخت کانسپت موتور جت مافوق صوت

منصور يحيوي فركوش

Yahyavi.ir@gmail.com

در دهه‌هاي اخير، هم‌زمان با شروع عصر اطلاعات هرروز شاهد پيشرفت شگرف فناوري در تمام زمينه‌هاي زندگي انسان هستيم. در اين ميان پژوهشگران به‌تازگي موفق به ساخت کانسپت يک موتور براي جت مافوق صوت شدند که در آينده مي‌تواند مسافت لندن تا نيويورک را در کمتر از يک ساعت طي کند. آرزوي كه بشر چندين سال است كه چشم به انتظار است. اما بايد ديد كه آيا اين موفقيت آرزوي سفر انسان به فضا را ميسر خواهد كرد!؟

روزگاري براي ارسال يك نامه حتي به مسافت‌هاي خيلي نزديك، بايد روزها و يا هفته‌ها به انتظار مي‌نشستيم. اما اكنون به كمك فناوري ارسال يك پيام متني، عكس يا فيلم يا هر فايلي در عرض چند هزارم ثانيه بين مسافت‌هاي بسيار دورتر اتفاق مي‌افتد. پس با اين وجود دور از انتظار نيست كه اين فناوري در عرض چند ساعت انسان را به كره مريخ خواهد رساند. و اين حقيقت در آينده نزديك به وقوع خواهد پيوست.

محققان شرکت ري‌اکشن انجينز (Reaction Engines) توانستند کانسپت يک جت مافوق صوت بسازند که سرعت 4 هزار و 23 کيلومتر بر ساعت در آن شبيه‌سازي شده است. اين به اين معنا است که ساخت موتورهاي جت با سرعتي بالا يک گام به واقعيت نزديک‌تر مي‌شود.

موتور اين جت که با اسم مخفف Sabre نام‌گذاري شده است، براي استفاده در هواپيماهاي بزرگ طراحي شده است تا ساعت‌ها به جابه‌جايي مسافران بپردازد.

اين موتور خارق‌العاده که مجهز به فناوري از پيش خنک‌کننده است، به هواپيما اين امکان را مي‌دهد که حتي در سرعت‌بالا نيز بدون هجوم هواي گرم و ذوب موتور، به پرواز خود ادامه دهد.

فناوري از پيش خنک‌کننده به اين منظور طراحي شده است که دماي هواي ورودي به موتور که بيش از هزار درجه سانتي‌گراد است را در يک‌بيستم ثانيه به دماي اتاق برساند. دانشمندان براي انجام اين کار از يک مبدل حرارتي براي مديريت جريان هوا در دماي بالا استفاده كردند.

پژوهشگران براي شبيه‌سازي اين آزمايش حساس از يک موتور توربوجت برقي "J79" استفاده کردند تا شرايطي که اين موتورجت، سرعت مافوق صوت را تجربه خواهد کرد، شبيه سازي شود.

مرحله اول اين شبيه‌سازي توانست سرعتي سه برابر سرعت صوت در موتور ايجاد كند. اما دانشمندان اطمينان دارند در گام‌هاي بعدي آزمايش اين فناوري سرعت 6 هزار و 800 کيلومتر بر ساعتي خواهد رسيد. در صورتي که آزمايش با اين سرعت با موفقيت سپري شود، به‌راحتي مي‌توان مسير لندن تا نيويورک را در کمتر از يک ساعت طي کرد.

اما سؤال اينجاست: آيا استفاده از اين فناوري در جت‌هاي مسافربر در چندين دهه آتي محقق خواهد شد!؟ آيا آرزوي سفر انسان به فضا به حقيقت خواهد پيوست!؟


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي