جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/01/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 6089

 معادلات انرژي 

 بورس در سال جديد؛

جزئيات نخستين عرضه ميعانات گازي

اطلاعيه نخستين عرضه سال 1398 ميعانات گازي پارس جنوبي در رينگ بين‌الملل بورس انرژي براي تاريخ 27 فروردين منتشر شد.

به گزارش ايسنا، اطلاعيه عرضه يک ميليون بشکه ميعانات گازي پارس جنوبي در رينگ بين‌الملل بورس انرژي با قيمت پايه 67 دلار و 85 سنت براي هر بشکه توسط شرکت ملي نفت منتشر شد.

شرايط عرضه در اين دوره نيز مانند عرضه نفت خام است. امکان واريز پيش پرداخت 6 درصد به صورت ارزي فراهم شده است و براي تسويه باقيمانده وجه المعامله، خريداران مي‌توانند از سازوکارهاي ارزي مورد تأييد شرکت ملي نفت ايران استفاده کنند. همچنين خريداران مي‌توانند تا چهار ماه پس از انجام معامله، محموله را تحويل بگيرند و تحويل محموله در ديگر مناطق منوط به تأييد شرکت ملي نفت ايران امکان‌پذير است.

در اين مرحله يک ميليون بشکه ميعانات گازي در محموله‌هاي 35 هزار بشکه‌اي عرضه خواهد شد.بر اساس اين گزارش، ميعانات گازي بعد از نفت خام در سال گذشته براي نخستين دفعه مهمان بورس انرژي شد که هدف وزارت نفت براي تنوع‌سازي روش‌هاي فروش و مشارکت بخش خصوصي در فروش نفت و ميعانات گازي محقق شود. تاکنون بورس سه دفعه ميزبان ميعانات گازي شده که در هر سه مرتبه بي مشتري مانده است.

با وجود تحريم خريد نفت ايران توسط آمريکا؛

صادرات نفت ايران در ماه مارس بيشتر شد

با وجود تحريم‌هاي آمريکا براي خريد نفت از ايران، صادرات نفت در ماه گذشته ميلادي 12 درصد بيشتر شده و خريداران آسيايي نفت بيشتري خريده‌اند.

به گزارش ايرنا، تحريم هاي آمريکا عليه فروش نفت ايران و تلاش اين کشور براي به صفر رساندن صادرات از ماه اکتبر، باعث شد تا حجم صادرات نفت ايران کاهش پيدا کند و برخي از مشتريان مانند اروپايي‌ها، به طور کامل خريد نفت از ايران را به صفر برسانند.

اين اتفاق زمينه را براي کاهش بيش از يک ميليون بشکه‌اي توليد نفت ايران فراهم کرد تا نفت بدون مشتري روي دست ايران نماند و از سوي ديگر نفتي نيز روي آب ذخيره نشود.

توليد پايين آمد

بر اساس آخرين گزارش اوپک، توليد نفت ايران که در تابستان سال گذشته، سه ميليون و 603 هزار بشکه در روز بود که بعد از تحريم‌هاي آمريکا، در آبان ماه با 500 هزار بشکه کاهش به 2.982 ميليون بشکه در روز رسيد. روند کاهش توليد و صادرات نفت ايران تا ماه‌هاي پاياني سال 97 ادامه داشت اما ناگهان ورق برگشت. در حالي که توليد نفت ايران همچنان رو به کاهش است اما در اسفند ماه ( ماه مارس ميلادي) و با وجود توليد 2 ميليون و 698 ميليون بشکه اي نفت در اين ماه، صادرات ايران افزايش چشمگيري را ثبت کرده است.

تا آنجا که منابع ثانويه ميزان صادرات نفت ايران در ماه مارس را حدود 1.7 ميليون بشکه در روز اعلام کرده‌اند که با رشدي 12 درصدي، بالاترين رقم صادراتي از زمان آغاز تحريم‌هاي آمريکا به شمار مي‌آيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي