جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/01/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 6089

 تريبون 

 بورس تهران به اوج تاريخ رسيد

پس از روزها رشد مداومِ قيمت سهام در بورس تهران که يکي از عوامل مهمش قيمت ارز است، نماگر اصلي بازار سرمايه کانال تاريخي 195 هزار واحدي را پشت سر گذاشت و وارد کانال 196 هزار واحدي شد؛ به اين ترتيب 25 فروردين 1398 به عنوان روز تاريخي بازار سرمايه ايران به ثبت رسيد.

به گزارش ايسنا، سال 1397 شايد براي هميشه در تاريخ بازار سرمايه سالي خاص باشد. در اين سال نماگر اصلي بورس همگام با رشد مداوم و لجام گسيخته قيمت ارزهاي خارجي رشد کرد و با کانال شکني‌هاي مداوم توانست براي اولين بار در نهم مهر ماه وارد کانال 195 هزار واحدي شود. اما از آن روز به بعد اين شاخص رو به کاهش رفت و در محدوده 150 تا 160 هزار تايي نوسان داشت.

اين فراز و فرودها پول‌هاي خوبي را به جيب حرفه‌اي‌هاي بازار برد. از ابتداي امسال نيز بازار ارز شاهد رشد آرامي بود و قيمت سهم‌ها در بورس تهران نيز هم‌پاي آن رشد کرده است؛ به طوري که از ابتداي سال تا شاخص کل بازده نقدي و قيمتي فقط يک روز کاري اندکي افت را شاهد بوده است.به اين ترتيب نيز براي اهالي بازار سرمايه روز تاريخي رقم خورد و شاخص کل توانست براي اولين بار رکورد نهم مهر ماه 1397 را بشکند و وارد ترازي جديد شود.

رکوردي که براي اقتصاد ايران نشان از شمشيري دو لبه دارد؛ رکودي که با آن کارنامه بورس را در سرمايه‌گذاري قوي‌تر نشان مي‌دهد اما نشان از وضعيت خوب اقتصاد ندارد، بلکه حاصل رشد قيمت ارزهاي خارجي طي مدت‌هاي گذشته است. رشدي که هر چند که شيريني‌اش به کام اهالي حرفه‌اي بازار مي‌نشيند و مي‌تواند سرمايه‌هاي خرد را بيشتر به بازار سهام بکشاند اما از ديدگاهي باعث افتخار نيست، چرا که اين رشد به دليل افزايش توليد و رونق اقتصادي نبوده بلکه به دليل تضعيف ارزش پول ملي طي ماه‌هاي گذشته رخ داده است.

شاخص کل بازده نقدي و قيمتي بورس اوراق بهادار تهران 882 واحد رشد کرد و به رقم 196 هزار و 84 واحدي رسيد. همچنين شاخص کل هم وزن با 252 واحد رشد رقم 39 هزار و 112 واحدي را تجربه کرد.

شاخص آزاد شناور با 1058 واحد افزايش تا رقم 221 هزار و 494 واحدي بالا رفت و شاخص بازار اول با رشد 1076 واحدي به رقم 146 هزار و 501 رسيد اما شاخص بازار دوم با 248 واحد کاهش تا رقم 380 هزار و 801 پايين رفت.در معاملات دومين روز کاري اين هفته نماد معاملاتي شرکت توسعه معادن و فلزات به تنهايي 383 واحد به شاخص‌هاي بازار سرمايه کمک کرد. پس از اين نماد، نماد شرکت‌هاي گسترش نفت و گاز پارسيان، گروه مپنا و پالايش نفت بندر عباس هر کدام به ترتيب 192، 133 و 85 واحد تأثير افزاينده روي شاخص‌هاي بازار داشتند.

در طرف مقابل، صنايع پتروشيمي خليج فارس، ملي صنايع مس ايران، بانک ملت و فولاد مبارکه اصفهان هر کدام به ترتيب 106، 76، 54 و 50 واحد نقش کاهنده روي نوسانات شاخص‌هاي بازار داشتند. در معاملات گروه استخراج کانه‌هاي فلزي عمدتاً با رشد ملايمي همراه شدند، البته نماد توسعه معادن و فلزات که به تازگي مجمع عمومي فوق‌العاده‌اش برگزار شد بدون محدوديت نوسان قيمت بازگشايي شد و توانست در قيمت پاياني بيش از 9 درصد رشد را تجربه کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي