جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/01/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6090

  شمارش معكوس تا برپايي نمايشگاه بين‌المللي کتاب 98؛
 ديوار كوتاه مطالعه و فرهنگ 

چيزي به برگزاري نمايشگاه كتاب 98 باقي نمانده؛ رويدادي بين‌المللي كه هر ساله در ارديبهشت ماه شاهدش هستيم و علاوه بر اينكه براي علاقه‎مندان به كتاب، دانشجويان و اساتيد و محققان، جالب توجه است، براي قشرهاي مختلف مردم هم كه شايد كتاب در زندگي آنها جايگاه خاصي نداشته باشد و اساسا زياد اهل مطالعه نباشند، جذاب است. به همين دليل است كه همه ساله، شاهد حضور گسترده مردم از استانهاي مختلف كشور در اين نمايشگاه هستيم.

اما فرايند پشت كردن جامعه ما به مطالعه، به علل مختلف، چندسالي است كه آغاز شده و متاسفانه با وجود هشدارها، هر سال شاهد اين بوده‌ايم كه كتاب، از سبد خريد خانوارها بيشتر و بيشتر حذف شده است.

در اين ميان، در كنار همه عوامل فرهنگي، اجتماعي و... كه در اين پروسه اثرگذار بوده، عوامل اقتصادي هم نقش پررنگي در اين زمينه ايفا كرده‌اند، امسال هم با گراني و افزايش قيمت كاغذ، شاهد بالا رفتن هر چه بيشتر قيمتها هستيم.

اين امر دافعه‌اي ايجاد مي‌كند كه موجب مي‌شود افراد حاضر نشوند به راحتي براي كتاب پول خرج كنند و اين مساله‌اي است كه مي‌توان اثرات و پيامدهاي آن را در سطح جامعه هم مشاهده كرد.

هرچند امسال هم بنا به رسم هر سال، بن‌هايي براي خريد دانشجويان و دانش‌آموزان درنظر گرفته شده، اما مبلغي كه افراد بابت آن مي‌پردازند و در نهايت، مبلغ نهايي‌اي كه به آنها به عنوان سوبسيد خريد كتاب تعلق مي‌گيرد، چندان قابل توجه نيست. في‌المثل يك دانشجو با مبلغ صد و پنجاه هزار تومان، چه بسا تنها بتواند يك يا نهايتا دو مورد از كتابهاي موردنظر خود را تهيه كند كه دليل آن هم، بالا بودن قيمت كتابها در مقابل مبلغ بن كتاب است.

مهمترين مساله‌اي كه در اين باره مطرح است، همين موضوع گران بودن كاغذ و بالتبع آن، كتاب و كاهش ميل اجتماعي براي مطالعه است كه مي‌تواند نمايشگاه كتاب را صرفا به محلي براي ديدن كتابها، و نه خريد و مطالعه آنها، تبديل كند.

حقيقت اين است كه مشكلات جامعه ما در ارتباط با كمبود سرانه مطالعه و قهر با كتاب، فراوان است و بيم آن مي‌رود كه با ادامه روند گراني‌ها، وضعيت از آنچه هست، بدتر هم بشود.

اينكه براي آشتي جامعه با كتاب چه بايد كرد، سوال مهمي است كه پاسخ مسئولان و توجه يا بي‌توجهي آنان به اين موضوع، مي‌تواند مستقيما در بخشهاي مختلف تاثيرگذار باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي