جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/01/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6090

 خبرنامه 

 وزير علوم، تحقيقات و فناوري:

حذف رشته‌هايي که بازار شغلي مناسبي ندارند

وزير علوم از حذف برخي از رشته‌ها به دليل تقاضاي کم در مقطع دکتري و کارشناسي ارشد و نداشتن بازار کار خبر داد.منصور غلامي گفت: براي آنکه بتوانيم برنامه‌هاي وزارت علوم را در کنار ساماندهي پژوهش‌ها پيش ببريم بايد ازنظر و ايده صاحبان انديشه و دانشگاهيان بهره ببريم.وي با بيان اينکه وزارت علوم سعي مي‌کند تا موضوعات و چالش‌هاي پيش روي کشور را برطرف کند، اظهار کرد: سال گذشته به کمک دانشگاهيان چندين برنامه متعدد در حوزه ساماندهي ريز گردها، مسائل و موضوعات مربوط به زلزله و خشک‌سالي درياچه اروميه مطرح شد و امسال هم با توجه به سيل اخيري که در کشور به وقوع پيوسته است گروه‌هاي علمي دانشگاهي وارد عمل شده‌اند.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري درباره رشته‌هاي حذف شده از دانشگاه‌ها بيان کرد: برخي از رشته‌هاي ما کم طرفدار هستند و در مقطع ارشد و دکتري تعداد کمي از دانشجويان را موردپذيرش قرار مي‌دهند که بر اين اساس اين رشته‌ها حذف شده‌اند زيرا بازار شغلي مناسبي برايشان وجود نداشته است.

غلامي گفت: البته وزارت علوم تلاش دارد تا تمام رشته‌هاي دانشگاهي همچنان تدريس شوند اما بايد توجهي هم به بازار کار مناسب آن‌ها داشته باشيم.

معاون وزير علوم مطرح کرد؛

تدوين برنامه جامع براي تقاضامحور کردن رساله‌ها

معاون پژوهشي وزارت علوم گفت: طرح تقاضامحور کردن رساله‌ها تدوين‌شده که در اين راستا پيگير ارائه گرنت کامل به دانشگاه‌ها هستيم.

به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، مسعود برومند در نشست هم‌انديشي وزير علوم با صاحب‌نظران علمي کشور گفت: براي رسيدن به نقطه کنوني از راه پر پيچ و خمي گذر کرديم و آرام‌آرام دانش خود را گسترش داديم.

وي با بيان اينکه فارغ‌التحصيلان ايراني کارهاي بسيار خوبي انجام داده‌اند، گفت: در مطالعات اجتماعي، علوم پايه، پزشکي افتخارات بسيار خوبي کسب کرده‌ايم و 3 درصد از مقالات برتر جهاني را توليد مي‌کنيم. اولين کشور برتر علمي در ميان کشورهاي اسلامي و داراي رتبه 16 جهان هستيم.

برومند بيان کرد: دانشگاهيان به دنبال اين هستند تا دانش پلي براي پاسخ به نيازهاي کشور شود.

معاون پژوهشي وزارت علوم تحقيقات و فناوري با اشاره به چالش‌هاي پيش رو کشور گفت: ايران با کمبود آب و ريز گردها مواجه است و از سوي ديگر با مشکل بيکاري مواجه هستيم و اشتغال پذيري فارغ‌التحصيلان از وظايف پيش رو است.

وي ادامه داد: نياز به راه‌حل‌هاي جديدي داريم و بايد به کمک تيم تحقيقاتي و از طريق راه‌حل‌هاي فناورانه ايده‌هاي خود را به محصول و خدمات تبديل کنيم ما به دنبال توسعه فناوري‌هاي جديد هستيم و اگر در گذشته مي‌توانستيم به تنهايي چالش‌هاي خود را برطرف کنيم امروز بايد از طريق همکاري‌ها برنامه‌هايمان را پيش ببريم.

برومند با بيان اينکه فارغ‌التحصيلان بايد کارآفرين شوند، گفت: اکوسيستم مناسب نوآوري بايد ايجاد شود و به کمک اين سيستم پيچيده ايده‌ها را به محصول تبديل کنيم.

وي ادامه داد: همکاري مناسبي ميان دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌ها وجود ندارد و هر دو نهاد يکديگر را رقيب مي‌دانند و ادامه اين نگاه‌ها مانع از تشکيل نظام واحد و منسجمي مي‌شود.

معاون پژوهشي وزارت علوم تحقيقات و فناوري با اشاره به برنامه دانشگاه‌ها در مناطق سيل‌زده گفت: دانشکده‌هاي مختلف حضور پر رنگي در مناطق سيل‌زده داشته‌اند و همچنين برخي از دانشگاهيان در ستاد بحران حضور دارند و اين تصوير مناسبي است که از دانشگاه ساخته مي‌شود.

برومند با اشاره به رصد اشتغال گفت: اين کار با دقت پيش مي‌رود و از طريق سامانه وزارت کار ميزان اشتغال دانشگاهيان استخراج شده است و در بحث تقاضامحور کردن رساله‌ها طرحي تدوين‌شده است و به دنبال اين هستيم که به دانشگاه‌ها گرنت کامل ارائه شود.

وي ادامه داد: برنامه کشور بايد دقيق‌تر و عملياتي‌تر شود صرف تدوين بودجه پاسخگو نيست. بايد بتوانيم در شرايط سخت راه‌حل‌هاي خود را ارائه کنيم و دريافت نياز دقيق دستگاه‌ها براي ما مهم است. از اين‌رو در 10 دانشگاه معين سراسر کشور برنامه عملياتي تدوين شده است.

برومند با اشاره به همکاري دانشگاه و دستگاه‌هاي اجرايي گفت: براي پيش برد تمام فعاليت‌هاي علمي نيازمند همکاري و حضور اساتيد و صاحب‌نظران هستيم و به کمک يکديگر مي‌توان دستاوردهاي خوبي کسب کرد.

مديرکل امور پژوهشي وزارت علوم:

واگذاري ايجاد و انحلال مراکز پژوهشي به دانشگاهها

مديرکل سياست‌گذاري امور پژوهشي وزارت علوم گفت: اختيار ايجاد مراکز پژوهشي به دانشگاه‌ها واگذار شد و بر اساس آيين‌نامه جديد براي تأسيس مرکز پژوهشي ديگر نيازي به مجوز شوراي گسترش نيست.

محسن شريفي گفت: آئين‌نامه واگذاري اختيار به دانشگاه‌ها براي تأسيس مراکز پژوهشي با امضاي وزير علوم به تمامي دانشگاه‌ها ابلاغ شده و در اين آئين‌نامه نحوه ايجاد و انحلال اين مراکز اعلام شده است.

وي افزود: در اين آئين‌نامه دانشگاه‌ها براي انجام ماموريت‌هايي که در سطح دانشگاه، منطقه و يا ملي بر عهده دارند مي‌توانند ساختارهاي پژوهشي ايجاد کنند که اين ساختارها شامل هسته پژوهشي، آزمايشگاه تحقيقاتي، گروه پژوهشي و مرکز تحقيقات يا پژوهشکده است.

مديرکل سياست‌گذاري امور پژوهشي وزارت علوم تأکيد کرد: بر اساس اين آئين‌نامه دانشگاه‌ها مختارند با تصويب هيئت‌امنا اين ساختارها را ايجاد کنند بنابراين براي اين موضوع ابتدا بايد آئين‌نامه و دستورالعمل داخلي با تصويب هيئت‌امنا داشته باشند.

شريفي خاطرنشان کرد: اين مراکز تقاضامحور هستند و مي‌توانند به فعاليت‌هاي پژوهشي زير نظر دانشگاه بپردازند و نيازي به اخذ مجوز از شوراي گسترش ندارند درحالي‌که در گذشته راه‌اندازي اين مراکز نيازمند اخذ مجوز از شوراي گسترش بود.

وي عنوان کرد: با توجه به اينکه دانشگاه خود داراي مجوز از شوراي گسترش آموزش عالي است، بنابراين تشکيل مراکز پژوهشي در دانشگاه‌ها ديگر نيازي به مجوز جديد از شورا نيست.

مديرکل سياست‌گذاري امور پژوهشي وزارت علوم خاطرنشان کرد: مراکز پژوهشي بايد برنامه پژوهشي داشته باشند و به‌صورت بين‌رشته‌اي و بين دانشکده‌اي تشکيل مي‌شوند.شريفي اظهار داشت: هرگاه برنامه اين مراکز به‌طور کامل انجام و به پايان رسيد زمينه انجام برنامه جديد فراهم خواهد شد.وي گفت: همچنين بر اساس اين آئين‌نامه درصورتي‌که فعاليت مراکز پژوهشي و تحقيقاتي در دانشگاه‌ها به اتمام رسيد و ديگر نيازي به فعاليت جديد نبود اين مراکز بدون کسب مجوز از شوراي گسترش مي‌توانند منحل و يا تغيير مأموريت دهند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي