جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/01/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6090

 وزير نفت:
 آمريکا فشار بر ايران را زياد کند بازار نفت فوق‌العاده شکننده مي‌شود 

 
وزير نفت وضع بازار نفت را شکننده عنوان کرد و گفت: اگر آمريکا بخواهد فشار را بر ايران اضافه کند، بازار نفت به‌طور غيرقابل پيش‌بيني شکننده‌تر خواهد شد.

به گزارش شانا، بيژن زنگنه ، درباره اين موضوع که بعضي‌ها مي‌گويند وزارت نفت به دليل اينکه احداث تاسيسات در خشکي 30 درصد ارزان‌تر از دريا بوده اقدام به خشک کردن هور کرده است، توضيح داد: اين يک دروغ بزرگ است که دشمنان ملت ايران شايعه کرده‌اند. متاسفانه برخي دوستان اين دروغ را باور و بازنشر کرده‌اند. فيلم‌هايي که هم اکنون در رسانه ملي و فضاي مجازي پخش شده است، نشان مي‌دهد دور تا دور تمام تاسيسات ما را آب گرفته است و تنها توانسته‌ايم محدوده‌هاي بسيار کوچکي (مثلاً 100 مترمربع) را که چاه يا دکل حفاري ما قرار دارد حفظ کنيم.

وي با تاکيد بر اينکه از جانب وزارت نفت هيچ منعي در موضوع هورالعظيم وجود ندارد و هيچ زماني هم وجود نداشته است، يادآور شد: سياست ما همواره اين بوده است که اکوسيستم هور بايد به عنوان يک سيستم زنده در طبيعت بماند، براي اين موضوع هزينه‌هايي به ما افزوده شده و نه اينکه کم شده باشد.

مديريت آب گرفتن هورالعظيم دست وزارت نفت نيست

وزير نفت ادامه داد: مديريت اين موضوع (آب گرفتن هورالعظيم) دست وزارت نفت نيست و به‌عهده ستاد مديريت بحران استان خوزستان است، آنها هر دستوري بدهند ما تابع آن هستيم. اخيرا هم در سفر به خوزستان اعلام کردم اگر آنها (ستاد مديريت بحران استان) دستوري دهند، ما آمادگي اجراي آن را داريم.وي با بيان اينکه هم اکنون سراسر هور را آب فرا گرفته و اگر جايي را آب نگرفته است به دلايل طبيعي مانند همواري و ناهمواري است، تصريح کرد: هيچکس اين موضوع در ذهنش نبوده است که براي حفظ تاسيسات نفتي به جان و مال مردم خسارت بزند. اگر آب در برخي از قسمت‌هاي هور رفته و برخي ديگر کمتر يا بيشتر رفته، به دليل پستي و بلندي‌هاي زمين است.

خسارت تاسيسات نفتي زياد است

زنگنه در پاسخ به اينکه يکي از فعالان شبکه مجازي در صفحه اينستاگرام خود با انتشار ويدئويي اعلام کرد آب در هورالعظيم حداکثر تا مچ پاست و بيشتر از آن نيست، افزود: مديريت آب در هورالعظيم ارتباطي به وزارت نفت ندارد که اجازه دهد يا ندهد، تصميم با ستاد مديريت بحران استان است. آقاي استاندار هم در صحبت‌هايشان اعلام کردند که وزارت نفت صحبت و درخواستي درباره هورالعظيم از ما نداشته است. آنها خودشان در اين زمينه تصميم گرفتند که به نظرم تصميم درستي بوده است.

وي درباره خسارت سيل به تاسيسات نفتي هم اظهار کرد: تاسيسات ما خسارت زيادي در سيل ديدند. تلمبه‌خانه‌ها و واحدهاي بهره‌برداري ما در اهواز در سيل محصور هستند. نفت در اين شرايط هم به سيل‌زدگان کمک مي کند و گاز و سوخت مايع مورد نياز مردم را تامين مي‌کند و هم به وظيفه ذاتي خود يعني تامين خوراک پالايشگاه‌ها و صادرات عمل مي‌کند.

وزير نفت با تاکيد بر اينکه تمام امکانات صنعت نفت در اختيار مردم‌ سيل‌زده است و از هيچ کمکي در اين زمينه دريغ نخواهيم کرد، افزود: اولويت نخست ما حل مشکلات مردم است.

زنگنه به اين پرسش که يکي از مسئولان خوزستان اعلام کرد که آبگيري از کانال سلمان را از ترس وجود يک لکه نفتي متوقف کرده‌اند، پاسخ داد: هيچ نشتي از نفت تاکنون اطلاع داده نشده است. در جاهايي که نگران آسيب بوديم هم توليد چاه را متوقف کرديم و هم لوله‌ها را از نفت خالي کرديم.

باوجود تهديدهاي آمريکا به کارمان ادامه مي‌دهيم

وزير نفت درباره تهديد اخير وزير امور خارجه آمريکا مبني بر تشديد تهديد عليه ايران هم توضيح داد: ما به کارمان ادامه مي‌دهيم، اما آنچه مهم است اينکه وضع بازار نفت شکننده است و اينگونه نيست که عرضه خيلي بالاتر از تقاضا باشد، يا حتي ظرفيت‌هاي مازاد زياد باشد. اين حرف‌ها بيشتر جنبه تبليغاتي دارد تا بازار را آرام کنند. اما اينگونه نمي‌شود. نفت هر روز در بازار گران‌تر مي‌شود که نشان‌دهنده نگراني بازار است.وي با بيان اينکه آقاي ترامپ بايد انتخاب کند که مي‌خواهد فشار بر ايران را اضافه کند يا قيمت سوخت را در پمپ‌هاي بنزين‌ آمريکا پايين نگه دارد، تصريح کرد: هم اکنون ونزوئلا مشکل دارد، روسيه را تحريم کرده‌اند، ليبي ناآرام است و توليد بخشي از نفت آمريکا نيز از دست رفته است. اين موارد نشان مي‌دهد که وضع توليد و عرضه و تقاضا شکننده است. اگر بخواهند فشار را بر ايران اضافه کنند، اين شکنندگي به طرز غيرقابل پيش‌بيني اضافه خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي