جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/01/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6090

 معادلات انرژي 

 سهام 3 شرکت پتروشيمي در بورس عرضه مي‌شود

مديرعامل شرکت صنايع پتروشيمي خليج فارس گفت: سهام سه مجتمع پتروشيمي نوري، بندر امام خميني و بوعلي امسال در بورس عرضه خواهد شد.

به گزارش شانا ، جعفر ربيعي درباره عملکرد توليد شرکت صنايع پتروشيمي خليج فارس در سال 97 گفت: آمارهاي نهايي در حال جمع‌بندي است، اما 95 درصد از ظرفيت توليدي برنامه‌ريزي شده پارسال محقق شده است و با بهره‌برداري از پروژه‌هايي مانند پتروشيمي ايلام و لردگان و پالايشگاه بيدبلند خليج فارس ميزان توليد نسبت به سال 97 افزايش خواهد داشت.

وي با اشاره به اينکه طرح جمع‌آوري گازهاي مشعل مناطق نفت‌خيز جنوب يکي از مهم‌ترين پروژه‌هاي بالادستي نفت است که در شرکت صنايع پتروشيمي خليج فارس تعريف و اقدامات اوليه اين پروژه در سال 97 آغاز شده است، افزود: پس از بهره‌برداري از پالايشگاه بيدبلند خليج فارس، گازهاي مشعل مناطق نفت‌خيز جنوب جمع‌آوري و به اين پالايشگاه منتقل مي‌شود که پس از تصفيه و جداسازي به عنوان خوراک پتروشيمي‌هاي پايين‌دست مصرف مي‌شود.

مديرعامل شرکت صنايع پتروشيمي خليج فارس در مورد برنامه‌هاي شرکت صنايع پتروشيمي خليج فارس در سال 98 اظهار کرد: طبق قولي که داده شده، امسال سهام سه پتروشيمي نوري، بندرامام خميني و پتروشيمي بوعلي در صورت فراهم شدن شرايط در بورس عرضه خواهد شد. ساز و کار شفافيت مالي پتروشيمي نوري نيز مراحل نهايي را طي مي‌کند و زمان عرضه اين سهام به سازمان بورس بستگي دارد.

مدير عامل شرکت صنايع پتروشيمي خليج فارس در مورد طرح پتروشيمي همت، پروژه جمع‌آوري گازهاي مشعل در عسلويه، تصريح کرد: اين طرح هنوز زنده و در حال پيگيري است، اما جزو پروژه‌هاي اولويت‌دار امسال نيست.

مدير توليد شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب:

آلودگي ناشي از نشت نفت در مناطق سيلابي وجود ندارد

مديرتوليد شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب گفت: هيچ گونه آلودگي ناشي از نشت نفت در مناطق سيلابي وجود ندارد و تهديدي از جانب چاه‌ها و خطوط لوله نفت متوجه رودخانه‌هاي استان خوزستان نيست.

به گزارش شانا ، سعيد کوتي به اقدام‌هاي ايمن‌سازي پيش از وقوع سيل در تاسيسات نفتي مناطق نفت‌خيز جنوب اشاره کرد و افزود: با پيش‌بيني‌هاي انجام‌شده به منظور حداقل‌سازي آسيب‌هاي ناشي از سيلاب، اقدام‌هاي لازم براي بستن بعضي از چاه‌هاي نفت که احتمال آبگرفتگي داشتند، انجام شد.

وي ادامه داد: همچنين عمليات توپکراني و تميز کردن خطوط لوله پيش و پس از وقوع سيلاب نيز انجام شد.

کوتي با اشاره به اينکه اقدام‌هاي بسيار زيادي انجام شده و برخي ديگر نيز در حين سيل انجام خواهد شد، گفت: به همين دليل تاکنون هيچ حادثه زيست محيطي در سطح مناطق درگير با سيلاب رخ نداده است.

مدير توليد شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب در پاسخ به اينکه آيا احتمال دارد لکه‌هاي نفتي از تاسيسات نفتي همجوار رودخانه به کانال سلمان نفوذ کرده باشند، گفت: اين احتمال بسيار ضعيف است، به اين دليل که توليد نفت در نقاط نزديک به رودخانه به‌دليل آبگرفتگي به حالت تعليق درآمده است.

وي با اشاره به اطلاعيه سازمان محيط زيست استان مبني بر اينکه تاکنون آلودگي نفتي بر اثر سيل خوزستان در اين استان رخ نداده است، عنوان کرد: خطري از لحاظ آلودگي نفتي، رودخانه‌هاي خوزستان را تهديد نمي‌کند.

مدير توليد شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب تصريح کرد: همه چاه‌ها، خطوط لوله و تاسيسات نفت و گاز مطابق دستورعمل‌هاي ايمني و زيست محيطي تحت پايش و نظارت مستمر قرار دارند.

اين مقام مسئول افزود: در مناطق نفت‌خيز جنوب رعايت دقيق نکات زيست محيطي از الزام‌هاي توليد به‌شمار مي‌رود و درصورت بروز هرگونه آلودگي، در اسرع وقت با بسيج نيروها و همه امکانات نسبت به رفع آن اقدام مي‌شود.

واگذاري پنج بلوک اکتشافي به ايراني‌ها

پاي شرکت‌هاي اکتشاف و توليد (E&P) به توسعه بلوک‌هاي اکتشافي از مدتي پيش باز شده است و درحالي که در اين راستا يک تفاهم‌نامه نيز به امضا رسيد، اخبار حاکي از آن است که مذاکرات با اين شرکت‌ها همچنان ادامه دارد.

به گزارش ايسنا، چندي پيش سيدصالح هندي - مدير اکتشاف شرکت ملي نفت - درباره برگزاري مناقصه بلوک‌هاي اکتشافي با شرکت‌هاي خارجي توضيح داده بود با خروج آمريکا از برجام امکان برگزاري مناقصه وجود نداشت. شرکت‌هاي E&P قابليت توسعه بلوک‌ها را دارند. بايد چهار شرکت کنسرسيوم تشکيل دهند و در يک سال آينده، سه يا چهار بلوک اکتشافي با مجريان داخلي توسعه خواهند يافت.

در اين راستا، اواخر سال گذشته، شاهد امضاي تفاهم‌نامه مطالعات ارزيابي اکتشافي بلوک تودج بين مديريت اکتشاف شرکت ملي نفت ايران و شرکت تنکو بوديم که براي نخستين بار يک شرکت ايراني به حوزه مطالعه بلوک‌هاي اکتشافي در ايران وارد شد.

بر اين اساس، مدير اکتشاف شرکت ملي نفت در گفت‌وگو با ايسنا، از اتمام تفاهم‌نامه مذکور خبر داد و افزود: مدت تفاهم‌نامه تمام شده است و تا حدود دو ماه آينده، قرارداد توسعه بلوک تودج توسط شرکت تنکو خواهيم داشت.

هندي با تاکيد بر اين‌که مذاکرات با شرکت‌هاي (E&P) ادامه دارد، گفت: بين شرکت‌هاي اکتشاف و توسعه مناقصه برگزار خواهيم کرد و احتمالاً حدود پنج بلوک به آن‌ها واگذار شود.بر اساس اين گزارش، پنجم آذرماه سال 1394، شيوه‌نامه تعيين صلاحيت شرکت‌هاي اکتشاف، توسعه و توليد از ميدان‌هاي نفت و گاز کشور از سوي بيژن زنگنه - وزير نفت - ابلاغ و در آن تصريح شد در شرايط عمومي، ساختار و الگوي قراردادهاي جديد بالادستي نفت، پيش‌بيني شده است که افزون بر استفاده حداکثري از ظرفيت‌هاي سازندگان داخلي براي تأمين تجهيزات و کالاهاي مورد نياز پروژه‌ها و نيز بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي پيمانکاران داخلي براي اجراي پروژه‌هاي نفتي و انجام عملياتي مانند حفاري و تکميل چاه‌ها در دريا و خشکي، از اهرم و امکان امضا و اجراي اين نوع از قراردادها براي تأسيس و تقويت ظرفيت‌هاي مديريتي و فناوري کشور براي اجراي پروژه‌هاي بزرگ نفتي در حوزه اکتشاف و توليد حداکثر بهره ممکن گرفته شود؛ از اين رو تأسيس شرکت‌هاي E&P در بندهاي متعدد شرايط و الگوي جديد قراردادهاي نفتي مورد توجه و اهتمام قرار گرفت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي