جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/01/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6090

 نکاتي که در هنگام انجام راديولوژي بايد بدانيد 

 
دکتر علي حکمت نيا در آستانه برگزاري سي و پنجمين کنگره راديولوژي ايران اظهار کرد: در اين کنگره در خصوص تمامي مسائل مربوط به راديولوژي به بحث ‌وگفت‌وگو مي‌پردازيم اما با توجه به نظرسنج‌ هاي سال گذشته سه موضوع در اولويت بيشتري قرار دارند.

به گزارش آفرينش از انجمن راديولوژي ايران،عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي اصفهان با اشاره به اينکه در راديولوژي و تشخيص بيماري‌ها بايد از روش‌هاي در دسترس و ارزانتر که عوارض کمتري دارند استفاده کنيم، گفت:با توجه به زياد شدن استفاده از اشعه ايکس در کل دنيا و در کشور ما آموزش هاي لازم به راديولوژيست‌ها در خصوص حفاظت در برابر اشعه ايکس به ويژه براي کودکان و زنان باردار داده مي‌شود.

اين عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي اصفهان ادامه داد: راديولوژي سرطان در قسمت‌هاي مختلف بدن همچون از سيستم اعصاب مرکزي، سر و گردن، قفسه صدري، شکم و لگن، ارگان‌ها و اندام هاي تناسلي از موضوعاتي است که راجع به آن‌ها به بحث و گفت‌و‌گو مي پردازيم.

دبير علمي سي و پنجمين کنگره راديولوژي ايران عنوان کرد: مقوله جديدي در راديولوژي به
نام Hybrid imaging

چندين سال است به وجود آمده و استفاده از آن در کشور ما نيز شروع شده که اين روش به تشخيص زودتر و بهتر بيماري‌ها کمک مي کند به اين معنا که از 2 روش راديولوژي همزمان استفاده مي‌کنيم به طور مثال براي تشخيص سرطان پروستات از روش سونوگرافي با ام آر آي همزمان استفاده مي کنيم.

وي يادآور شد: در اين کنگره در خصوص تصويربرداري سيستم زنان و مامايي و سيستم عصبي نيز با صاحب نظران اين حوزه به بحث و گفت‌و‌گو مي پردازيم و جديدترين روش‌هاي تشخيصي مطرح مي‌شوند.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي اصفهان گفت: استفاده از اطلاعات و ايده‌هاي راديولوژيست‌هاي ايراني مقيم کشورهاي غربي نيز از جمله مباحث مهم اين کنگره است همچنين يکي از مهمترين مباحث آموزش مبتني بر کيس است که در اين کنگره 4 تا 5 جلسه در حيطه هاي مختلف به صورت کيس محور بررسي مي‌کنيم.

حکمت‌نيا گفت: هيچ‌گاه بيماران بدون دليل نبايد به پزشک اصرار کنند که آزمايش خاصي را براي آنها انجام دهند چرا که هر روش تشخيصي جاي خود را دارد و بايد در صورت لزوم انجام شود لذا پزشک بايد تشخيص دهد که آيا انجام روشي از تصويربرداري، براي بيمار سودي به همراه دارد يا ندارد.

وي خاطر نشان کرد: در راديولوژي بايد از روش‌هايي که بيشتر در دسترس، ارزانتر و عوارض کمتري دارند استفاده کنيم به طور مثال انجام سونوگرافي در کودکان روشي در دسترس بوده که عوارضي را به همراه ندارد.

اين استاد دانشگاه علوم پزشکي اصفهان با اشاره به ضرورت استفاده از روپوش‌هاي حفاظت در هنگام انجام راديولوژي گفت: به طور مثال در هنگام انجام راديولوژي‌هاي دندان بايد از تيروئيد حفاظت کنيم، هرچند مقدار اشعه کم باشد اما همچنان بايد از روش‌هاي حفاظت وروپوش‌هاي حفاظ استفاده شود.

حکمت‌نيا تاکيد کرد: تمام افراد بايد مدارک پزشکي و راديولوژي خود را نگهداري کنند چرا ممکن است که چندين ماه يا چندين سال بعد براي آنها مشکلي به وجود آيد و اگر مدارک در دسترس باشد نياز به انجام دوباره بسياري از آزمايش ها و راديولوژي‌ها نيست.

وي خاطرنشان کرد: زنان باردار و حتي زناني که احتمال مي‌دهند باردار باشند حتماً هنگام ورود به هر آزمايشگاهي يا بيمارستان و... بايد به پزشک، راديولوژيست‌ها و پرستاران اين موضوع را اطلاع دهند.

وي گفت: سي و پنجمين کنگره راديولوژي ايران 3 تا 6 ارديبهشت ماه سال جاري در مرکز همايش‌هاي ميلاد با حضور اساتيدي از کشورهاي آمريکا، فرانسه، آلمان، انگلستان، اتريش، سوئد و تعدادي از کشورهاي آسيايي برگزار مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي