جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/01/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6090

 رئيس اتحاديه فروشنده کاغذ و مقوا:
 قيمت کاغذ در بازار دو نرخي شده است 

 رئيس اتحاديه فروشنده کاغذ و مقوا مي‌گويد که قيمت اين محصولات نيز در بازار دو نرخي شده است.به گزارش ايسنا، در چند روز آينده قرار بر آن است تا نمايشگاه کتاب در تهران داير شود و بسياري از ناشران و فعالان اين حوزه در تکاپوي آماده‌سازي براي حضور در نمايشگاه هستند. در اين شرايط بسياري از ناشران معتقد هستند قيمت بالاي کاغذ قيمت تمام شده کتاب را به شدت افزايش مي‌دهد و عملاً چاپ و توزيع کتاب از سوي افراد با استقبال همراه نخواهد شد.

رشد قيمت کاغذ همچون ديگر بازارها به واسطه رشد قيمت دلار از سال گذشته آغاز شد و در مقطعي براي واردات کاغذ ارز 4200 توماني نيز در نظر گرفته شد، اما نکته قابل توجه آن است که برخي افراد معتقد هستند که کاغذ ارز 4200 توماني دريافت کرده، اما محصول نهايي آن به بازار وارد نشده است.

در اين رابطه سيد حسين ميرباقري - رئيس اتحاديه فروشنده کاغذ و مقوا - با بيان اين‌که در واردات کاغذ از ارز 4200 توماني استفاده شده، گفت: وزارت ارشاد توزيع کاغذ را در دست گرفته و تمام اقدامات در زمينه عرضه و قيمت‌گذاري توسط اين وزارتخانه در راستاي ثبات قيمت و دسترسي آسان ناشران به کاغذ انجام شده است.

وي تاکيد کرد: بازار کاغذ از چند ماه گذشته در دست وزارت ارشاد است، زيرا تمام کاغذهاي وارداتي که حتي توسط تجار به کشور وارد مي‌شود در اختيار اين وزارتخانه قرار مي‌گيرد و به توزيع آن مي‌پردازد.

ميرباقري مدعي شد: اتحاديه آمادگي همکاري در زمينه توزيع کاغذ را دارد، اما هيچ‌گاه از اين اتحاديه و 600 عضو آن که تجربه بسيار طولاني در زمينه تأمين و توزيع کاغذ دارد استفاده نشده و در شرايط فعلي که توزيع در دست وزارت ارشاد است و بايد کاغذ داراي يک نرخ باشد اما در سطح بازار آزاد کاغذ با قيمت‌هاي گران‌تر وجود دارد که به نظر مي‌رسد اين موضوع همراه با رانت است.

رئيس اتحاديه فروشنده کاغذ و مقوا اظهار کرد: به نظر مي‌رسيد با ورود وزارت ارشاد در زمينه توزيع کاغذ شرايط بهتري در اين بازار رخ دهد، اما اين چنين نشده و قيمت کاغذ روند صعودي به خود گرفته است که جاي سوال دارد با وجود آنکه تمام کاغذهاي وارداتي به کشور در اختيار وزارت ارشاد قرار مي‌گيرد، چرا کاغذ داراي دو نرخ است و ناشران نتوانسته‌اند کاغذ را با نرخ مناسب از اين وزارتخانه دريافت کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي