جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/01/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6090

 مديرکل ارتباطات و زيرساخت ايلام:
 ساخت دو مسير جديد فيبر نوري در ايلام  

 ايلام-سليماني

مديرکل ارتباطات و زيرساخت استان ايلام، ضمن اشاره به ساخت فيبرنوري جديد در مسير ايلام -سرابله -کرمانشاه گفت: در جاده‌ قديم روستاي ماربره نيز در حال ساخت فيبر نوري جديد هستيم تا در مواقع بحراني با مشکل مواجه نشويم.

درحوادثي مانند سيل و زلزله اطلاع رساني و برقراري ارتباط از طريق خطوط تلفن، موبايل و اينترنت مي‌تواند تا حد بالايي از وقوع حوادث ناگوار و تلفات انساني جلوگيري کند و به همين دليل، استحکام خطوط ارتباطي در هر منطقه‌اي از اهميت بالايي برخوردار است.

بارش‌هاي سيل آسا در روزهاي آغازين سال جديد که اکثر مناطق کشور را درگير کرده بود سبب وارد آمدن خساراتي به خطوط ارتباطي استان ايلام شد که اين آسيب قطعي 12 ساعته خطوط تلفن همراه، ثابت و اينترنت را در پي داشت.

با توجه به اينکه در شرايط بحراني ميزان استفاده از خطوط ارتباطي بالا مي‌رود، بدون شک قطعي ارتباط مي‌تواند خود سبب بروز بحران‌هاي جديد باشد که نياز است مسوولان ذي‌ربط به اين مهم توجه داشته باشند و براي استحکام خطوط ارتباطي اقدامات لازم را انجام دهند.

اهميت شبکه‌هاي فيبر نوري

رضا حسن‌بيگي مديرکل ارتباطات و زيرساخت استان ايلام در اين باره افزود: شبکه زيرساخت به عنوان شبکه مادر مخابراتي کل کشور، کليه اطلاعات صوتي، تصويري و داده سطح کشور و به تبع آن استان ايلام را انتقال مي‌دهد.

وي با بيان اينکه شبکه فيبرنوري جزء شبکه‌هاي زيرساختي مهم است گفت: تمامي ارتباطات در خارج استان به وسيله شبکه‌هاي فيبرنوري انجام مي‌شود.

مديرکل ارتباطات و زيرساخت استان ايلام در ادامه با بيان اينکه براي پايداري و امنيت شبکه فيبرنوري در استان به ويژه در ايام اربعين تلاش زيادي شد تا با بحران ارتباطي در اين ايام مواجه نشويم، تاکيد کرد: بي شک در صورتي که در مواقع بحراني مشکل ارتباطي ايجاد شود شاهد مختل شدن اطلاع رساني به عنوان يکي از مقوله‌هاي مهم در کنترل و مقابله با بحران خواهيم بود.

پيش بيني 3 مسير فيبر نوري

حسن‌بيگي بيان کرد: طي سال‌هاي گذشته جهت عدم بروز مشکلات ارتباطي شبکه فيبرنوري استان که ظرفيت آن 12 کورن بود به 4 برابر افزايش يافت و 440 کيلومتر شبکه فيبر نوري در 6 مسير استان اجرايي شد.وي اذعان کرد: اجراي فيبرنوري در مسيرايلام-مهران، مهران-بازارچه مرزي، مهران-دهلران، ايلام-ايوان، ايوان-گيلان غرب انجام شده و تنها 3 کيلومتر از فيبر نوري ايلام-بدره انجام نشده که هم‌اکنون در حال اجرا است و اميد است تا خرداد سال‌جاري تکميل شود.مديرکل ارتباطات و زيرساخت استان ايلام عنوان کرد: با توجه به امکان آسيب و يا قطعي فيبرنوري در هر منطقه‌اي، 3 مسير ارتباطي در استان جهت برقراري ارتباط در شرايط بحراني پيش بيني شده که در صورت بروز مشکل در هر مسير برقراري ارتباط از طريق ديگر مسيرها انجام شود.

بررسي و بهينه سازي فيبر نوري استان

وي يادآورشد: شبکه فيبرنوري که بستر امن ارتباطات استان ايلام است از سه مسير ايلام به کرمانشاه، ايلام به خوزستان و ايلام به لرستان ارتباطات داخل و خارج استان را برقرار مي‌کند.وي درادامه گفت: با توجه به هشدارهايي که بر اثر شدت بارش‌ها در ماه‌هاي اخير در خصوص وقوع سيل داده شد، سال گذشته تمامي مسيرهاي فيبر نوري در استان مورد بررسي قرار گرفت و بهينه سازي در 30 تا 40 منطقه آسيب پذير انجام شد تا در زمان بحران و وقوع سيل با مشکل مواجه نشويم.

اين مقام مسوول با اشاره به اينکه در روزهاي ابتدايي سال‌جاري نيز هشدارهاي بسياري در خصوص وقوع سيل داده شد افزود: اين هشدارها سبب شد جلسات بسياري براي مقابله با بحران تشکيل و راهکارهايي در اين خصوص ارائه شود و تقسيم نيروهاي فني در دو حوزه جنوب و شمال استان انجام شود و اکيپ‌هاي فيبر، انتقال و پاور در اين مناطق مستقر شود تا در صورت بروز مشکل به سرعت عمليات تعمير خطوط انجام شود.

شدت بارش‌ها و آسيب به زيرساخت‌هاي ارتباطي استان

وي به شدت بارش‌ها در 11 فروردين و رانش مسير ايلام-مهران اشاره کرد و گفت: اين رانش سبب آسيب به شبکه فيبري نوري که در اين مسير قرار گرفته بود، شد و اين امر قطعي ارتباط را در پي داشت و با توجه به وضعيت جوي و ادامه داشتن رانش‌ها امکان تعمير شبکه وجود نداشت.

مديرکل ارتباطات و زيرساخت استان ايلام اضافه کرد: شدت بارش‌ها شبکه فيبرنوري را در دو مسير ديگر از استان دچار آسيب کرد که اين امر قطعي کامل تلفن همراه و اينترنت را در پي داشت و با توجه به تمرکز امکانات و ماشين آلات استان در مناطقي که دچار سيل بودند عمليات تعمير به سرعت انجام نشد که اين امر قطعي 12 ساعت اينترنت و شبکه‌هاي تلفن همراه را باعث شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي