جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/02/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 6117

 ميز خبر 

 مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي تأکيد کرد:

لزوم شتاب در ساخت طرح‌هاي اولويت‌دار

مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي بر لزوم شتاب در ساخت طرح‌هاي اولويت‌دار صنعت پتروشيمي تأکيد کرد.

به گزارش ايسنا، دومين نشست مشترک مديران عامل هلدينگ‌ها و شرکت‌هاي پتروشيمي، به ميزباني بهزاد محمدي، معاون وزير نفت و مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي برگزار و ضمن تشريح موانع و چالش‌هاي فراروي طرح‌هاي اولويت‌دار و عوامل بازدارنده در مسير توسعه صنعت پتروشيمي، مشاوره و راهکارهاي لازم به‌منظور تسهيل اجراي اين طرح‌ها ارائه شد.

مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي در اين نشست، ضمن تاکيد بر لزوم شتاب در ساخت طرح‌هاي اولويت‌دار صنعت پتروشيمي، اظهار کرد: اين شرکت در مسير شناسايي و برطرف کردن موانع و چالش‌هاي موجود پروژه‌ها حداکثر همکاري و پيگيري را انجام خواهد داد.

رئيس هيئت مديره شرکت ملي صنايع پتروشيمي تصريح کرد: بي‌ترديد مي‌توان با هم‌افزايي، انطباق و همدلي شرکت‌ها و هلدينگ‌هاي پتروشيمي، روند تحقق جهش دوم صنعت پيشرو پتروشيمي را با راه‌اندازي طرح‌هاي نيمه‌تمام و افزايش ظرفيت اين صنعت عملي کرد.

وزير نفت مطرح کرد :

شروع يک تحول عظيم در صنعت پتروشيمي

براساس گفته هاي وزير نفت، سال جاري مي‌تواند شروع يک تحول عظيم در صنعت پتروشيمي باشد؛ تا جايي که پيش‌بيني شده بيش از نياز ايران خوراک توليد شود.

به‌گزارش ايسنا، بر اساس برآوردهاي صورت گرفته، توليد محصولات پتروشيمي تا سال 1400 حدود 70 درصد افزايش خواهد يافت؛ به‌گونه‌اي که ظرفيت اسمي صنعت پتروشيمي در حال حاضر معادل 64 ميليون تن است که تا سال 1400 به 94 ميليون تن خواهد رسيد. همچنين طبق گفته‌هاي بهزاد محمدي - مدير عامل شرکت ملي پتروشيمي ايران - ظرف دو سال آينده ظرفيت توليد محصولات پتروشيمي از 31 به 51 ميليون تن و درآمد ارزي اين صنعت نيز از 17.1 به 25 ميليارد دلار افزايش خواهد يافت.

وي، با اشاره به توليد 55 ميليون تن محصول پتروشيمي در کشور اظهار کرده که بخشي از اين محصول در داخل همين صنعت مصرف مي‌شود و 31 ميليون تن در سه شکل پليمري، شيميايي و غير شيميايي به ارزش 17.1 ميليارد دلار قابل فروش هستند که 8.5 ميليون تن از آن در داخل کشور عرضه مي‌شود.

در مجموع از 31 ميليون تن محصول قابل فروش و 22.5 ميليون تن محصول پتروشيمي به ارزش 12.1 ميليارد دلار صادر مي‌شود؛ 108 هزار نفر در صنعت پتروشيمي اشتغال مستقيم دارند و تقريباً معادل همين عدد اشتغال غير مستقيم در صنعت پتروشيمي وجود دارد.

اما اين موضوع که چرا وزير نفت از تحول عظيم در صنعت پتروشيمي خبر داده، موضوعي قابل بحث است که در اين راستا، علي محمد بساق زاده - مدير طرح‌هاي شرکت ملي صنايع پتروشيمي ، با بيان اين‌که چند سال پيش پتروشيمي‌ها به بخش خصوصي واگذار شده و بعد از خصوصي شدن به هلدينگ‌هاي مختلف تبديل شدند، اظهار کرد: يکي از هلدينگ‌ها، هلدينگ باختر است که تعداد زيادي از واحدهاي پتروشيمي همچون پليمر کرمانشاه، پتروشيمي مهاباد، پتروشيمي کردستان در زيرمجموعه اين هلدينگ هستند و اخيراً در حال اجراي يک زنجيره پترو پالايشي در جاسک است.

وي افزود: تعداد زيادي از مجتمع‌هاي توليدي همچون نوري، بوعلي، بندرامام، فجر و مبين زيرمجموعه هلدينگ خليج فارس قرار دارند و از سوي ديگر اين هلدينگ تعدادي پروژه همچون بيدبلند، لردگان و پتروشيمي ايلام را تعريف کرده است که سعي مي‌شود در سال جاري به توليد برسند. پتروشيمي انديمشک هم در اواخر سال گذشته کلنگ‌زني شد. هلدينگ گسترش نفت و گاز پارسيان نيز حدود 60 درصد توليد اوره کل کشور را در اختيار دارد.

مشارکت پتروشيمي‌ها در تأمين خوراک

وي در ادامه با اشاره به مشارکت پتروشيمي‌ها در سرمايه‌گذاري براي تأمين خوراک گفت: اين اتفاق يک تحول بزرگ است که پتروشيمي‌ها در تأمين خوراک سرمايه گذاري و خوراک را تأمين کنند. اين موضوع هم براي شرکت ملي نفت و هم براي صنعت پتروشيمي مزيت مناسبي است که با اطمينان بيش‌تري خوراک مورد نياز خود را داشته باشد.

مدير طرح‌هاي شرکت ملي صنايع پتروشيمي ادامه داد: يکي از خوراک‌هاي پتروشيمي، متان است. از دو سال گذشته که فازهاي مختلف ميدان گازي پارس جنوبي وارد سرويس شده‌اند مشکلي در تأمين گاز و در نتيجه کمبود متان نداريم زيرا صنعت پتروشيمي براي استفاده از گاز محدوديت خاصي ندارد. يکي ديگر از خوراک‌ها اتان است که مي‌تواند زنجيره مناسب اتيلن و اتيلن اکسايد باشد و زنجيره مختلف پليمرها را توليد کند. با افتتاح ساير فازهاي پارس جنوبي مازاد اتان در کشور وجود دارد اما برنامه‌ريزي شده است که پتروشيمي‌ها صد در صد اتان را دريافت کنند.

معاون سابق امور اوپک وزارت نفت تشريح کرد:

برگزاري اجلاس وزارتي نظارت بر بازار اوپک و غير اوپک در عربستان

معاون سابق امور اوپک وزارت نفت گفت: عربستان مي‌خواهد به آمريکا لينک بدهد من بازيگر مستقل هستم اما واقعيت اين است که هيچ کس از عربستان نمي‌پذيرد که بتواند قدمي خارج از کمپ متحدين خود از جمله امريکا بردارد.

رضا مدير در گفت‌وگو با ايلنا، با اشاره به اجلاس اوپک و غير اوپک در جده عربستان اظهار داشت: برگزاري اجلاس وزارتي نظارت بر بازار اوپک و غير اوپک در عربستان از اين لحاظ اهميت دارد که رياض مي‌خواهد علنا اعلام کند کنترل بازار نفت را به عهده دارد و اين در حالي است که در سال‌هاي قبل اين وظيفه را به ديگر کشورها محول مي‌کرد و خود پشت پرده قرار داشت.

وي افزود: با توجه به ضعف اوپک و تعليق نفت ايران، ليبي و ونزوئلا به نظر مي‌رسد عربستان در صدد است نقش محوري خود را تقويت کرده و کنترل بيشتري بر بازار داشته باشد.

معاون سابق امور اوپک وزارت نفت تصريح کرد: عربستان در برابر يک معضل بزرگ قرار گرفته است، آنها از طرفي راضي به قيمت 70 دلار نيستند چرا که بودجه اين کشور با کسري مواجه است و افزايش قيمت نفت به سودشان است و از طرفي ترامپ موضوع افزايش توليد را به صورت غير ديپلماتيک با مقامات اين کشور مطرح مي‌کند و اين به مذاقشان خوش نمي‌آيد که ترامپ دائم خطاب قرارشان دهد و آنها را به عنوان عامل مستقيم خود معرفي کند. اين کشور علاقمند است اين مراودات مخفي و ديپلماتيک باشد و به عنوان عنصر مستقل معرفي شوند ولي ترامپ پرده دري کرده و عربستان را رسوا مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي