جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/03/01 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6119

 ميز خبر 

 معاون وزير بهداشت:

امکان افزايش ظرفيت پذيرش تحصيلات تکميلي پزشکي در مناطق محروم

معاون آموزشي وزارت بهداشت گفت:به دانشگاه‎هاي علوم پزشکي اجازه داده شد که ظرفيت پذيرش را در دوره‎هاي تحصيلات تکميلي پزشکي مناطق محروم افزايش دهند.

دکتر باقر لاريجاني در گفتگو با مهر درباره تسري ظرفيت 30 درصد مناطق محروم به دوره‌هاي تکميلي تخصصي (فلوشيپ) و دستياري فوق تخصصي گفت:براي فلوشيپ و رشته‌هاي فوق تخصصي پزشکي اين اجازه به دانشگاه‌هاي علوم پزشکي داده شده است که اگر بخواهند ظرفيت بيشتري ايجاد کنند مي‌توانند آن را در مناطق محروم ايجاد کنند.

بر اساس قانون برقراري عدالت آموزشي در پذيرش دانشجو در دوره‌هاي تحصيلات تکميلي و تخصصي مصوب 29 فروردين 1389 و اصلاحات و الحاقات بعدي آمده است:

(اصلاحي در 10 مهر 1392) وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي موظف است 30 درصد ورودي‌هاي رشته‌هاي پزشکي عمومي، دستياري تخصصي پزشکي و ساير رشته‌هاي گروه پزشکي را از طريق جذب دانشجوي بومي با اولويت مناطق محروم و متناسب با نياز استان‌ها و در چهارچوب نظام سطح‌بندي پذيرش کند.

تبصره 1 (اصلاحي در 10 مهر 1392) تعهد اخذ شده از مشمولان اين بند براي خدمت در مناطق مورد تعهد سه‌برابر مدت تحصيل است و قابل خريد و جابه‌جايي نمي‌باشد.

تبصره 2 (الحاقي در 10 مهر 1392) ارائه مدرک تحصيلي مشمولان مذکور بعد از اتمام تعهد مورد نظر، مجاز است و نامبردگان در زمان تعهد مجاز به فعاليت پزشکي در ساير نقاط کشور نيستند.

تبصره 3 (الحاقي در 10 مهر 1392) تحصيل دانشجويان بومي موضوع اين بند در دانشگاه‌هاي استان مربوطه در اولويت است. در صورتي که داوطلب مذکور نمره لازم براي تحصيل در دانشگاه‌هاي ديگر را کسب کرده باشد، تحصيل او برابر مقررات اين بند منوط به موافقت وي خواهد بود.

تبصره 4 (الحاقي در 10 مهر 1392) ادامه تحصيل در مقاطع آموزشي بالاتر، پس از طي حداقل نيمي از مدت زمان تعهد مشمولان اين بند امکان‌پذير است.تبصره 5 (الحاقي در 10 مهر 1392) نقل و انتقال مشمولان اين بند تابع مقررات اين قانون است.

سرپرست صندوق رفاه وزارت علوم:

پرداخت وام ضروري به دانشجويان با شرايط خاص

سرپرست صندوق رفاه وزارت علوم درباره وام‌هاي ضروري به دانشجويان با شرايط خاص توضيحاتي داد.

ناصر مطيعي سرپرست صندوق رفاه وزارت علوم در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به افزايش وام‌هاي دانشجويي در سال 98 اظهار کرد:براي افزايش وام دانشجويي در نيم‌سال دوم و سال تحصيلي جديد جلسه‌اي برگزار کرده‌ايم که نتايج آن بستگي به نظر هيئت امنا دارد و اگر در آنجا اين افزايش وام تصويب شود، مي‌توانيم به دانشجو‌ها وام بيشتري بدهيم.وي درباره وام‌هاي ضروري، بيان کرد: وام‌هاي ضروري براي موارد مختلف استفاده مي‌شود، زماني که شرايط خاص فرد مشخص شد مي‌توانيم به او وام دهيم؛ اين وام تا سقف 2 ميليون تومان است و بستگي به شرايط فرد دارد؛ به طور مثال اگر فردي براي خريد عينک نياز به وام داشته باشد به او700 الي 800 هزار تومان مي‌دهيم و اين مبلغ بستگي به شرايط دارد.

سرپرست صندوق رفاه وزارت علوم ادامه داد: هيئت امنا سقفي را براي بودجه وام‌ها در نظر مي‌گيرد؛ به طور مثال اگر هيئت امنا پنج ميليارد تومان را براي دانشگاه‌ها در نظر بگيرد ما اين مبلغ را به دانشگاه‌هاي مختلف مي‌دهيم که مبلغ تقسيم شده بستگي به بزرگي و کوچکي دانشگاه دارد و دانشگاه با توجه به شرايط افراد اين وام را به آن‌ها مي‌دهد.

مطيعي اظهار کرد:وام ضروري دانشجويان شامل وام براي معالجه بيماري‌هاي پرهزينه، وام کمک براي انجام پايان نامه، وقوع حوادث طبيعي و يا از دست دادن بستگان درجه يک مي‌شود.

پرداخت وام به دانشجويان سيل زده

وي با بيان اينکه پرداخت وام به دانشجويان سيل زده جزو وام‌هاي ضروري به حساب مي‌آيد، گفت:براي دانشجوهاي سيل زده هر مبلغي که در هيئت امناي صندوق مصوب شده و مجوز بگيرد، اجرا خواهد شد، دانشجويان براي دريافت وام بايد به معاونت‌هاي دانشجويي دانشگاه مراجعه کنند و پس از جمع بندي نتايج آن را به صندوق رفاه ارائه مي‌دهند و براساس مجوزي که هيئت امنا داده است اين وام‌ها به دانشجويان پرداخت مي‌شود.

سرپرست صندوق رفاه با اشاره به اينکه به هر دانشجو در قالب وام‌هاي مصوب مبلغي پرداخت خواهد شد، ادامه داد:دانشگاه‌ها بايد گزارشي به صندوق رفاه ارسال کنند و پس از ارزيابي تعداد دانشجويان در چارچوب مصوبه کمک‌هاي لازم را خواهيم داشت؛ بايد کمک‌هاي لازم به لحاظ رفاهي به جامعه دانشجويي از طريق صندوق رفاه پرداخت شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي