جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/03/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6132

 سرمقاله 

صنايع دستي در جدال مرگ و زندگي

زهرا کيان بخت

برخي مشکلات کليدي و بنيادي که کشور ما سالهاست با آنها دست به گريبان است ناشي از کم‌لطفي به برخي حيطه‌هاي خاص است که درصورت ديده شدن، مي‌توانستند به عنوان شاه‌کليد و راه‌حلي براي گذر از مشکلات، تلقي شوند. اما کم‌توجهي به برخي بخشها که اتفاقا، نظر به اهميت‌شان، در تقويم رسمي کشور هم روز يا هفته‌اي به آنها اختصاص داده شده، امري است که زيانهاي خاصي را نيز به کشور تحميل مي‌کند. از جمله اين مناسبتها که متاسفانه در طول سالهاي گذشته، آن طور که بايد و شايد مورد توجه و دقت‌نظر قرار نگرفته، حيطه صنايع دستي است. ديروز؛ بيستم خرداد ماه مطابق با دهم ژوئن، سالهاست به عنوان مناسبتي فراملي، با نام روز جهاني صنايع دستي نامگذاري شده است. بديهي است که حمايت از صنايع دستي هر منطقه‌اي مي‌تواند در توسعه و رونق آن نقش داشته باشد. در اين ميان، تاثيراتي که اين توسعه مي‌تواند بر تقويت توليد و اشتغال و گردشگري آن منطقه داشته باشد، امري انکارناپذير است. با وجود اين، و در حالي که هم‌اينک کشور ما دقيقا در بخشهايي مثل اشتغال و توليد و جذب گردشگر و ايجاد بازار براي محصولات و توليدات بومي و داخلي، با چالشهاي مختلفي مواجه است که تبعات آن را نيز مي‌توان به خوبي در گوشه و کنار جامعه، نظاره کرد، همچنان به ضرورياتي مثل تقويت حيطه صنايع دستي و حوزه‌هاي مشابه آن، با بي‌اعتنايي نگريسته مي‌شود. کشور ما سومين کشور توليدکننده صنايع دستي از لحاظ تنوع در دنيا بعد از هند و چين است. اين درحالي است که رونق بخشيدن به بخشها و شاخه‌هاي مختلف صنايع دستي کشور مي‌توانست آوازه کشور را در حيطه توليدات بومي اين بخش، در دنيا هر چه بلندتر سازد و به جاي آن که ايران بعد از کشورهايي مثل چين و هند، در رده‌هاي بعدي توليد صنايع دستي قرار گيرد، مي‌توانست به يکه‌تازي در اين عرصه بپردازد و چه بسا بي‌رقيب بماند. اين امر البته با حمايت از رشته‌ها و شاخه‌هاي مختلفي که با قدمت فراوان، موجب تپيدن قلب صنايع دستي ايران شده‌اند، محقق مي‌شد. اما در عمل، عدم حمايت کافي از اين شاخه‌‌ها، در گذر زمان، موجب فراموش شدن برخي از آنها شده و آنهايي هم که مانده‌اند، با کمبود حمايت کافي به سختي ادامه مسير مي‌دهند. در اين ميان، واردات بي‌رويه صنايع دستي ارزان‌قيمت از کشورهايي مثل چين و هند که به لحاظ کيفيت، در بسياري از موارد، با صنايع دستي بومي کشور قابل قياس نيست، فعالان اين عرصه را با مشکلات مضاعف روبرو کرده است که مي‌تواند در کمال تاسف باعث تضعيف هر چه بيشتر صنايع دستي کشور شود.

خصوصا اينکه در طي ماههاي گذشته با گراني ارز و تغيير و تحولات قيمتي، حيطه صنايع دستي نيز از اين تغييرات بي‌نصيب نمانده و بر مشکلات و تنگناهاي پيش روي شاغلان و فعالان اين عرصه افزوده شده است.

يکي از بديهي‌ترين موارد در بخشهايي نظير صنايع دستي، يافتن فرصت براي عرضه توليدات چه در داخل کشور و چه در خارج است؛ چيزي که تغيير و تحولات ارزي عملا در راه آن مانع ايجاد کرده؛ در داخل کشور، به دليل بالا رفتن هزينه‌هاي زندگي، معمولا مردم از خريد و استفاده از کالاهاي زيرمجموعه صنايع دستي خودداري کرده و آنها را مواردي غيرلازم برمي‌شمرند. در کنار آن، فراهم شدن بستر براي شرکت در نمايشگاههاي صنايع دستي خارجي هم موضوع ديگري است که فعالان اين عرصه در ارتباط با آن با مشکلاتي مواجهند. در شرايطي که عرصه‌هايي همچون صنايع دستي مي‌توانند شاهراه حل مشکلات مهمي نظير اشتغال و... باشند، انتظار مي‌رود به جاي ادامه يافتن سير مشکلات موجود، شاهد تلاش دستگاهها و بخشهاي مختلف براي حفظ حيات و پويايي بيشتر حوزه‌هايي نظير صنايع دستي باشيم.

zahrakianbakht@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي