جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/03/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6132

 يك نكته از هزاران 

 اسيدپاشي؛ آيا اشد مجازات بازدارنده است؟

با فراگير شدن معضل اسيدپاشي به هر بهانه‌اي، و اعتراض افراد مختلف و نيز نهادها و برخي مسئولين براي جلوگيري از اين پديده بسيار دردناک و آزار دهنده، مجلس مجازات اعدام براي اسيدپاشي را تصويب کرد. اين جرم در رديف جرائمي قرار داشت که فساد في‌الارض تلقي مي‌شوند و مجازات چنين جرائمي معمولا اعدام است.

پيش از اين صورت به دام افتادن مجرم و گذشت نکردن قرباني، صرفا قصاص انجام مي‌گرفت که گويا چنين مجازاتي چندان بازدارندگي نداشت و ميزان ارتکاب به اسيدپاشي در جامعه به‌خصوص در سال‌هاي اخير نه تنها کاهش نيافته بلکه دامنه آن گسترده شده و از طيف صرفا انتقام‌گيري‌هاي مردان از زنان خارج شده و افراد با دشمني‌هاي مختلف و کوچک‌ترين کينه‌ها، اقدام به اسيدپاشي مي‌کنند.

اکنون اما تعيين اشد مجازات براي اين جرم، واکنش‌هاي مختلفي از طيف‌هاي مختلف مردم، مسئولان و نيز کارشناسان مسائل اجتماعي را برانگيخته است؛ اين که آيا بدون در نظر گرفتن علت و عوامل اخلاقي، فرهنگي و اجتماعي و صرفا با برخوردهاي قهري و حذفي آيا مي‌توان از بروز اين حادثه جلوگيري کرد؟ آيا بهترآن نيست که اولا فروش اسيد محدود و منوط به ارائه کارت شناسايي شود؟ آيا بهتر نيست که رفتارهاي فرهنگي-اجتماعي مردم مورد بررسي‌هاي روان‌شناسانه و جامعه‌شناسانه قرارگيرد و عللل و عوامل وقوع چنين جرائمي که در حال گسترش است، بررسي شده و آن‌گاه راه‌کارهاي فرهنگي- اجتماعي و طبعا تربيتي و بازآموزي در مورد آن‌ها اتخاذ شود؟

اين‌ها پرسش‌هايي است که اين روزها در شبکه‌هاي اجتماعي و فضاهاي مجازي بين مردم و کارشناسان مطرح مي‌شود. اما در نهايت هر جرمي، متناسب با گستره و آسيبي که به فرد و جامعه، همزمان وارد مي‌کند، نيازمند برخورد قاطع است، برخورد در حدي که بتواند از وقوع جرائمي از اين دست جلوگيري کند. در اين ارتباط پرسش نهايي اين است که مجازات حتي در شديدترين حالت خود تا چه اندازه مي‌تواند بازدارنده و عبرت‌آموز باشد؟ در اين مورد بايد منتظر نتيجه چنين تصميمي در رابطه با اين جرم بود.

مجلس، مجازات اعدام را براي اسيدپاشي تعيين کرد

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي مقرر کردند: در مواردي که اسيدپاشي به قصد ارعاب و ايجاد ناامني در جامعه باشد اقدام مرتکب افساد في الارض محسوب و مجازات آن اعدام در نظر گرفته مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي