جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/03/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6132

 دستور وزير علوم براي متناسب سازي جذب زنان و مردان در هيئت علمي 

 رئيس مرکز جذب وزارت علوم از دستور وزير علوم براي متناسب سازي جذب خانم ها و آقايان در هيئت علمي دانشگاه ها خبر داد و گفت: تا سال 97 حدود 12 هزار عضو هيئت علمي خانم در دانشگاه ها جذب شده است.محمدرضا رضوان طلب در گفتگو با مهر درباره آمار حضور زنان در هيئت علمي دانشگاه‌ها و موانع براي جذب اعضاي هيئت علمي خانم گفت:بر حسب آمار موجود در مرکز جذب اعضاي هيئت علمي، تعداد اعضاي هيئت علمي خانم تا قبل از سال 88 در دانشگاه‌هاي کشور حدود دوهزار و دويست نفر بوده است.

وي ادامه داد: اين در حالي است که تا سال 92 تعداد اعضاي هيئت علمي خانم، به 5 هزار و700 نفر رسيده و از سال 92 تا بهمن سال 97 بالغ بر 12 هزار نفر از اعضاي هيئت علمي خانم جذب دانشگاه‌ها شده‌اند.

رئيس مرکز جذب اعضاي هيئت علمي وزارت علوم افزود: تمام تلاش دست‌اندرکاران مرکز جذب اين است که اين نسبت به نحو چشمگيري افزايش يابد، ليکن بايد اين نکته را در نظر گرفت که تعداد متقاضيان خانم براي عضويت هيئت علمي معمولاً در هر فراخوان به نسبت 15 الي 16 درصد کمتر از آقايان است و اين نسبت در تأييد نهايي و جذب آنان به صورت مستقيم تأثيرگذار است.

وي ادامه داد: بنابراين احتمال جذب آقايان 15 درصد از احتمال جذب خانم‌ها بيشتر است. به طور مثال از شهريور 94 الي بهمن 96 ميانگين ثبت نام عضويت هيئت علمي خانم‌ها 42 درصد و آقايان 58 درصد بوده است، درنتيجه در جذب نهايي نيز اين اختلاف 15 درصدي مشهود است.

رضوان طلب افزود: با توجه به دستور وزير علوم در خصوص متناسب سازي نسبت جذب خواهران و برادران در هيئت علمي، معمولاً جذب خواهران در بررسي و تأييد نهايي در هيئت مرکزي با تسامح بيشتري در مقايسه با برادران انجام مي‌گيرد.وي ادامه داد:ترويج اين رويکرد جز توصيه‌هاي هميشگي در مکاتبات با مرکز جذب اعضاي هيئت علمي به هيئت‌هاي اجرايي ذيربط بوده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي