جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/03/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6132

 عضو کميسيون برنامه وبودجه مجلس:
 طرح استيضاح وزير نفت در جريان است 

 
عضو کميسيون برنامه وبودجه مجلس گفت:مي‌شد برخي مشتريان سنتي نفت ايران را با چند سفر وزير نفت به آن کشورها و يا دعوت دولتمردان آنها به ايران حفظ کرد، در حالي که ارتباطات ديپلماتيک وزارت نفت در بحث فروش نفت مطلوب و کارآمد نبود و ابهامات زيادي وجود دارد.

حسينعلي حاجي دليگاني در گفت‌وگو با تسنيم اظهار داشت: هنوز شخصاً پاي طرح استيضاح وزير نفت را امضا نکرده‌ام اما به زودي اين طرح را امضا مي‌کنم.

وي افزود: عملکرد وزارت نفت مورد سوال و ابهام است و آنچه از آثار و نتايج عملکرد اين وزارتخانه در بحث فروش نفت در شرايط تحريم برمي‌آيد اين است که شخص وزير در مديريت اين شرايط به خوبي عمل نکرده است.

حاجي دليگاني تصريح کرد: زماني که برجام امضا شد، دولت با تفکر اينکه مستقيم سراغ کدخدا برود، به اروپا و ظرفيت‌هايش کم‌توجهي کرد، بعد از آنکه امريکا برجام را پاره کرد، تازه ياد ظرفيت‌هاي اروپا افتادند و در اين جريان، به ظرفيت‌هاي آسيا و شرق کم‌توجهي شد.

وي ادامه داد: مي‌شد برخي مشتريان سنتي نفت ايران را با چند سفر وزير نفت به آن کشورها و يا دعوت دولتمردان آنها به ايران، حفظ کرد، در حالي که ارتباطات ديپلماتيک وزارت نفت در بحث فروش نفت مطلوب و کارآمد نبود و سوالات و ابهامات زيادي وجود دارد.

عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به اينکه "چرا اين سوالات به جاي طرح استيضاح در قالب طرح سوال از وزير مطرح نشد؟"، گفت: پيش از اين، اين ابهامات را در قالب سوال نمايندگان مجلس از وزير نفت پرسيده بوديم، اما جواب قانع کننده و کاملي دريافت نکرديم و اين شرايط حاکم بر نفت، چاره اي جز طرح استيضاح باقي نگذاشته است.

وي افزود: در دوره 6 ساله فعاليت دولت يازدهم و دوازدهم، سرمايه گذاري جديدي در بحث فرآورش و پالايش نفت خام و ميعانات گازي صورت نگرفت و طرح جديدي کلنگ زني نشد و اين مسئله به اصرار بر فروش تک محصولي نفت منجر شد، در حالي که با ايجاد ظرفيت‌هاي توليد مشتقات نفتي از نفت خام، شرايط براي کشور در زمان تحريم‌ها تسهيل مي شد.

حاجي دليگاني با بيان اينکه " از وضعيت طرح استيضاح و اينکه الان در چه مرحله‌اي است بي‌خبرم"، گفت: مي‌دانم اين طرح در جريان است و به‌زودي شخصاً پاي آن را امضا مي کنم.

شخص وزير نفت را فردي توانمند مي‌دانيم

اين در حالي است که ،جمعي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اينکه وزارت نفت در بخش مسئوليت‌هاي اجتماعي فعاليت‌هاي بزرگي انجام داده است، عنوان کردند: شخص وزير نفت را فردي توانمند مي‌دانيم و معتقديم وي به مسئوليت‌ خود اشراف کامل دارد.

علي‌اصغر يوسف‌نژاد، عضو هيئت رئيسه مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه عملکرد وزارت نفت در بسياري از حوزه‌ها مطلوب ارزيابي مي‌شود، گفت: عملکرد وزارت نفت در حوزه گازرساني بسيار درخشان است. خط انتقال گاز دامغان - کياسر - ساري - نکا يکي از کارهاي ماندگار اين وزارتخانه است که کمبود گاز در شهرهاي شمالي کشور به‌ويژه فصل زمستان را برطرف کرد.

نماينده مردم ساري در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينکه مشکلات جايگاه‌هاي عرضه سوخت در استان مازندران و شهرهاي شمالي کشور برطرف شده است، افزود: از عملکرد سازمان‌ها و زيرمجموعه‌هاي وزارت نفت در حوزه انتخابي خود دفاع مي‌کنم و معتقدم اين وزارتخانه در زمينه خدمت‌رساني فعاليت‌هاي گسترده‌اي داشته است.

قاسم ساعدي، نماينده دشت آزادگان و هويزه در مجلس شوراي اسلامي نيز با بيان اينکه وزارت نفت در بخش مسئوليت‌هاي اجتماعي اقدام‌هاي گسترده‌اي انجام داده است، گفت: وزارت نفت در مناطق نفت‌خيز جنوب فعاليت‌هاي بسياري در عرصه مسئوليت‌هاي اجتماعي انجام داده که ساخت بيمارستان شهداي دشت آزادگان در سوسنگرد تنها بخشي از اين گونه فعاليت‌هاست.

نمره قبولي وزارت نفت در بخش مسئوليت‌هاي اجتماعي

فرج‌الله رجبي، نماينده شيراز در مجلس شوراي اسلامي نيز با تاکيد بر اينکه شخص وزير نفت را فردي توانمند مي‌دانم و معتقدم وي به مسئوليت‌ خود اشراف کامل دارد، عنوان کرد: هم اکنون وزارت نفت غير از مسئوليت‌هايي که در حوزه نفت، گاز، پالايش و پخش و پتروشيمي برعهده دارد در بخش‌هايي ديگر که دولت و مردم نياز به کمک دارند ورود کرده و در اين زمينه کارهاي بزرگي نيز انجام داده است. به نظرم وزارت نفت در اين بخش نمره قبولي دريافت مي‌کند.

وي با بيان اينکه در سيلاب فروردين‌ماه و با همکاري وزارت نفت، سوخت‌رساني به مناطق سيل‌زده استان فارس بي‌وقفه تداوم داشت، افزود: با توزيع بنزين و گازوئيل يورو 4 و 5 در کلانشهر شيراز، شاهد کاهش آلودگي هواي اين شهر هستيم که در اين خصوص نيز از مسئولان وزارت نفت تشکر مي‌کنيم.

سکينه الماسي، نماينده کنگان، دير، جم و عسلويه در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه انجام مسئوليت‌هاي اجتماعي ازسوي وزارت نفت همچون برگزاري کلاس‌هاي کنکور براي دانش‌آموزان تحت سرپرستي کميته امداد امام خميني (ره) در جنوب کشور و مناطق نفت‌خيز، کار شايسته‌ و ستودني بود، گفت: رويکرد وزارت نفت توليدمحوري است. در گذشته اين وزارتخانه به مباحث مسئوليت‌هاي اجتماعي ورود نمي‌کرد، اما در سال‌هاي اخير وزارت نفت در کنار اهداف توسعه، توليد و صادرات، به مقوله مسئوليت اجتماعي نيز وارد شده و موفقيت‌هاي بزرگي نيز کسب کرده است. معتقدم اين گونه فعاليت‌ها بايد افزايش يابد.

عملکرد فوق العاده‌ وزارت نفت در بخش گازرساني روستايي و شهري

سيد احسن علوي، نماينده سنندج، ديواندره و کامياران در مجلس شوراي اسلامي نيز با اشاره به اينکه وزارت نفت در بخش گازرساني روستايي و شهري عملکرد مطلوبي داشت که جاي تشکر دارد، گفت: خوشبختانه وزارت نفت در بخش گازرساني عملکرد مناسبي داشت و معتقدم معدل خوبي در اين زمينه کسب کرده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي