جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/03/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6132

 معادلات انرژي 

 واردات نفت چين از ايران قطع شد

وزير نفت در حالي از صفر شدن صادرات نفت ايران به چين سخن گفته که به گفته کارشناسان، يکي از دلايل اصلي قطع اين صادرات، تصميمات وزارت نفت و بي توجهي به راهبرد انرژي اين کشور است.

به گزارش مهر، چين با مصرف روزانه 12.5 تا 13 ميليون بشکه نفت، دومين کشور مصرف کننده نفت جهان پس از آمريکاست. چيني‌ها که قصد دارند به قدرت نخست اقتصاد جهان تبديل شوند، استراتژي جديدي را در حوزه انرژي طراحي و پياده سازي کردند که محور اصلي آن، امنيت تأمين انرژي مورد نياز است. از اين رو چين قراردادهاي متنوعي را در حوزه سرمايه گذاري نفتي با کشورهاي مختلف جهان منعقد مي‌کند و پيوندهاي انرژي خود را با شرکاي خود عميق‌تر کرده است.

چيني‌ها در راهبرد خود روي چند راهکار مهم تاکيد داشته‌اند که مهمترين آن، ايجاد اتصال ميان سرمايه گذاري خود و تأمين نفت مورد نياز است به اين شکل که در ميادين و کشورهايي سرمايه گذاري مي‌کنند که بتوانند نفت توليد شده را به چين منتقل کنند.

در اين راهبرد، هم کشور ميزبان از سرمايه گذاري و تضمين بازار خود مطمئن مي‌شود و هم سرمايه گذار، منابع خود را صرف پروژه‌اي مي‌کند که علاوه بر کسب سود، يارانه بزرگي به اقتصاد چين مي‌دهد.

به همين دليل است که در بيشتر قراردادهاي نفتي چيني‌ها، قدرت و اراده سياسي پکن ديده مي‌شود و کشورهاي نفتي نيز با درک اين مهم، همکاري خود را با چين افزايش داده‌اند زيرا با توجه به سخت‌تر شدن نفوذ در بازارهاي نفتي به دليل مازاد عرضه، چنين قراردادهايي براي کشور توليد کننده بسيار جذاب است که هم منابع نفتي‌اش به توليد مي‌رسد و هم براحتي بازارش تضمين مي‌شود.

رونق بازار نفت

بر اساس راهبرد چيني‌ها، شرکت‌هاي نفتي اين کشور از برزيل گرفته تا کشورهاي آفريقايي و خاورميانه حضور فعالي دارند و قراردادهاي بسياري را امضا کرده‌اند. ميزان مصرف نفت چين طي يک دهه اخير با يک جهش حداقل 5 ميليون بشکه‌اي مواجه شده است و پيش بيني مي‌شود اين رقم تا سال 2025 ميلادي به بيش از 16 ميليون بشکه افزايش يابد.

تأمين اين نفت، چيني‌ها را بر آن داشته تا حداکثر بهره‌وري را از سرمايه‌گذاري خود داشته باشند؛ اين نگاه موجب شده تا شرکت‌هاي چيني طي چند سال اخير در رده غول‌هاي بزرگ جهان قرار بگيرند در حالي که هنوز در ايران نوع نگاه به چيني‌ها آغشته به سياست و اراده‌هاي شخصي است.

بر اساس راهبرد چين بود که در دولت پيشين، چند قرارداد، درست در اوج تحريم‌ها با ايران امضا شد وبر اساس اين قراردادها، شرکت‌هاي ساينوپک و سي ان پي سي توسعه ميادين آزادگان شمالي، آزادگان جنوبي و يادآوران را بر عهده گرفتند. آزادگان شمالي و يادآوران به بهره برداري رسيدند اما سي ان پي سي در آزادگان جنوبي گام بزرگي برنداشت. با اين وجود انتظار مي‌رفت وزارت نفت مذاکره‌هاي جديدي را با چيني‌ها آغاز کند اما بدون توجه به جوانب قرارداد، بزرگترين شرکت نفتي چين که دولتي است، اخراج و قراردادش فسخ شد تا اين شرکت با طرح شکايت از ايران شرايط را براي کشورمان سخت کند.

در ادامه برخوردهاي عجيبي با شرکت‌هاي چيني صورت گرفت و در هيجان پس از برجام و اميد به همکاري با شرکت هاي اروپايي، چيني ها از فاز دوم توسعه ميادين آزادگان شمالي و يادآوران هم کنار گذاشته شدند؛ اما پس از انصراف شرکت‌هاي غربي از حضور در ايران، شرکت ملي نفت دوباره به سراغ چين رفت.

برخوردهاي غير متعارف با پکن در نهايت چيني‌ها را به عقب راند و گلايه‌هايي نيز از سوي دولت چين مطرح شد و در سفر علي لاريجاني به پکن، رئيس مجلس شوراي اسلامي مأمور ترميم روابطي شد که يکي از دلايل آسيب ديدنش، تصميمات وزارت نفت بود.

وزير نفت هم با تأييد اين موضوع در مصاحبه اخير خود سعي کرد روابط ايران و چين را در حوزه نفت قابل قبول ارزيابي کند اما با اين حال اعلام کرد که چيني‌ها در ماه مي هيچ برداشتي از نفت ايران نداشته‌اند. اگر فرض را بر صحت گفته‌هاي وزير نفت بگذاريم اين سوال ايجاد مي‌شود که چگونه چين در دوره پيشين تحريم‌ها، بيشترين همراهي را به ايران داشت ولي در دوره فعلي عقب نشسته است؟

در دوره پيشين تحريم‌ها که بسيار گسترده تر و دقيق‌تر از تحريم‌هاي فعلي بود و به معناي واقعي کلمه بين‌المللي بودند، چيني‌ها واردات نفت خود را هيچگاه به زير 300 هزار بشکه کاهش ندادند ولي امروز واردات خود از ايران را صفر کرده‌اند.

به گفته کارشناسان قطع واردات نفت چين از ايران که وزير نفت از آن خبر داده، معلولي است که علت آن را بايد در عدم درک راهبرد چين و همچنين تصميمات عجيب وزارت نفت جستجو کرد. البته برخي مطرح مي کنند که چيني‌ها با کاهش ميزان وابستگي خود به کشورهاي نفتي، واردات از ايران را کاهش داده اند.

کساني که سعي دارند وزارت نفت را در دوري چين از ايران بي تقصير جلوه دهند، فراموش کرده‌اند که طي چند سال اخير ميزان واردات نفت چين از روسيه 5 برابر شده و به نزديک 1.5 ميليون بشکه در روز رسيده است.

عرضه قير رايگان به دستگاه‌هاي اجرايي تصويب شد

کميسيون اقتصاد دولت با تحويل حداقل چهار ميليون تن قير رايگان به دستگاه‌هاي اجرايي براي انجام پروژه‌هاي عمراني در سال 1398 موافقت کرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر هيأت دولت، پيش نويس پيشنهادي وزارت نفت براي تحويل حداقل چهار ميليون تن قير رايگان به دستگاه‌هاي اجرايي براي انجام پروژه‌هاي عمراني در سال 1398 در کميسيون اقتصاد دولت تصويب شد.

جلسه اصلي کميسيون اقتصاد دولت، با حضور محمد شريعتمداري وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي، رضا رحماني وزير صنعت، معدن، و تجارت، جمشيد انصاري و سورنا ستاري به رياست فرهاد دژپسند وزير امور اقتصادي و دارايي تشکيل شد.

در اين جلسه، اعضاي اين کميسيون با پيشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي در خصوص نحوه محاسبه و دريافت مطالبات صندوق‌هاي بيمه بازنشستگي از دولت موضوع تبصره (2) ماده (3) آئين‌نامه اجرايي بند (ت) ماده (8) قانون برنامه ششم توسعه (تصويب‌نامه شماره 21953/ ت 54855 ه مورخ 29 /2/ 1397) مخالفت کردند.

بر اين اساس، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي پيشنهاد کرده بود تبصره يادشده اصلاح و مطالبات سازمان‌ها، صندوق‌ها و مؤسسات بيمه‌اي فعال در قلمروهاي نظام تأمين اجتماعي از دولت براساس نرخ اوراق مشارکت موضوع بند (ه) ماده (7) قانون ساختار نظام جامع رفاه و تأمين اجتماعي - مصوب 1383- به ارزش واقعي روز و بر اساس نرخ اوراق مشارکت محاسبه و پرداخت شود.همچنين، اعضاي کميسيون اقتصاد دولت، آيين نامه پيشنهادي وزارت نفت براي تبصره (1) قانون بودجه سال 1398 با موضوع تحويل قير رايگان به دستگاه‌هاي اجرايي براي آسفالت معابر شهري و روستايي را با اصلاحاتي تصويب کردند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي