جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/03/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6132

 ميز خبر 

 امضاي تفاهم‌نامه بين شرکت ملي صنايع پتروشيمي و ايميدرو

شرکت ملي صنايع پتروشيمي و ايميدرو دومين تفاهم‌نامه همکاري توسعه منطقه ويژه اقتصادي صنايع انرژي‌بر پارسيان را با هدف ساماندهي و تسريع در عمليات اجرايي طرح‌هاي پتروشيمي اين منطقه امضا کردند.

به گزارش ايسنا، دومين تفاهم‌نامه همکاري توسعه منطقه ويژه اقتصادي صنايع انرژي‌بر پارسيان با هدف ساماندهي و تسريع در عمليات اجرايي طرح‌هاي پتروشيمي اين منطقه ميان بهزاد محمدي، معاون وزير نفت در امور پتروشيمي و خداداد غريب‌پور، رئيس هيئت عامل ايميدرو (سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران) امضا شد.

اين يادداشت تفاهم ضمن تسهيل استقرار شرکت‌هاي پتروشيمي در منطقه ويژه اقتصادي صنايع انرژي‌بر پارسيان، سبب شتاب بخشيدن به عمليات اجرايي پنج طرح پتروشيمي اين منطقه مي‌شود که هر يک از اين طرح‌هاي پتروشيمي قابليت اشتغال 5 تا 7 هزار نفر را خواهند داشت.

افزايش 15 ميليون تني ظرفيت پتروشيمي کشور

مديرعامل ايميدرو گفت: در نتيجه سرمايه گذاري هاي جديد و بهره برداري از 14 طرح پتروشيمي، 15 ميليون تن به ظرفيت توليد کشور اضافه مي شود.

خداداد غريب پور در نشست خبري امضاي تفاهم نامه طرح ساماندهي و تسريع در عمليات اجرايي طرح هاي پتروشيميايي و پتروپالايشگاهي منطقه پارسيان با اشاره به اينکه در نتيجه اجراي طرح هاي پتروشيمي در اين منطقه 15 تا 18 ميليون تن به ظرفيت توليد محصولات پتروشيمي کشور اضافه مي شود، گفت: در نظر داريم تا ساير صنايع از جمله صنعت آلومينيوم و پتروپالايشگاه ها را در اين منطقه طراحي و راه اندازي کنيم.

وي افزود: به منظور تامين زيرساختهاي آب و برق مورد نياز اين منطقه، اقدامات عملياتي نيز طراحي و در حال اجرا است که تاکنون هزار ميليارد تومان هزينه در بر داشته است.

طراحي 30 طرح جديد پتروشيمي

در ادامه بهزاد محمدي، مديرعامل شرکت صنايع پتروشيمي ايران با اعلام اينکه از 55 مجتمع توليدي پتروشيمي کشور 16 مجتمع توليدي در منطقه عسلويه قرار دارد، گفت: به همين نسبت 30 طرح جديد را براي فاز 2 عسلويه، کنگان و دير طراحي کرديم که از اين تعداد، 17 طرح در حال پيشرفت بوده و پيش بيني مي کنيم که سال آينده به بهره برداري برسند. 13 طرح باقيمانده نيز در مرحله مطالعات و جذب سرمايه است.

به گفته اين مقام مسئول، خوراک متان، پروپان، بوتان و ميعانات گازي به عنوان خوراک مورد استفاده واحدهاي پتروشيمي يکي از امتيازاتي است که منطقه عسلويه براي سرمايه گذاري دارد.

معاون وزير نفت در امور پتروشيمي، طرح هاي مدنظر براي منطقه پارسيان را 14 طرح اعلام کرد و اظهارداشت: در نتيجه بهره برداري از اين تعداد طرح 15 ميليون تن به ظرفيت توليد محصولات پتروشيمي کشور اضافه مي شود که حصول اين هدف نيازمند 19 تا 19.5 ميليارد دلار سرمايه گذاري است.

اين مقام مسئول در جمع خبرنگاران در ارتباط با تحريم هاي اخير اعمال شده عليه صنعت پتروشيمي کشور تاکيد کرد: اين تحريم براي ايران مقوله تازه اي نيست و مدتها است که مشکلات اين حوزه را مديريت و شرايط را هموار کرده ايم.

وي ادامه داد: به نظر مي رسد طرح اين موضوع تنها جنبه رواني داشته و ما بدون توجه به اين موضوع با قدرت به اجراي طرح ها و توليد محصولات اين صنعت ادامه مي دهيم.

ورود 1500 واگن باري به ناوگان ريلي با حمايت وزارت نفت

مديرعامل شرکت بهينه سازي مصرف سوخت گفت: در يک سال اخير، يکهزار و 525 واگن باري با حمايت وزارت نفت به ناوگان حمل و نقل ريلي کشور پيوسته است.

به گزارش شرکت بهينه‌سازي مصرف سوخت، محسن دلاويز گفت: در يک سال اخير، يکهزار و 525 واگن باري با حمايت وزارت نفت به ناوگان حمل و نقل ريلي کشور پيوست که اين تعداد تا پايان امسال به 4 هزار و 100 واگن باري افزايش مي‌يابد.

وي با بيان اينکه وزارت نفت در قالب ظرفيت‌هاي ماده 12 قانون رفع موانع توليد رقابت‌پذير، ضمن حمايت از صنعت ريلي، در چارچوب امضاي قراردادهاي راه آهن با عامل صرفه‌جويي نيز گام‌هاي بلندي برداشته است، ادامه داد: سرمايه‌گذاري در بخش حمل و نقل ريلي افزون بر صرفه‌جويي در مصرف سوخت، در حفظ محيط زيست و تامين رفاه مردم هم موثر است و به همين دليل، وزارت نفت توجهي ويژه به اين موضوع دارد.

مديرعامل شرکت بهينه‌سازي مصرف سوخت با بيان اينکه بهره‌مندي از ذخاير عظيم هيدروکربوري، مجوزي براي مصرف بي‌رويه انرژي در کشور نيست، تصريح کرد: بر اساس ترازنامه انرژي سال 1395 در حوزه خانگي، حدود 390 ميليون معادل بشکه نفت خام و در بخش حمل و نقل حدود 320 ميليون معادل بشکه نفت خام انرژي مصرف شده که نشان‌دهنده هدر رفت ظرفيتي عظيم است.

قيمت پايه محصولات پتروشيمي اعلام شد

قيمت پايه محصولات پتروشي از سوي دفتر توسعه صنايع تکميلي پتروشيمي اعلام شد.

به گزارش مهر، قيمت پايه محصولات پليمري و شيميايي که از سوي دفتر توسعه صنايع تکميلي پتروشيمي براساس قيمت هاي جهاني براي مبادله در بورس کالاي ايران اعلام مي شود، بر اساس نرخ ارز 108282 ريالي اعلام شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي