جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/03/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6132

 در دانشگاه تربيت مدرس صورت گرفت؛
 ساخت دستگاه تحريک الکتريکي مغز سازگار با MRI 

 
پژوهشگران دانشکده مهندسي برق و کامپيوتر دانشگاه تربيت مدرس موفق به طراحي و ساخت دستگاه تحريک الکتريکي مغز (tDCS) سازگار با MRI شدند.

به گزارش ايسنا، محققان آزمايشگاه سامانه‌هاي شبيه‌ساز دانشکده برق و کامپيوتر دانشگاه تربيت مدرس با سرپرستي دکتر محمدرضا مؤمني و دکتر محمد رستمي با توجه به نياز کشور به تجهيزات نوين در تحقيقات علوم شناختي، براي نخستين بار در ايران موفق به طراحي و ساخت دستگاه تحريک الکتريکي مغز (tDCS) سازگار با MRI شدند.دستگاه‌هاي تحريک الکتريکي مغز که پيش از اين توسط بسياري از شرکت‌هاي داخلي و خارجي ساخته شده‌اند، قابليت استفاده همزمان در دستگاه MRI را نداشتند و اين امر موجب شده بود در تحقيقات علوم شناختي که همزمان به تحريک الکتريکي مغز و تصويربرداري نيازمند است، وقفه بزرگي ايجاد شود.

به گفته محققان دانشگاه تربيت مدرس با طراحي و ساخت اين دستگاه جديد از اين پس شاهد پيشرفت‌هاي شگرفي در تحقيقات علوم اعصاب به خصوص علوم فراشناختي در کشور خواهيم بود.گفتني است با طراحي و ساخت اين دستگاه در دانشگاه تربيت مدرس، ايران به عنوان چهارمين کشور در طراحي و ساخت تجهيزات نوين در تحقيقات علوم شناختي سازگار با MRI شناخته شد. پيش از اين تنها 3 کشور داراي فناوري ساخت اين تجهيزات بودند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي