جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/03/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6132

 خبرپزشكي 

 محققان استراليايي هشدار مي دهند؛

مضرات مصرف چيپس سيب زميني در دوره بارداري

محققان هشدار مي دهند مصرف بيش از حد چيپس سيب زميني و روغن گياهي در طول بارداري منجر به افزايش ريسک مشکلات بارداري و رشد بد نوزادان مي شود.

به گزارش مهر، مواد خوراکي نظير چيپس و روغن گياهي حاوي چربي هاي اُمگا6، بخصوص اسيد لينولئيک، هستند و تحقيقات نشان مي دهد مصرف بيش از حد اين مواد غذايي مي تواند منجر به بروز التهاب شده و با افزايش ريسک بيماري قلبي مرتبط است.

«دين اسکلي»، استاد دانشگاه گريفيت استراليا، در اين باره مي گويد: «براي زنان باردار توجه به تغذيه بسيار مهم است و تحقيق ما نشان مي دهد مصرف بيش از حد يک نوع ماده غذايي خاص مي تواند تاثير منفي بر رشد نوزاد داشته باشد.»

اين مطالعه نشان مي دهد مصرف اسيد لينولئيک سه برابر توصيه روزانه در طول بارداري مضر است.

محققان در اين مطالعه بر روي موش ها متوجه شدند در موش هاي مادري که رژيم غذايي شان مملو از اسيد لينولئيک بود، سه تغيير روي داده بود: غلظت پروتئين هاي التهابي کبدشان تغيير کرده بود، غلظت پروتئين خون که مي تواند منجر به انقباض رحم در طول بارداري شود افزايش يافته بود، و هورمون تنظيم کننده رشد کاهش يافته بود.

محققان با وجود اين تاثيرات توصيه مي کنند زنان در سن بارداري بايد مصرف ميزان اسيدلينولئيک را در رژيم غذايي شان کاهش دهند.

دندان‌ عقل را بکشيد

دکتر محمدمسلم ايماني با بيان اينکه اهميت دندان‌هاي عقل به جهت کاربرد و کارکرد آن به اندازه ساير دندان‌ها نيست، گفت: تحقيقي که در زمينه دندان‌هاي عقل صورت گرفته نشان مي‌دهد اين دندان‌ها بازمانده دندان‌هاي آسياي انسان در گذشته است که تعداد آنها بيشتر از زمان حال بوده است.

به گزارش بهداشت نيوز، وي افزود:درگذشته انسان‌هاي اوليه گوشت را بصورت خام مصرف مي‌کردند و همين امر موجب بزرگ شدن و توسعه فک آنها شده و تعداد دندان‌هاي آسياي آنها بيشتر از زمان حال بود.

ايماني تصريح کرد: با تغيير غذاي مصرفي انسان و استفاده از غذاهاي پخته، به تدريج فک انسان نيز کوچک‌تر و تعداد دندان‌ها کمتر شد و به نظر مي‌رسد دندان‌هاي عقل يکي از دندان‌هاي آسياي به جا مانده از آن دوران باشد.

اين دندانپزشک به عدم کارايي دندان عقل اشاره کرد و افزود: در صورتي که ساير دندان‌هاي آسيا در فک موجود باشد، عملاً دندان عقل کارايي چنداني ندارد. همچنين بود و نبود اين دندان در زيبايي چهره هم تأثيري ندارد و اگر کشيده شود، صورت فرورفتگي پيدا نمي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي