جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/03/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6132

 يادداشت 

 الزامات اخلاقي و اجتماعي اهدا و دريافت جنين

آذر فخري

حدود سه ميليون زوج در ايران با مشکلات ناباروري مواجه‌اند؛ مشکلي که با توجه به شرايط ويژه جسماني هر يک از زوجين، در هر خانواده متفاوت است و طبعا درمان‌هاي خاص خود را مي‌طلبد.

براي فرزندآوري چنين زوج‌هايي البته روش‌هاي مختلفي وجود دارد؛ روش‌هايي چون دريافت اسپرم يا تخمک سالم از افراد ديگر، يا لقاح و تشکيل جنين در آزمايشگاه و سپس انتقال آن به رحم مادر اصلي. اين روش‌ها معمول‌ترين روش‌هايي هستند که زوج‌هاي نابارور از آن‌ها استفاده مي‌کنند و البته برخي از آنان پاسخ مي‌گيرند و به مطلوب خود مي‌رسند.

اما در اين ميان زوج‌هايي هم هستند که هيچ‌کدام از اين روش‌ها براي آن‌ها کارآمدي ندارد. براي اين افراد، به گفته متخصصان دريافت جنين آخرين راهکاري است که به نظر مي‌رسند. دريافت جنين از سوي اهداکننده‌اي که سلامت او و جنينش از سوي پزشکان متخصص مورد آزمايش و تاييد قرار گرفته است.

اما البته اهدا و دريافت جنين الزامات اخلاقي بيشتري نسبت به روش‌هاي ديگر فرزندآوري دارد. چرا که در اين روش، جنين با خانواده‌اي که قرار است به آن اهدا شود هيچ اشتراک ژنتيکي ندارد و مادر خانواده جديد صرفا حمل‌کننده آن خواهد بود. چنين است که مسائل اخلاقي در چنين بده و بستاني پاي به ميان مي‌گذارند.

يکي از مهم‌ترين الزامات اخلاقي اهداي جنين، محرمانه ماندن اين ماجرا براي فرزندي که به‌وجود مي‌آيد و نيز ناشناخته ماندن دو طرف اهداکننده و دريافت‌کننده است. در واقع هيچ‌کدام از طرفين اهدا و دريافت‌کننده با يکديگر مواجه نشده و به هم معرفي نمي‌شوند. اين تمهيد صرفا راهکاري است که صلاح کلي فرزند و آرامش او را در آينده تامين مي‌کند. و نيز از جلوي ادعاهاي ممکن بعدي را از سوي خانواده اهدا کننده مي‌گيرد.

مورد مهم ديگري که در اين مبادله با دقت در نظر گرفته مي‌شود تطابق فرهنگي، اجتماعي، تحصيلي، ديني و حتي مشخصه‌هاي فيزيکي والدين است که بايد تا حد امکان با هم مطابقت داشته يا به هم نزديک باشند، براي مثال نمي‌توان جنيني از خانواده‌اي با پوست سبزه و چشمان تيره را به خانواده‌اي با پوست و چشمان روشن اهدا کرد. چون ممکن است عدم تشابه نسبي ظاهري بعدها براي فرزند مشکلاتي را به‌وجود آورد.

به اين ترتيب با اين‌که اهداي جنين مي‌تواند مشکل برخي از خانواده‌هاي نابارور را که هيچ‌کدام از روش‌هاي درماني در مورد آن‌ها پاسخ نداده، حل کند و موجب فرزند دار شدن آنان شود، اما توجه به چنين الزامات و اقتضائاتي اين فرايند را وارد يک پروسه زمان‌بر مي‌کند؛ پروسه‌اي که طبعا آرامش و آسودگي خاطر حال و آينده فرزند در آن در اولويت
قرار دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي