جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/03/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6132

 وزير نيرو مطرح کرد:
 تغيير ساعت کار صنايع بزرگ پرمصرف 

 
وزير نيرو گفت: درصدديم در سالي که به عنوان رونق توليد نام گذاري شده و برق نقش تعيين کننده‌اي در چرخه توليد دارد، با کمک مردم نه تنها خاموشي نداشته باشيم بلکه وقفه‌اي در برنامه‌هاي توليد و توسعه کشور نيز پيش نيايد.به گزارش ايسنا، رضا اردکانيان با تاکيد بر اينکه برنامه‌هاي پيک تابستان 98 از مردادماه سال گذشته آغاز شده بود، اظهار کرد: بر اساس برآوردهاي صورت گرفته کمبود 8000 مگاواتي توليد برق براي پيک امسال پيش‌بيني شده بود ولي بارندگي‌هاي مناسب سال آبي جاري موجب شده است تا در تابستان امسال حدود چهار و 500 مگاوات کمبود توليد ناشي از کاهش سطح آب در مخازن سدهاي چندمنظوره و نيروگاه‌هاي برق‌آبي را نداشته باشيم.

وي با اشاره به رشد بالاي مصرف برق در کشور، گفت: پيک مصرف کشور در مقايسه با اوج مصرف مدت مشابه سال گذشته حدود پنج هزار مگاوات افزايش پيدا کرده است.

وزير نيرو تاکيد کرد: درصدديم در سالي که به عنوان رونق توليد نام گذاري شده و برق نقش تعيين کننده‌اي در چرخه توليد دارد، با کمک مردم نه تنها خاموشي نداشته باشيم بلکه وقفه‌اي در برنامه‌هاي توليد و توسعه کشور نيز پيش نيايد.

اردکانيان با اشاره به اينکه برنامه تغيير ساعت کار ادارات براي استان‌هاي زيادي تدارک ديده شده است، ادامه داد: در تابستان امسال براي کاهش مصرف برق تعداد قابل توجهي از لامپ‌هاي سازمان‌هاي دولت به سيستم‌هاي ال اي دي مجهز مي‌شوند و ميليون‌ها کولر گازي و آبي سرويس خواهند شد.

وزير نيرو تاکيد کرد: همچنين ساعات کار صنايع بزرگ پرمصرف نيز به گونه‌اي تغيير خواهد کرد تا بدون ايجاد وقفه در توليد، فشار کمتري در اوج بار به شبکه وارد شود. به طور کلي با کمک مردم مجموعه اين اقدامات موجب خواهد شد تابستان 98 را بدون خاموشي سپري کنيم.

وي با اشاره به اينکه حدود 23 هزار مگاوات از اوج بار کشور ما مربوط به سيستم‌هاي سرمايشي است، ادامه داد: در تمامي مناطق گرمسيري دنيا دماي آسايش بين 24 تا 25 درجه است بنابراين انتظار مي‌رود هموطنان ما نيز دماي داخل ساختمان‌هاي خود را به اين ميزان رسانده تا بخش قابل توجهي از اوج مصرف برق کشور کاهش پيدا کند.

پيک مصرف برق از مرز 53 هزار مگاوات گذشت

همزمان با آغاز زودهنگام روزهاي گرم سال، پيک مصرف برق در نوزدهم خردادماه با افزايش چهار هزار مگاواتي نسبت به مدت مشابه سال گذشته به بيش از 53 هزار مگاوات رسيد.در پي افزايش دما در نقاط مختلف کشور و استفاده هرچه بيشتر از سيستم‌هاي سرمايشي، پيک مصرف در نوزدهمين روز خردادماه امسال از مرز 53 هزار مگاوات عبور کرد.

ظهر روز يکشنبه پيک مصرف در ساعت 15:16 دقيقه به 53 هزار و 176 مگاوات رسيده بود که اين رقم در مقايسه با اوج مصرف مدت مشابه سال گذشته، بيش از 4000 مگاوات افزايش پيدا کرده است.بنا بر اعلام وزارت نيرو، روز يکشنبه تمامي مبادلات برق کشور در زمان پيک حدود 1584 مگاوات بوده است که از اين ميزان 1259 مگاوات مربوط به صادرات و 325 مگاوات مربوط به واردات برق بوده است. همچنين در روز يکشنبه ميزان ذخيره نيروگاه‌ها به دو هزار و 425 مگاوات و مصرف برق صنايع نيز به چهار هزار و 502 مگاوات رسيده بود.توان قابل تأمين امسال حدود 59 هزار مگاوات است و بر اساس پيش‌بيني‌هاي اوليه اوج مصرف برق تابستان به 62 هزار مگاوات نيز خواهد رسيد که صنعت برق درصدد است با اجراي برنامه‌هاي مديريت مصرف و همکاري مردم بتواند با همان توان قابل تأمين، پيک امسال را بدون خاموشي سپري کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي