جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/03/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6132

 تريبون 

 جزئيات افزايش تسهيلات ساخت مسکن اعلام شد

معاون اقتصادي بانک مرکزي با اعلام جزييات افزايش تسهيلات ساخت مسکن گفت: بانک‌ها براي پرداخت تسهيلات مسکن مانعي ندارند.

به گزارش تسنيم، پيمان قرباني درباره افزايش ميزان تسهيلات مسکن، اظهار کرد: شوراي پول و اعتبار در اسفندماه سال گذشته براساس گزارش بانک مرکزي، سقف تسهيلات ساخت مسکن با قابليت فروش اقساطي بلندمدت براي بانک‌هاي تجاري و بانک مسکن را حدود 60 درصد افزايش داده است.

وي افزود: به‌عنوان مثال در تهران سقف قبلي تسهيلات انفرادي ساخت مسکن 60 ميليون تومان و براي زوجين 100 ميليون تومان بود که هريک به‌ترتيب به 100 و 160 ميليون تومان افزايش يافت.

معاون اقتصادي بانک مرکزي ادامه داد: در مراکز استان و شهرهاي بالاي 200 هزار نفر نيز اين سقف 50 و 80 ميليون تومان به‌ترتيب براي تسهيلات انفرادي و زوجين بود که به 80 و 120 ميليون تومان افزايش يافت.

به‌گفته قرباني، در ساير مناطق شهري نيز اين ارقام 40 و 60 ميليون تومان بود که به 60 و 100 ميليون تومان براي تسهيلات انفرادي و زوجين افزايش پيدا کرد.

وي با ابراز اينکه اين اقدام به‌دنبال تحليل‌هاي صورت‌گرفته در بانک مرکزي و بانک مسکن بود، گفت: به‌دنبال مطالعات و بررسي‌هاي انجام‌شده، بيشترين مشکلاتي که اکنون در حوزه مسکن کشور وجود دارد، در بخش عرضه است، زيرا با نگاهي به آمار معاملات در تهران از خرداد سال گذشته حجم معاملات نسبت به گذشته کاهشي و قيمت‌ها افزايشي بود که نشان از مشکلاتي در طرف عرضه اين بخش دارد.

معاون اقتصادي بانک مرکزي تأکيد کرد: به همين دليل اولويت با ساخت مسکن قرار داده شد تا هم به بخش عرضه و هم تقاضا اثر داشته باشد و وام‌ها نيز قابل استطاعت باشد.

وي ادامه داد: سال گذشته از 773 هزار ميليارد ريال تسهيلات بانک‌ها، حدود 103 هزار ميليارد ريال به بخش مسکن اختصاص يافت.

دستورالعمل جديد قيمت‌گذاري خودرو در آستانه ابلاغ

معاون امور صنايع وزارت صمت، جزئيات دستور کار اين وزارتخانه براي حذف رانت از بازار خودرو و ساماندهي اين بازار را تشريح کرد.

به گزارش ايرنا، فرشاد مقيمي گفت: در چارچوب سياست‌هاي دولت، تدوين و ابلاغ دستورالعمل قيمت گذاري خودرو را بلافاصله از طريق سازمان حمايت از مصرف کنندگان و توليدکنندگان در دستور کار قرار داديم که پس از طرح در کميته خودرو، حتماً در ستاد تنظيم بازار مطرح و پس از تصويب نهايي، مبناي عمل براي موضوع قيمت گذاري قرار خواهد گرفت.

وي در خصوص متقاضيان خريد خودرو نيز تصريح کرد: اين متقاضيان بايد در دو سال گذشته خودرويي را درخواست نکرده باشند و فاقد ثبت نام قبلي در خودروسازي‌هاي کشور باشند.

معاون امور صنايع وزارت صمت اضافه کرد: بانک‌ها نيز توجه داشته باشند که حتماً با شماره حساب فردي که ثبت نام مي‌شود، پول واريز شود.

مقيمي با بيان اينکه با نمايندگي‌هاي متخلف برخورد شده است، گفت: اين برخورد‌ها همچنان ادامه دارد و از طريق مراجع امنيتي، متخلفيني را که باعث نابساماني در بازار خودرو شوند، شناسايي مي‌کنيم.

قيمت بليت اتوبوس 20 درصد افزايش يافت

قيمت بليت اتوبوس در سال 1398 به طور رسمي از خردادماه سال جاري 20 درصد افزايش يافت.

به گزارش ايسنا، در سال 1396 قيمت بليت اتوبوس با افزايش قيمت مواجه نبود و در سال 1397 نيز قيمت‌ها به ميزان 20 درصد و از خردادماه افزايش يافت. با اين حال در سال 1398 و طبق اعلام محمد اسلامي-وزير راه و شهرسازي- قرار بر اين شد که قيمت بليت اتوبوس از 25 اسفندماه سال گذشته تا 15 فروردين ماه سال جاري با افزايش 20 درصدي همراه شود و با اتمام اين ايام به وضعيت قبل بازگردد.

هرچند با گذشت حدود 45 روز از ابتداي سال جاري در حالي که قيمت بليت اتوبوس در ايام نوروز با افزايش 20 درصدي همراه و پس از آن بر مبناي نرخ‌هاي سال 1397 محاسبه شد، اتحاديه تعاوني‌هاي مسافربري درخواست افزايش قيمت‌ها را ارائه داد که اين اعمال افزايش نيازمند اخذ مجوزهاي دولتي از مراجع ذي‌ربط از جمله ستاد تنظيم بازار بود که از خردادماه سال جاري با اين ميزان افزايش قيمت موافقت شده است.احمدرضا عامري رييس اتحاديه تعاوني‌هاي مسافربري ، با اشاره به اينکه درخواست افزايش قيمت بليت اتوبوس در سال 1398 به مراجع مربوط ارائه شد، گفت: با اتمام ايام نوروز قيمت بليت اتوبوس به وضعيت قبل بازگشت و با توجه به افزايش هزينه‌ها در حوزه حمل و نقل درخواست افزايش قيمت بليت اتوبوس را ارائه کرديم و با توجه به اينکه هيأت دولت در رابطه با افزايش قيمت دستورالعملي را صادر کرده بود، بايد مراحل قانوني اين موضوع طي مي‌شد.

وي ادامه داد: به همين دليل نيز درخواست افزايش قيمت‌ها را ارائه کرديم و منتظر تصميم ستاد تنظيم بازار در اين رابطه بوديم که در نهايت با آن موافقت شد.

رئيس اتحاديه تعاوني‌هاي مسافربري در پاسخ به اينکه آيا تا پايان سال جاري ديگر شاهد افزايش قيمت بليت اتوبوس نخواهيم بود، تصريح کرد: اميدوار هستيم ديگر شاهد افزايش قيمت نباشيم و ما نيز تمايلي براي افزايش قيمت‌ها نداريم، با اين حال چيزي قطعي نيست و قيمت‌ها به شرايط اقتصادي کشور بستگي دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي