جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/03/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6132

 فرهاد درجايگاه برانکو و منصوريان
 مجيدي؛ بيست و سومين مربي تيم ملي اميد 

 
ستاره محبوب آبي ها با پذيرش سرمربيگري تيم ملي زير بيست و سه سال ايران دومين چالش مهم دوران سرمربيگري اش را بعد از حضور روي نيمکت استقلال تجربه مي کند.

تيم ملي فوتبال زير بيست و سه سال ايران براي حضور در رقابت هاي مقدماتي المپيک 2020 توکيو با فرهاد مجيدي بازيکن سابق تيم ملي فوتبال ايران و مربي فصل گذشته تيم استقلال به توافق رسيد. بدين ترتيب شماره 7 محبوب آبي هاي تهران ، بيست و سومين مربي تيم اميد ايران لقب گرفت، البته او يک ماموريت فوق مهم را پيش رو دارد.

زندگي در سطح سخت

زندگي حرفه اي فرهادمجيدي به عنوان سرمربي در سطح بالا و سخت آغاز شده است. او در همان ابتداي کارش به عنوان دستياروينفرد شفر روي نيمکت استقلال نشست و بعد از جدايي اين مربي آلماني، در بازي هاي حساس پايان فصل و ليگ قهرمانان آسيا طعم سرمربيگري را چشيد. اما در حالي که خيلي ها او را در قامت مربي يا حتي سرمربي فصل آينده استقلال تصور مي کردند او در مسير ديگري قرار گرفت که در واقع يک چالش مهم ديگر است.

تيم اميد ايران که در رقابت هاي دور دوم مقدماتي توانست با امتياز برابر با عراق و به عنوان تيم دوم به مرحله بعدي دور مقدماتي يا به بيان بهتر به مرحله نهايي مسابقات فوتبال زير 23 سال آسيا برسد.
تيم هاي قطر، بحرين، عراق، امارات، اردن، ازبکستان، کره شمالي، کره جنوبي، ژاپن، چين و ويتنام به عنوان سرگروه، تيم‌هاي استراليا، سوريه و عربستان(به همراه ايران) به عنوان تيم‌هاي برتر دوم گروه‌ها و تايلند به عنوان ميزبان در اين مرحله حضور دارند و شرايط سيدبندي مسابقات کار را در گروه بندي نيز دشوار خواهد کرد. ايران به خاطر عملکردش در دوره قبلي بازي هاي قهرماني زير 23 سال آسيا چين در سال 2018 و عدم صعودش به دور نهايي در سيد 4 و در کنار تيم هاي بحرين، سوريه و امارات قرار گرفته است. با توجه به اينکه بازي ها در چهار گروه 4 تيمي برگزار مي شود تيم ايران حتما با سه تيم از سيدهاي 3 ، 2 و 1 همگروه خواهد شد. در سيد 1 تيم هاي ازبکستان، تايلند، قطر و ويتنام، در سيد 2 تيم هاي عراق؛ کره شمالي، کره جنوبي و ژاپن و در سيد 3 تيم هاي استراليا، يمن، عربستان و اردن حضور دارند. با اين وجود هنوز هم مي توان اميدوار بود که تيم ملي زير23 ايران در گروهي نسبتا خوب قرار گرفته و بتواند بعد از صعود از مرحله گروهي خودش را به جمع چهارتيم پاياني برساند. البته که تنها سه تيم اول مسابقات راهي المپيک خواهند شد و اين همان چالش بزرگ فرهاد مجيدي است.

اکنون اما حضور اين چهره محبوب و کاريزماتيک روي نيمکت تيم اميد بيشتر از قبل اين تيم را در مرکز توجه قرار خواهد داد و همين مي تواند عملکرد مجيدي و تيم را تحت تاثير قرار بدهد. او به اين فضا عادت دارد و اگر بتواند تيمش را نيز از نظر ظرفيت فيزيکي و روحي به چنين سطح و مرحله اي برساند آن وقت نتيجه گرفتن در تايلند و در اين رقابت بسيار دشوار هم مي تواند آرزويي قابل دسترس باشد. مجيدي در روزهايي که در استقلال کار کرد رابطه بسيار خوبي با بازيکنان جوان داشت. او زماني هم که به جاي شفر سرمربي شد بازيکنان جوان بيشتري را در ترکيب به بازي گرفت.

مجيدي به عنوان سرمربي و به عنوان يکي از محبوب ترين ستاره هاي تاريخ فوتبال ايران ، به اندازه کافي به خصوص براي بازيکنان جوان تيم اميد ايران جذابيت و کاريزما خواهد داشت و اين خودش مي تواند به عنوان برگ برنده اش در ابتداي راه مربيگري و در اين آزمون سخت به کار گرفته شود. او به عنوان بازيکن فوتبال تجارب زيادي را کسب کرده و شرايط طوري رقم خورده است که بايد از آن ها استفاده کند.

بيست و سومين مربي تيم اميد

فرهاد مجيدي جانشين زلاتکو کرانچار کروات شد. قبل از کرانچار نيز مربيان تيم اميد ايران ، اميرحسين پيرواني، نلو وينگادا، محمد خاکپور ،عليرضا منصوريان، غلامحسين پيرواني، هومن افاضلي، وينکو بگوويچ، نناد نيکوليچ، محمد مايلي کهن،رنه سيموئز، برانکوايوانکوويچ، حسين فرکي، يورگن گده، ابراهيم قاسمپور،محمود ياوري، اگون کوردس،مهدي مناجاتي، انوره هادژيابديچ، حسن حبيبي، محمود ياوري، ايرج سليماني، مربياني هستند که در طي سال ها هدايت تيم ملي زير 23 ايران را به عهده داشته اند و مجيدي بيست و سومين مربي است که روي نيمکت اين تيم مي نشيند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي