جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/03/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6134

 يك نكته از هزاران 

 پژوهشگران؛ خانواده‎ها سخت مي‌گيرند، جوانان آسان بگيرند!

جوانان دلايل زيادي براي به تاخيرانداختن ازدواج يا حتي گذشتن از خير ازدواج دارند.

بيکاري و نداشتن درآمد مکفي، گران و گاه سرسام‎آوربودن هزينه ازدواج و اداره خانواده، عدم اعتماد دوطرفه، پايين بودن آستانه تحمل ديگري به‌عنوان فردي مستقل از نظر فکري و حتي تمايل به فرديت بيش از حد و خودمحوري از جمله مواردي است موجب ازدواج هراسي در جوانان شده است.

از سوي ديگر، خانواده دختران دم بخت، گاهي به دليل منطقيِ خير و صلاح و خوشبختي فرزندشان و گاهي نيز به بهانه چشم و هم‌چشمي‌هاي فاميلي، شرايط سختي براي خواستگاران مي‌گذارند؛ شرايطي چون داشتن شغل و درآمدي مناسب، خانه و ماشين. شرايطي که مطمئنا اغلب اين خانواده‌هاي مرجع، خود در زمان ازدواج‌شان در 30 يا 40 سال پيش نداشتند. اما شرايط به گونه‌اي بود که مي‌توانستند در مدت کوتاهي تمام اين خواسته‌ها را براي خانواده خود تامين کنند. اما اکنون با توجه به شرايط فعلي، تامين خانه و ماشين براي جوانان اگر نگوييم محال است اما مي‌توان اذعان کرد که نياز به زماني بسيار طولاني و صبر و قناعتي خارج از حد توان دارد. چنين است که والدين معمولا براي ازدواج دختران‌شان دست بالا را مي‌گيرند و موانع مختلفي مي‌تراشند. در حالي‌که البته خودشان نيز از طرف ديگر درگير تامين جهيزيه‌اي مي‌شوند که هزينه‌اش نياز به وام‌ها و قرض‌هاي چندين ميليوني دارد. حتي برخي والدين مجبور شده‌اند براي تامين جهيزيه خانه يا ماشين خود را بفروشند.

اما خود جوانان نيز در اين ميان مشکلات خاصي دارند.برخي از جوانان امروز، صبح عاشقند و عصر فارغ! براي آن‌ها ملاک همسرگزيني به سادگي زمان والدين‌شان نيست. برخي از آنان به‌شدت آسان‌گيرند البته با اين توجيه که بايد به فرديت و اراده مستقل طرف مقابل‌شان احترام بگذارند، اما گاهي اين شکل ازآسان‌گيري که تنه به تنه بي‌تفاوتي مي‌زند وموجب اختلافاتي مي‌شود. برخي هم هستند که درست در نقطه مقابل قرار دارند؛ دچار شک و بي‌اعتمادي‌اند و نامزد و همسر خود را تحت فشار و اضطرار قرار مي‌دهند تا گزارش کاملي از جاهايي که مي‌روند و افرادي که مي‌بينند بدهند، داستان چک کردن گوشي‌ها هم براي خودش ماجرايي است. در مورد مسائل مشترک زندگي اغلب جوانان ما، مهارت‌هاي لازم را ندارند. برخي از اين سوي بام و برخي ديگر از آن سوي بام مي‌افتند. برخي جوانان آستانه تحمل بسيار پاييني دارند و با بروز کوچک‌ترين مشکل ترجيح مي‌دهند جدا شوند و به خانواده مرجع خود بازگردند.

از هر سويي که به ماجراي ازدواج نگاه کنيم، مشکلي هست که ريشه در اقتصاد و عدم آموزش مناسب مهارت‌هاي زندگي و پذيرش و تحمل و احترام به حريم و فرديت ديگري دارد و عدم درک لازم از معناي زندگي مشترک. مسلما پرکردن چنين خلاءهايي به يک هم‌افزايي ملي در سطوح گسترده خانوادگي، آموزشي و فرهنگي-اجتماعي نيازمند است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي