جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/03/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6134

 يادداشت 

 با گذراندن اين دوره‌ها چه کساني ثروتمند مي‌شوند؟!

مريم اخوان صالح

يکي از مهم‌ترين و جدي‌ترين آفت‌هاي نظام آموزشي ما خودبسنده و کافي نبودن آن است و معمولا دانش‌آموزان و دانشجويان براي افزايش ميزان سواد، اطلاعات مهم جانبي و حتي مهارت‌آموزي ناچارند از کلاس‌هاي متفرقه‌اي که در آموزشگاه‌هاي مختلف برگزار مي‌شوند، استفاده کنند.اما داستان کلاس متفرقه رفتن و مهارت‌آموزي در اين روزها جاي بحث و تامل بسيار دارد، چرا که دوره‌هايي با عناوين خاصي پاي به عرصه ظهور گذاشته‌اند که با شعارهاي پرطمطراق آموزش روش‌هاي بيزنس و تجارت و در نهايت ثروتمند شدن، از شرايط ويژه امروز نهايت سوءاستفاده را مي‌کنند و با تبليغات گسترده افراد جوياي کار و ثروت را به‌سوي خود جلب مي‌کنند.

کلاس‌ها و دوره‌هاي بيزنس، اما عملا کمکي به رونق تجارت و توليد نکرده است يا حداقل اغلب افرادي که در اين دوره‌ها شرکت کرده‌اند وارد عرصه تجارت و توليد واقعي نشده و هيچ سرمايه‌اي را در مسير توليد به کار نينداخته‌اند. افرادي که با گذراندن اين دوره ها مدرک‌ به گفته آموزشگاه‌ها «بين‌المللي» دريافت مي‌کنند، خودشان هم وارد چرخه آموزش مي‌شوند و تنها کاري که مي‌کنند اين است که آموخته‌هاي تقريبا غيرعملي و غيربومي خود را به گروهي ديگر آموزش داده و از اين راه ثروتمند مي‌شوند!

تنها با يک تماس تلفني کوتاه مي‌توان از کم و کيف اين دوره‌ها که با شهريه‌هاي ميليوني اغلب به دلار يا يورو! برگذار مي‌شود، آشنا شد. جالب اين‌جاست که اکثر اين آموزشگاه‌ها کتاب‌هاي مرتبط با چنين آموزه‌هايي را ترجمه کرده و تنها به‌صورت جزوه و از طريق اي‌ميل در اختيار دانشجويان خود قرار مي‌دهند و در بازار هيچ کتابي در مورد روش‌هاي بيزنسي که اين آموزشگاه‌ها باب کرده‌اند، موجود نيست. و اين خود نشان از مافيايي عمل کردن اين آموزشگاه‌ها و برگزارکنندگان دوره‌هاي بيزنس است.

چنين است که آموزشگاه‌ها، از هر قماش و طيفي، عملا دست در جيب مردم کرده‌اند و با سوءاستفاده از نياز مردم و به‌خصوص جوانان که به دنبال کسب و کار و مهارتي هستند، به آنان صرفا راه و روش برگزاري دوره و کلاس براي ديگران را مي‌آموزند و لاغير و اين داستان ادامه دارد!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي