جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/03/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6134

 علت ابطال يک مزايده پرحاشيه نفتي  

 
واگذاري و فروش بيش از 20 واحد مسکوني وزارت نفت در برج‌هاي آ. اس. پ پايتخت در حالي درگير حاشيه‌اي بزرگ شد که با ورود نهادهاي نظارتي، روند فروش متوقف شده است.به گزارش مهر، وزارت نفت سال‌هاست واحدهايي را در برج‌هاي مسکوني( ASP آ. اس. پ) تهران واقع در بزرگراه کردستان در اختيار دارد که محل اقامت مديران ارشد اين وزارتخانه بود. از سال گذشته بود که موضوع واگذاري و فروش اين واحدهاي مسکوني در دستور کار قرار گرفت، مزايده‌اي براي فروش اين واحدها برگزار شد.

نکته مهم در اين مزايده آن بود که طبق گفته يک منبع آگاه، قيمت پايه واحدهاي وزارت نفت فاصله بسياري با قيمت روز داشته و تخلفاتي نيز در اين باره انجام شده که با ورود نهادهاي نظارتي اين مزايده باطل شد. مهم‌ترين انتقادي که به روند مزايده وارد شده است عدم درج سراسري آگهي مزايده بود بطوري که تنها دو روزنامه آفتاب يزد و راه مردم براي انتشار آگهي مزايده انتخاب شده بودند.اين مورد در حالي مورد انتقاد قرار گرفته است که مساله اصلي در مزايده منازل مسکوني نفت، قيمت پايين مطرح شده واحدها بوده است بطوري که در جريان اين مزايده، منافع شرکت ملي نفت رعايت نشده و در واقع همه چيز به سود خريداران محدود اين واحدها بوده است.

حداقل قيمت آپارتمان در برج‌هاي معروف تهران 22 ميليون تومان در هر متر مربع است؛ گفته مي‌شود مجموع ضرر شرکت ملي نفت ايران در اين واگذاري‌ها حداقل 38 ميليارد تومان بوده است.واحدهاي شرکت نفت در اين برج‌ها حداقل 170 متر بوده که شرکت ملي نفت قصد فروش آن را دارد.

بسياري از مديران ارشد شرکت ملي نفت طي چند دهه اخير در اين برج‌ها اسکان داشتند و اين واحدها بر اساس شاخص‌هاي متفاوتي مانند سابقه کار، انتقال به تهران و … در اختيارشان قرار مي‌گرفت.معاون مديرعامل شرکت ملي نفت در امور عمليات غيرصنعتي به‌عنوان متولي فروش واحدهاي مسکوني، مسئولي است که بايد در اين باره پاسخگو باشد که دليل واگذاري عجيب منازل شرکت ملي نفت به برخي افراد چه بوده و بر چه اساسي، اين واحدها را با قيمتي نازل به متقاضيان عرضه کرده بود.

اسناد موجود نشان مي‌دهد شرايط عجيب مزايده به قدري پرحاشيه بوده است که پس از نامه رسمي به مسعود کرباسيان، مديرعامل شرکت ملي نفت ايران درباره لزوم باطل شدن اين مزايده، دستور ابطال به صورت آني صادر شد تا پس از بررسي‌هاي دقيق درباره اتفاقات رخ داده، مزايده تجديد شود.

پيشتر، واگذاري شرکت هواپيمايي نفت به چند برادر مبل فروش با قيمتي اندک نسبت به ارزش اين شرکت، موضوع واگذاري‌ها را داغ کرده بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي