جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/03/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6134

 معادلات انرژي 

 نفت‌ براي يازدهمين بار در بورس عرضه شد

براي يازدهمين بار در تاريخ بورس ايران نفت خام سبک در رينگ بين‌المللي بورس انرژي عرضه شد اما در نهايت به فروش نرسيد.به گزارش ايسنا، از سال گذشته تا کنون 11 بار نفت خام سبک ايران در بورس انرژي عرضه شده اما در معدود دفعاتي مقداري از آن به فروش رفته است. روز گذشته نيز براي يازدهمين بار نفت خام سبک در رينگ بين‌الملل بورس انرژي عرضه شد اما در نهايت کفه تقاضا خالي ماند.قيمت پايه هر بشکه نفت خام براي فروش در بورس 67 دلار و32 سنت اعلام شده بود و تسويه به صورت شرايطي بود. خريداران مي‌توانستند شش درصد ارزش سفارش را به صورت ريالي يا ارزي به حساب اعلامي شرکت سپرده گذاري مرکزي و تسويه وجوه واريز کنند. همچنين مي‌توانستند اين مبلغ را خارج از پاياپاي به حساب‌هاي معرفي شده از سوي شرکت ملي نفت ايران تا دو ساعت قبل از شروع عرضه واريز کنند.

31 خرداد ماه نيز نفت خام سبک براي دهمين بار در بورس انرژي عرضه شد اما در آن زمان نيز مشتري براي خريد آن اقدام نکرد.

خيز ايران براي افزايش برداشت از ميدان مشترک فروزان

مديرعامل شرکت نفت فلات قاره ايران از پايان موفقيت‌آميز عمليات نصب عرشه 940 تني سکوي F18 ميدان مشترک فروزان خبر داد که با حفاري هفت چاه بر روي اين سکو زمينه را براي افزايش برداشت از اين ميدان مشترک فراهم مي‌کند.به گزارش شرکت ملي نفت ايران، «حميد بورد» افزود: با تلاش بي‌وقفه عوامل اجرايي پروژه ساخت و نصب سکوي F18، عرشه اين سکو (20 خردادماه) روي جکت (پايه) خود در ميدان فروزان نصب شد.

وي افزود: بر اساس برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده، عمليات مهاربندي و حمل عرشه در ماه جاري انجام شد و صبح (21 خردادماه) عرشه سکو بر روي جکت مربوطه نصب شد. در اين راستا، پس از تکميل عمليات نصب عرشه، سکوي F18 آماده حفاري هفت چاه توليدي در قالب پروژه‌هاي EPC/EPD خواهد بود.

به گفته بورد، هزينه تمام شده اين پروژه حدود 43 ميليون يورو بوده است که با توجه به ابعاد سکو و حجم کار انجام شده، همچنين شرايط موجود و تحريم‌هاي ظالمانه غرب بر عليه کشورمان، اين رقم بسيار پايين و به‌صرفه است.وي افزود: شرکت نفت فلات قاره ايران اهتمام ويژه‌اي به توانمندسازي شرکت‌هاي داخلي دارد و به همين دليل همه مراحل طراحي، خريد، ساخت، حمل و نصب جکت، عرشه، خطوط لوله و کابل زير دريايي سکوي F18 توسط متخصصان و پيمانکاران داخلي اجرا شده است.

گفتني است، در انجام اين پروژه مهم، مديران، کارشناسان و عوامل اجرايي شرکت IGC و ساير پيمانکاران فرعي، همچنين همکاران مديريت مهندسي و ساختمان، بازرسي فني، حفاظت فني، منطقه خارگ، سکوي فروزان و … نقش‌آفريني کردند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي